ФЕЙК: Окріп піднімає сатурацію, наповнюючи організм хворої людини киснем

ФЕЙК: Окріп піднімає сатурацію, наповнюючи організм хворої людини киснем

27 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
4159

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють інформацію про те, що окріп — це «єдиний безпечний та швидкий спосіб поповнення організму хворого киснем». Він нібито забезпечує найшвидше підняття сатурації та є «найкращим антибіотиком». 

Зображення з допису 

Ці твердження неправдиві. 

Сатурація — це насиченість гемоглобіну в крові киснем. Гемоглобін у крові зв’язується з киснем під час її проходження через легені. Здорова людина, у якої нормально функціонують легені, при диханні на рівні моря матиме насичення артеріальної крові киснем 95-100%. Виміряти сатурацію можна прибором, який називається пульсоксиметр.

У багатьох хворих на COVID-19 зменшується рівень кисню в крові — це небезпечний стан, який може загрожувати життю. Зниження сатурації проявляється в ускладненні дихання, посинінні губ чи обличчя, болі в грудях, сплутаності свідомості. 

Однак не в усіх пацієнтів із низькою сатурацією виникають проблеми з диханням чи інші симптоми, тому її необхідно регулярно вимірювати пульсоксиметром. Якщо у хворого на COVID-19 рівень кисню в крові стає менше 90%, потрібно починати оксигенотерапію. Для цього використовуються кисневу маску або носові канюлі — тонкі трубки, з’єднані з джерелом кисню, наприклад, кисневим концентратом.

Окріп чи гаряча вода не має доведеної дії при падінні рівня кисня у крові — не існує досліджень, які доводять, що таким чином можна підняти сатурацію. Тоді як при її перших симптомах необхідно терміново починати оксигенотерапію, пояснюють у Центрах з контролю та профілактики захворювань в США (CDC). 

У подібних дописах також стверджують, що окріп — це альтернатива антибіотикам. Антибіотики застосовують для лікування бактеріальних інфекцій: вони вбивають бактерії або стримують їхнє поширення в організмі. І хоча при кипінні води хвороботворні бактерії та віруси гинуть, це не доводить, що кип’ячена вода, тим паче охолоджена, може діяти як антибіотик в організмі людини. А вживання дуже гарячої води призведе до сильних опіків.

Також немає достатньо наукових доказів того, що пиття гарячої води може вплинути на тиск. На роботу органів кровообігу добре впливає гаряча ванна: артерії та вени розширюються, тож кров ефективніше переноситься всім тілом. Вживання теплої води може мати подібний ефект, проте існує дуже мало досліджень, які це доводять. Жодних наукових підтверджень того, що гаряча вода здатна розріджувати кров, немає.