Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють переклад листа від імені 200 австрійських лікарів (насправді підписантів 199), які виступили проти обов’язкової вакцинації і написали відкритого листа Президенту медичної асоціації Австрії. Підписанти листа вказують на нібито неефективність вакцинації та бустерних доз вакцини. Наприкінці листа була висунута вимога Президенту медичної асоціації Австрії піти у відставку.
Такий лист дійсно існує. Австрійське видання Der Standard (медіа з високим рівнем фактологічності за рейтингом ресурсу MediaBias/Factcheck) пише, що незважаючи на те, що кількість підписантів виглядає великою, 199 лікарів — це лише 0,4% від загальної кількості лікарів у Австрії (всього в країні близько 47 600 лікарів). Багато з підписантів відомі тим, що до цього критикували вакцинацію та обмежувальні засоби.
Сам лист містить низку маніпуляцій, зокрема в посиланнях на дослідження: автори хибно передають значення їхні результатів.
Наприклад, автори листа пишуть: «Також науково доведено, що вакциновані та невакциновані люди заражаються інфекцією й однаково здатні передавати її». Та наводять посилання на дослідження із журналу «The Lancet». Проте у самому дослідженні зазначається, що вакцинація знижує ризик зараження штамом Дельта і прискорює виведення вірусу з організму людини. Тим не менш, повністю вакциновані особи з інфекціями мають вірусне навантаження, подібне до невакцинованих випадків, і можуть ефективно передавати інфекцію в домашніх умовах, зокрема повністю вакцинованим контактним особам.
Отже, хоча здатність передавати інфекцію є статистично рівноцінною, але вірогідність бути інфікованим та важкість захворювання менша, зокрема й для штаму Дельта.
Раніше у соцмережах поширювали маніпулятивні дописи про це дослідження. Ніби воно доводить, що вакцинація взагалі не захищає від зараження, а щеплені хворіють так само важко. Це неправда, спростування VoxCheck читайте тут.
Автори листа продовжують: «Тому аргумент про те, що «стадного імунітету» можна досягти за допомогою вакцинації, є застарілим. Невідомо, чи можна забезпечити подальший захист за допомогою ревакцинації. Дослідження з цього питання охоплюють лише кілька тижнів і дають зрозуміти, що абсолютні наслідки в кращому випадку є незначними і, безумовно, не змінять хід пандемії в цілому».
Автори листа посилаються на дослідження, опубліковане в «The New English Journal of Medicine». У ньому брали участь учасники віком від 60 років, які отримали дві дози вакцини від Pfizer/Biontech щонайменше 5 місяців тому. Дослідники виявили, що показники підтвердженого COVID-19 і тяжких захворювань були значно нижчими серед тих, хто отримав бустерну дозу вакцини. Ці дослідження дійсно нові, але автори листа ігнорують те, що вони доводять позитивний ефект від ревакцинації.
Твердження, ніби шкода від вакцинації може перевищувати потенційну користь, неправдиве. Наприклад, один із серйозних побічних ефектів мРНК-вакцин — міокардит. Але ризик його розвитку дуже малий. За даними дослідження, опублікованого у «Nature Medicine», ризик розвитку міокардиту у дорослих після вакцинації значно нижчий, ніж після інфікування COVID-19: 2 випадки на мільйон щеплень препаратом від AstraZeneca, один на мільйон — Pfizer-BioNtech, 6 на мільйон — Moderna. Це порівняно з 40 випадками на 1 мільйон пацієнтів протягом 28 днів після позитивного тесту на SARS-CoV-2. І це попри те, що COVID-19 — це захворювання легенів, а захворювання серця є лише порівняно рідкісним «побічним ефектом» інфекції.
Згідно з новим дослідженням Європейського регіонального бюро ВООЗ та Європейського центру з профілактики та контролю захворювань (ECDC), з початку впровадження вакцинації проти COVID-19 у 33 країнах Європейського регіону ВООЗ було врятовано 470 000 життів серед людей у віці 60 років і старше. Крім цього, у листі австрійських лікарів взагалі не згадується, що вакцинація в рази зменшує кількість госпіталізацій та смертей від COVID-19.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний