Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про те, що у випробуванні безпеки та ефективності бустерної (третьої) дози вакцини Comirnaty компанії Pfizer взяли участь всього 12 осіб. Крім того, у дописах стверджують, що у випробуваннях не брали участь люди старші 65 років.
Утім, це — неправда. Цей фейк вже спростовували фактчекери з Stopfake.kz.
17 вересня 2021 року FDA провела відкрите засідання Консультативного комітету з питань вакцинації та супутніх біологічних продуктів (Vaccines and Related Biological Products Advisory Committee), на якому незалежні наукові експерти оцінювали результати досліджень щодо бустерної дози, надані Pfizer та FDA.
Ефективність бустерної дози оцінювали на основі даних приблизно 200 учасників випробувань, віком від 18 до 55 років, які отримували разову бустерну дозу приблизно через шість місяців після другої дози вакцини. Відповідь антитіл проти вірусу SARS-CoV-2 через місяць після бустерної дози вакцини у порівнянні з відповіддю після двох доз вакцини покращилась.
Безпечність застосування бустерної дози визначали на основі даних від 306 учасників віком від 18 до 55 років та 12 учасників віком від 65 років і старших, за якими спостерігали понад два місяці. Серед побічних ефектів в учасників клінічних випробувань зафіксували біль, почервоніння та набряк у місці уколу, втому, головний біль, біль у м’язах та суглобах. Після бустерної дози частіше фіксували набряк лімфатичних вузлів, у порівнянні з кількістю таких побічних реакцій після двох доз вакцини.
Крім того, під час засідання експерти зважали й на раніші результати дослідження безпечності та ефективності двох доз вакцини Pfizer-BioNTech. У цих випробуваннях брали участь понад 40 тисяч осіб.
Бустерну дозу вакцинації (щонайменше через пів року після отримання двох доз) у США дозволили таким групам осіб:
- людям віком 65 років і старшим;
- людям віком від 18 до 64 років, які мають високий ризик захворіти COVID-19;
- людям віком від 18 до 64 років, які часто контактують з вірусом SARS-CoV-2 та можуть захворіти COVID-19 у складній формі.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний