ФЕЙК: Австралійський політик отримав параліч Белла внаслідок вакцинації від COVID-19

ФЕЙК: Австралійський політик отримав параліч Белла внаслідок вакцинації від COVID-19

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
1076

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Сергій Гула поширив у Facebook інформацію про те, що міністр митниці австралійського штату Новий Південний Уельс Віктор Домінелло (Victor Dominello) отримав параліч Белла внаслідок вакцинації. Гула пише, що 26 травня 2021 року політик отримав першу дозу вакцини проти COVID-19 від AstraZeneca, а 19 серпня 2021 року під час пресконференції глядачі помітили, що обличчя Віктора Домінелло спотворилося і припустили, що у нього стався інсульт. Згодом політик заявив, що в нього діагностували параліч Белла. Принагідно Гула нагадує, що параліч Белла зафіксовано серед основних побічних ефектів мРНК-вакцин проти COVID-19. 

Джерелом цього повідомлення стали дописи у Telegram-каналі Захара Мілютіна. На підтвердження своїх слів Мілютін наводить інформацію з ресурсу Information Liberation. Утім Media Bias/Fact Check, ресурс, що агрегує оцінки незалежних фактчекінгових організацій, оцінює цей сайт як сумнівний через зафіксовані на ньому конспірологічні теорії. 

Захар Мілютін та Сергій Гула – представники руху противників вакцинації в Україні. Ми вже неодноразово викривали маніпуляції у їхніх дописах у Facebook. Про них та решту представників ковіддисиденства в Україні читайте у статті «Річниця інфодемії. Із якими фейками про COVID-19 Україна та світ борються вже понад рік».

Скриншот допису

Немає доказів того, що вакцина проти COVID-19 від AstraZeneca викликає параліч Белла. Схожий фейк спростували незалежні фактчекери з Australian Associated Press.  

Параліч Белла — це поширена форма паралічу лицьового нерва, що спричиняє ослаблення м’язів обличчя. Параліч може призвести до опускання одного з кутиків рота та ускладнювати заплющування ока. У більшості випадків ця слабкість тимчасова та повністю зникає протягом кількох тижнів. Точно невідомо, яка причина виникнення паралічу Белла, однак часто це пов’язано з вірусними інфекціями (грипом, паротитом, кором, аденовірусом та іншими). Параліч Белла вражає приблизно одну людину з 2500-9000. Більшість людей з цим захворюванням починають одужувати через два тижні і повністю одужують через шість місяців. 

18 серпня 2021 року, майже через 3 місяці після щеплення першою дозою вакцини проти COVID-19 від AstraZeneca, у Віктора Домінелло дійсно діагностували параліч Белла. У телефонному інтерв’ю для Australian Associated Press він заявив, що у його випадку медики встановили відсутність доказів паралічу Белла та вакцинації. За словами міністра, щеплення другою дозою вакцини проти COVID-19 від AstraZeneca відклали через діагноз. 30 серпня 2021 року Віктор Домінелло отримав другу дозу вакцини. 

У дописі також стверджують те, що параліч Бела зафіксовано серед основних побічних ефектів мРНК-вакцин проти COVID-19. Однак, вакцина проти COVID-19 від AstraZeneca є векторною вакциною, а не мРНК.   

У гонконгському дослідженні, опублікованому у серпні 2021 року, вивчалася частота паралічу Белла у людей, які отримували вакцину Sinovac-CoronaVac – інактивовану вакцину на основі вірусу, розроблену в Китаї, – або аналог мРНК-вакцини від Pfizer-BioNTech. 

Дослідження виявило незначне підвищення ризику розвитку паралічу Белла при використанні цих вакцин, при чому більший ризик виявили при використанні вакцини CoronaVac. Збільшення для мРНК-вакцини було еквівалентно двом додатковим випадкам на 100 000 щеплених людей. Ізраїльське дослідження, опубліковане у червні 2021 року, не виявило підвищеного ризику розвитку паралічу Белла у вакцинованих препаратом від Pfizer-BioNTech. 

6 серпня 2021 року Міністерство охорони здоров’я Канади оновило інформацію про вакцину проти COVID-19 від Pfizer-BioNTech, назвавши повідомлення про паралічі Белла після вакцинації «дуже рідкісними». У рекомендаціях до вакцини AstraZeneca такого попередження немає.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний