ФЕЙК: Ризик померти від вакцини проти COVID-19 у 89 разів більший, ніж від вакцини проти грипу

ФЕЙК: Ризик померти від вакцини проти COVID-19 у 89 разів більший, ніж від вакцини проти грипу

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
752

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють публікацію про результати дослідження ізраїльського вченого щодо побічних ефектів після вакцини проти COVID-19, презентованого на онлайн-конференції. Стверджують, що після вакцини проти коронавірусу шанс отримати інфаркт міокарда в 172 рази більший, порівняно з вакциною проти грипу. Шанс померти після вакцини від COVID-19 — у 89 разів більший, ніж після вакцинації від грипу. Для посилення аргументації щодо загроз вакцин у дописах додають, що на конференції були представники ВООЗ.  

Зображення, яке поширюють у Facebook

Це неправда: автори посилаються на непідтверджені статистичні дані, зв’язок між вакцинами та вказаними побічними ефектами ніхто не перевіряє. Цей фейк уже спростували незалежні іноземні фактчекери Factcheck.kz.

Автор представленого дослідження Джош Гецко (Joshua Guetzkow) не є фахівцем ні в біології, ні епідеміології. Він спеціалізується на кримінології та соціології. Гецко — викладач Інституту кримінології та юридичного факультету Єврейського університету в Єрусалимі. У січні 2021 року Гецко з колегами написав статтю на основі відкликаних публікацій науковців, які ставили під сумнів безпечність вакцин. 

У “дослідженні” побічних ефектів після вакцин від COVID-19 та грипу Джош Гецко посилається на неперевірені дані з VAERS – системи звітування про побічні ефекти після вакцинації у США. VAERS має відкритий доступ: будь-який пацієнт або медичний працівник може надіслати повідомлення про побічний ефект. Ніхто не перевіряє у звітах зв’язок між вакцинами та вказаними побічними ефектами.

На вебсайті VAERS застерігають: «звіти не можуть бути використані, щоб визначити, чи вакцина викликала несприятливу подію чи хворобу». Зокрема тому, що вони «можуть містити неповну, неточну, випадкову та неперевірену інформацію».

VoxCheck вже спростовував маніпуляції зі статистикою з VAERS, наприклад, тут і тут.

Так, у Центрах з контролю та профілактики хвороб США (CDC ) зазначають, що серед побічних ефектів вакцин проти COVID-19 є міокардит і перикардит. Проте такі реакції рідкісні. Станом на 18 серпня 2021 року (останні доступні дані) VAERS отримала 1339 повідомлень про міокардит або перикардит. Більшість випадків було зареєстровано після вакцинації мРНК-вакцинами від Pfizer-BioNTech та Moderna. Але з них підтвердилося лише 778 повідомлень, тоді як у США зробили сотні мільйонів щеплень. У CDC досі досліджують ці звіти й вивчають, чи зв’язок із вакциною взагалі існує.

Смертельні випадки також трапляються рідко. За період від грудня 2020 року по 23 серпня 2021 року було введено 363 млн доз вакцин проти коронавірусу. За цей час у VAERS зафіксували 6968 смертей (0,0019%) серед тих, хто зробив щеплення. Але ці повідомлення не були підтверджені, до того ж невідомо, чи смерті спричинила вакцини. 

Щодо ВООЗ, то її представники дійсно були присутніми на конференції. Епідеміолог Джетрі Регмі дійсно працює в Європейському регіональному бюро ВООЗ, однак вона не займає керівну посаду і є технічним співробітником організації. Вірусолог Марко Марклевітц із літа 2020 року теж згадується у штаті Європейського регіонального бюро ВООЗ, він займає посаду лабораторного експерта.

Але на офіційному рівні у ВООЗ запевняють, що вакцини безпечні і сприяють захисту від COVID-19. Побічні ефекти після щеплення – це нормальне явище. Імунна система реагує на введений препарат і викликає певну реакцію, щоб знищити вірус. Після щеплення може підвищуватися температура, виникати біль у м’язах чи голові тощо. Та через кілька днів усі симптоми проходять.

Також голова ВООЗ зауважив, що будь-яка вакцина має побічні ефекти. Але ризик тяжкого перебігу COVID-19 або смерті від нього значно вищий за ризик появи побічних ефектів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний