МАНІПУЛЯЦІЯ: У вакинуванні від COVID-19 немає сенсу, бо потрібно і далі носити маски

МАНІПУЛЯЦІЯ: У вакинуванні від COVID-19 немає сенсу, бо потрібно і далі носити маски

27 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1349

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, у якому піддають сумніву користь вакцинації від COVID-19, тому що вакциновані люди все ще повинні дотримуватися соціального дистанціювання і носити маски; ресторани, кафе та кінотеатри залишаються закритими, а вакцини не захищають щеплену людину і оточуючих на 100% відсотків та не сприяють виробленню імунітету. 

Скриншот допису

Пояснюємо, що не так. Раніше цю тезу коментували незалежні фактчекери з Health FeedBack. 

Вакцини безпечні і забезпечують захист від COVID-19

Вакцин від COVID-19, які б надавали 100% захист, дійсно не існує. Захист, який надають вакцини, – багатокомпонентне поняття: вони можуть захищати від смерті, госпіталізації, тяжкого чи помірного перебігу хвороби, наявності будь-яких симптомів або взагалі інфікування. У найкращому випадку вакцинація захищає від інфікування. Все ж захист від будь-яких подальших ускладнень також розглядається як успіх.  

Ефективність вакцини від інфікування, різних ступенів перебігу хвороби, смерті визначають шляхом розрахунку ризику настання небажаного результату серед вакцинованих і невакцинованих груп та визначення відсотка зниження цього ризику серед вакцинованих осіб щодо невакцинованих. Чим більший відсоток зниження небажаного результату у вакцинованій групі, тим більша ефективність вакцини. Тобто, ефективність вакцини у 90% вказує на 90% зниження небажаного результату серед вакцинованої групи.  

Сара Кедді (Sarah Caddy), наукова співробітниця з вірусної імунології Кембриджського університету, зазначила, що одні вакцини зупиняють розвиток симптоматичного захворювання, інші – також і зараження. Останнє відоме як «стерилізуючий імунітет». За умови стерилізації імунітету вірус не може закріпитися в організмі, оскільки імунна система зупиняє потрапляння вірусу в клітини та їх реплікацію. Вакцини, які повністю попереджають зараження, складно виробляти і більшість вакцин (не лише від COVID-19) на сьогодні не можуть забезпечити повний захист. 

В Україні зареєстровані такі вакцини від COVID-19: Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac/Sinovac Biotech та AstraZeneca. Усі вони схвалені ВООЗ для екстреного використання і є ефективними для захисту від різних ступенів перебігу хвороби. Перераховані вакцини на високому рівні – близько 90% – захищають від смерті внаслідок хвороби та її тяжкого перебігу. Від інфікування та симптоматичного захворювання вакцини захищають дещо менше, однак вакцинація знижує навантаження на систему охорони здоров’я, що неабияк важливо для надання допомоги не лише хворим на COVID-19, а й іншим пацієнтам.

Носіння масок та дотримання дистанції зменшують ймовірність інфікування невакцинованих людей

Здатність вакцин зменшувати передачу вірусу ще не встановлена остаточно: вакциновані люди потенційно можуть передавати вірус невакцинованим. Більш того, все населення не може бути вакциновано одночасно через нестачу вакцин та дефіцит працівників, які забезпечують ланцюг поставок вакцин. Це означає, що невакциновані люди залишатимуться більшістю населення в більшості країн протягом декількох тижнів або місяців. Щоб захистити невакцинованих людей, вакциновані наразі повинні продовжувати використовувати засоби захисту (носити захисні маски, дезінфікувати руки) та дотримуватися соціальної дистанції. 

Тим не менш, слід не забувати, що людина може інфікуватися та заражати інших тоді, коли її імунітет не розвинувся повністю, зокрема невдовзі після повної вакцинації або ж у період між першою і другою дозами вакцини, який може тривати від кількох тижнів до місяців. 

Масова вакцинація скоротить кількість випадків захворювання і смертей від COVID-19.

Вакцини допомагають виробити імунітет проти захворювання. Про це ми вже писали раніше.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний