МАНІПУЛЯЦІЯ: Медики отримують безкоштовний інтернет за те, що труять людей

МАНІПУЛЯЦІЯ: Медики отримують безкоштовний інтернет за те, що труять людей

21 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
722

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що медики застосовують на українцям нібито неперевірені, небезпечні вакцини і за це отримують безкоштовний доступ до інтернету від мобільних операторів Vodafone, Київстар, Lifecell. А інші абоненти повинні компенсувати безкоштовні послуги для медиків — за словами авторки, вартість послуг для решти клієнтів зросла на 10%. 

Скриншот відео, що поширюють у Facebook

Однак це — маніпуляція

Відео з допису вперше опублікували 20 квітня в TikTok. Авторка акаунту — Олена Балабанова (нікнейм TikTok — @mc_balaban). У 2021 році вона активно поширювала дезінформацію: применшувала загрозу від COVID-19 (тут і тут), поширювала теорії про змову фармацевтичних компаній та «коронафашизм» (тут і тут), фейки про маски як «засіб поневолення», «фейкову статистику по COVID-19», неефективність вакцин

Мобільним бригадам, які вакцинують від COVID-19, оператори зв’язку дійсно надали безкоштовний доступ до інтернету та здійснення голосових дзвінків, однак не для особистих потреб, а для виконання службових обов’язків. 19 квітня про цю новину повідомило Міністерство охорони здоров’я і обґрунтувало необхідність таких заходів: під час кампанії вакцинації медики вносять записи про щеплення до електронної системи охорони здоров’я. Часто медикам доводиться виїжджати у місця, де немає стаціонарного доступу до інтернету або зв’язку. Саме тому забезпечення мобільним інтернетом є важливою підтримкою роботи медиків.

Станом на 19 квітня в Україні для проведення вакцинації підготували 270 мобільних бригад, саме вони отримали доступ до безкоштовного Інтернету. Бригада для вакцинації від COVID-19 складається з лікаря, двох медичних працівників середнього медичного персоналу та одного реєстратора. Таким чином, у квітні мобільні оператори надали безкоштовні послуги 1080 медикам, що вакцинують населення. Тоді як Київстар обслуговує 25,9 млн абонентів України, Vodafone — 18,8 млн, Lifecell — 8 млн. Пільгові тарифи для медиків не можуть вплинути на підвищення цін для решти абонентів.

Мобільні оператори попереджали про підвищення цін ще до вакцинації, наприкінці грудня 2020 року. Причинами зростання цін можуть стали економічна криза внаслідок пандемії, збільшення витрат на утримання мережі, необхідність оновлювати інфраструктуру. 

Проаналізуємо зростання цін на прикладі мобільного оператора Vodafone. Ціни на тарифні плани за контрактом, які доступні для підключення (Vodafone Device 4G, Vodafone ULTRA, тарифи серії Vodafone RED (M, L та ін.)), не змінювались у 2021 році. Змінились лише тарифні плани за передплатою:

Тариф 30.12.2020 (грн) 16.05.2021 (грн) Різниця
Joice 120 120 0
Vodafone SuperNet Start 110 125 +13,63%
Vodafone SuperNet Pro 150 180 +20%
Vodafone SuperNet Unlim 230 260 +13,04%

Зміна цін на тарифи, доступні для підключення

Однак за цей період змінився і обсяг послуг, що надається в рамках зазначених тарифів:

Тариф Інтернет-послуги (ГБ) Дзвінки на ін. мережі України (хв.)
Vodafone SuperNet Start (2020) 110
Vodafone SuperNet Start (2021) 7 (+3 ГБ на 3 міс.) 150
Vodafone SuperNet Pro (2020) 12 150
Vodafone SuperNet Pro (2021) 20 250
Vodafone SuperNet Unlim (2020) безліміт 200
Vodafone SuperNet Unlim (2021) безліміт 350

Порівняння обсягу послуг

Така ж ситуація з архівними тарифними планами Vodafone (недоступними для підключення) — якщо вартість зросла, то у більшості випадків збільшився обсяг послуг.

Тарифні плани від оператора Київстар, які доступні для підключення, не зростали з грудня 2020 року по травень 2021 року. Утім, зросла ціна деяких старих тарифів, закритих для підключення, як-от ціна тарифа «Безлім». Ціна на нього зросла з 95 до 175 грн. однак і обсяг послуг (дзвінки, SMS) збільшився вдвічі.

Оператор Lifecell підняв вартість тільки одного тарифного плану, доступного для підключення — «Комфорт» з 80 до 100 грн, проте без зміни обсягу послуг. Також у Lifecell переглянули вартість для низки архівних тарифів.

Таким чином, не на всі послуги мобільних операторів зросли ціни. А ті тарифні плани, вартість яких змінилась, у більшості випадків тепер пропонують більший обсяг послуг, ніж раніше. 

Нагадаємо, що вакцини від COVID-19 не несуть загрози здоров’ю (тут, тут і тут). Перед масовим використання вакцини проходять тестування, кілька етапів клінічних випробувань, після яких робляться висновки про їхню безпечність та ефективність.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний