МАНІПУЛЯЦІЯ: Після вакцинації українці масово звертаються по медичну допомогу

МАНІПУЛЯЦІЯ: Після вакцинації українці масово звертаються по медичну допомогу

25 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
1292

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цьому відео Сергій Гула стверджує, що після вакцинації українці масово звертаються по медичну допомогу. Автор відео посилається на дані Державного експертного центру МОЗ: із початку вакцинації в Україні надійшло 1045 повідомлень про побічні ефекти після щеплення. Крім того, Сергій Гула каже, що наразі відомо про 10 летальних випадків після вакцинації.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Однак це — маніпуляція. Сергій Гула навів правильні дані щодо українців, які звернулися по медичну допомогу, однак неправильно їх інтерпретував та вирвав з контексту.

Наразі немає даних про летальні випадки безпосередньо від щеплення вакциною проти COVID-19. Державний експертний центр МОЗ наголошує: усі відомі летальні випадки відносяться до випадкових подій та мають лише часовий зв’язок із проведеним щепленням.

Сергій Гула опублікував відео 5 травня. Повідомлення, на яке посилається автор, — це щотижневий звіт Державного експертного центру МОЗ України, опублікований 30 квітня. Утім, співробітники Державного центру навели не тільки кількість повідомлень про випадки виникнення побічних ефектів (несприятливі події після імунізації (НППІ) — офіційна назва побічних ефектів після щеплення), але і співвідношення цих даних із загальною кількістю вакцинованих:

  • 1043 випадки після 470 680 введених доз вакцини Covishied (0,2% виникнення НППІ);
  • 1 випадок після 33 338 введених доз вакцини CoronaVac (0,003% виникнення НППІ)
  • 1 випадок після 24 012 випадок введених доз вакцини Pfizer-BioNTech (0,004% виникнення НППІ).

Крім того, люди, які стикаються з побічними діями вакцини, здебільшого переносять їх у легкій формі:

Частка різних побічних дій після щеплення вакциною Covishield

Співробітники центру роблять висновок: користь вакцинації значно переважає можливі ризики від неї. Цей висновок узгоджується з позицією інших організацій в сфері охорони здоров’я: ВООЗ, Європейським центром профілактики та контролю захворювань, Центром профілактики та контролю захворювань США, Національною службою охорони здоров’я Великої Британії. Побічні дії виникають у меншості пацієнтів, тоді як вакцина значно зменшує ризики смертності, госпіталізації, ускладнень від COVID-19.

Останні дані Державного експертного центру МОЗ за 24 травня підтверджують безпечність вакцин:

Кількість вакцинованих (зліва) та кількість випадків НППІ (справа)

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний