Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про те, що нібито Президента Еквадору в 1997 році відправили у відставку через «розумову неспроможність керувати країною».
Однак допис носить маніпулятивний характер, тому що не дає розуміння подій в Еквадорі 1997 року.
Президент Еквадору, якого згадують у дописі, — це Абдала Букарам (Abdala Bucaram). Він перебував на цій посаді з 10 серпня 1996 року по 6 лютого 1997 року. Національний Конгрес Еквадору (парламент) дійсно усунув Президента з посади через «психічну недієздатність». Утім, це був скоріше формальний привід для вирішення політичної кризи.
Популярність Абдали Букарами швидко впала в перший рік президентства. Порушені передвиборчі обіцянки, невдалі економічні реформи, високий рівень корупції, непотизм (призначення на державні посади людей з найближчого оточення) — за все це президента критикували. У січні 1997 року сформувався протестний рух, що включав в себе майже всі верстви населення Еквадору. Національний конгрес, парламент Еквадору, теж виражав невдоволення політикою президента та розглядав варіанти, як можна достроково припинити його повноваження.
5 лютого в Еквадорі відбулись масові демонстрації та страйки, на яких лунали заклики про позбавлення Абдали Букарами президентських повноважень. Крім того, протестувальники вимагали від Національного конгресу прийняти це рішення. 6 лютого 44 члени Національного конгресу проголосували за відставку президента під приводом психічної недієздатності. 34 члени проголосували проти, а 2 утримались (всього в Національному конгресі було 82 члени).
Конституційність цих подій залишається суперечливою. У редакції Конституції Еквадору 1996 року стаття 100 передбачала повноваження парламенту щодо усунення Президента з посади через причини, пов’язані із станом здоров’я, але не уточнювала особливості процедури (необхідна кількість голосів; медична експертиза та ін.). Стаття 145 діючої Конституції 2008 року більш чітко визначає процедуру: для усунення з посади необхідний висновок медичних експертів та дві третини голосів Національної асамблеї (нового парламенту).
В Україні повноваження Президента теж можуть бути достроково припинені за станом здоров’я — це передбачає стаття 110 Конституції України. Детально етапи цієї процедури вказані в Регламенті Верховної Ради:
- за пропозицією Голови ВРУ або щонайменше 45 депутатів створюється тимчасова слідча комісія для перевірки фактів;
- Голова ВРУ інформує Президента про створення комісії;
- на основі висновків комісії ВРУ може звернутись до Верховного Суду для отримання подання про дострокове припинення повноважень Президента;
- неспроможність виконання Президентом повноважень за станом здоров’я встановлюється ВРУ на закритому пленарному засідання на підставі подання Верховного Суду, медичного висновку та затверджується більшістю голосів народних депутатів;
- Голова ВРУ інформує Президента, інші органи про прийняте рішення та офіційно оприлюднює акт.
Однак не слід плутати усунення президента з посади за станом здоров’я з імпічментом. Імпічмент президента можливий лише за умови державної зради або іншого злочину діючого Президента України. Раніше VoxCheck писав про особливості процедури імпічменту в Україні.