МАНІПУЛЯЦІЯ: COVID-19 рахують разом з ГРВІ, грипом, щоб обґрунтувати введення карантину

МАНІПУЛЯЦІЯ: COVID-19 рахують разом з ГРВІ, грипом, щоб обґрунтувати введення карантину

21 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1565

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цьому відео Віктор Вікарчук поширює хибну інформацію про COVID-19 та вакцинацію проти неї. Він стверджує, що:

  • Міністерство охорони здоров’я України об’єднує в одному звіті статистику захворювань на грип, ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) та COVID-19; потім на основі цих даних приймають рішення про запровадження карантинних обмежень;
  • Французький вчений Люк Монтаньє розповів, що вакцинація від COVID-19 збільшує смертність від цього захворювання та створює нові штами вірусу; через 2-3 роки у вакцинованих почнуться з’являтись серйозні проблеми зі здоров’ям; 
  • Вакцини від COVID-19 не захищають проти штаму Delta; яскравий приклад цього — Ізраїль, який має високі показники вакцинації, але потерпає від нового штаму вірусу.

Утім, твердження про спільну статистику захворювань COVID-19, грипу, ГРВІ є маніпулятивним. Захворювання на COVID-19 рахують окремо і на основі саме цих даних приймають рішення про зняття або запровадження карантинних норм. Щодо інших тез Віктора Вікарчука, то вони не відповідають дійсності.

Статистика COVID-19, грипу та інших ГРВІ

В інформаційних бюлетенях Центру громадського здоров’я “Грип та ГРВІ в Україні”, що виходили в 2021 році, дійсно враховували спільні показники “ГРВІ, включно із новою коронавірусною інфекцією”. ГРВІ — це не окрема хвороба, а група захворювань, до якої в тому числі входять коронавіруси, не тільки COVID-19. 

Проте рішення щодо карантинних обмежень не приймаються на основі загальної статистики ГРВІ. Обмеження запроваджують залежно від показників захворювання на COVID-19, без врахування інших вірусних інфекцій. Актуальна інформація щодо поширення COVID-19 є на сайтах МОЗ (і його Facebook-сторінці) та Центру громадського здоров’я.

Люк Монтаньє

Раніше VoxCheck спростовував тезу Люка Монтаньє про збільшення смертності внаслідок ефекту ADE (Antibody-dependent enhancement — антитілозалежне посилення інфекції). Вчені не зафіксували ефект ADE під час клінічних випробувань вакцин.

Антитілозалежне посилення інфекції — явище, коли антитіла, що формуються проти вірусу, посилюють можливість вірусу викликати інфекцію замість захисту організму.

Щодо нових штамів SARS-CoV-2, вони виникають внаслідок зміни генів вірусу, а не вакцинації від COVID-19. Кожного разу при реплікації вірус створює свою копію. Існує ймовірність, що при копіюванні в одній з ланок геному (набору генетичної інформації вірусу) станеться помилка, у результаті якої створюється вірус із зміненим генетичним кодом. Іноді ці зміни генів призводять до того, що вірус набуває нових властивостей: стає заразніше, смертельніше тощо.

Ефективність вакцин проти штаму Delta

Ми вже писали, що, незважаючи на понижену ефективність, вакцини від COVID-19 захищають від зараження штамом Delta, зменшують ймовірність госпіталізації та смерті при захворюванні. 

Із середини червня 2021 року в Ізраїлі відбулося зростання захворюваності на COVID-19. У цей період близько 59% населення країни були повністю вакцинованими.

Кількість нових випадків COVID-19 в Ізраїлі

Уже після публікації відео Віктора Вікарчука від 26 червня, Міністерство здоров’я Ізраїлю 5 липня оновило дані про ефективність вакцини Pfizer-BioNTech (єдиної вакцини, яку застосовують в Ізраїлі): через поширення штаму Delta ефективність проти зараження впала до 64%, а ефективність проти ускладнень та госпіталізації при захворюванні — до 93%.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний