Зіткнувшись з екзистенційними ризиками, Україна може вдатися до безпрецедентних кроків. Терміново вжиті заходи можуть допомогти захиститися від російського вторгнення. Якщо ж вторгнення зараз не відбудеться, Україна зможе скористатися виграним часом, щоб підготуватися до ймовірних майбутніх загроз.
Під час телефонного дзвінка Президент США Байден попередив Президента України Зеленського про «значну вірогідність» вторгнення у лютому, тим самим, ймовірно, прагнучи сприяти підвищенню рівня готовності України до цього.
«Що робитимуть російські війська коли перетнуть кордон України?». Західні ЗМІ місяцями рясніли подібними заголовками. Вони розглядали можливі варіанти дій російських військ, приділяючи особливу увагу скупченню військ біля кордону з Україною, в Криму та з нещодавнього часу і в Білорусі. Різниця між цими маневрами та наведеним вище заголовком – його дата – квітень 2014 р.
Вісім років Росія веде обмежену війну на сході України. За цей час українська армія отримала краще озброєння та підвищила рівень професійності. Багато військових отримали досвід участі у бойових діях. Захід також підтримує: США надали Україні військової допомоги на понад 2,5 млрд. дол.
Із багатьох можливих сценаріїв розвитку подій розглянемо два – повномасштабне вторгнення уже найближчим часом та відсутність такої ескалації в даний момент.
Вторгнення
Москва зібрала достатньо військ для проведення найбільшої операції за участю різних родів військ з часу битви за Берлін 1945 року. Ця операція може включати напад з території Криму на півдні, Росії на сході та Білорусі з півночі. Москва може нанести «блискавичний удар», рухаючись на південь з території Білорусі, щоб швидко оточити Київ та змусити уряд здатися, або спровокувати урядову кризу та встановити маріонетковий режим.
Щоб уберегтись від цих ризиків, уряд може підготуватися до швидкого перенесення найважливіших функціональних підрозділів до західної України. Також варто було б створити можливості для термінової евакуації дітей та вагітних жінок із міст, які перебувають під загрозою, як це зробила Великобританія перед початком Другої Світової війни. Почати готуватись та діяти ніколи не рано. Посольства Росії, США та інших країн евакуюють дипломатів та їхні родини.
Фінансові, транспортні та інші обмеження можуть стати на заваді підготовки для багатьох родин. Чимало людей не мають куди поїхати чи коштів на це. Антикризові заходи можуть створити впевненість, що громадян не покинуть напризволяще. Належна інформація про підготовчі заходи, які вживає уряд, може сприяти підвищенню довіри до влади, при цьому не нагнітаючи паніки. Можливими ризиками є «набіги» на банки, дефіцит пального та продуктів.
Гуляючи вулицями найбільших міст, можна спостерігати, що життя триває у звичайному ритмі, проте багато українців готуються до найгіршого. Дехто тренується у батальйонах територіальної оборони. Цивільна оборона теж отримує безпрецедентну увагу. Укриття, які залишались занедбаними ще з радянських часів, перевіряються. Публікуються брошури з інформацією, що робити в разі різних надзвичайних ситуацій.
Україна може виграти час для забезпечення захисту завдяки рішучим заходам для зміцнення оборони. Вони можуть уповільнити атаку механізованих частин на поганих дорогах при мінусових температурах та короткому світловому дню взимку. Захисники міст можуть затримати загарбників та збільшити їхні втрати.
Воля українців до спротиву може створити життєздатний довгостроковий партизанський рух. Надихаючись стратегією Швейцарії у Холодній війні, Україна може натренувати та озброїти місцеві загони оборони для децентралізованого спротиву. Малі дрони можна використовувати для розвідки.
Відсутність вторгнення
Якщо Росія послабить тиск, Україні варто не втрачати пильності. Адже Кремль неодноразово підвищував та знижував інтенсивність бойових дій на сході Україні для досягнення власних політичних цілей.
Україна може скористатися затишшям для інвестицій в оборону. Зокрема, можна зміцнити замасковані вогневі точки та підготувати мости та іншу інфраструктуру до швидкого знищення. Україна могла б далі модернізувати свою армію, завдяки в тому числі отриманню подальшої військової допомоги, та зміцнювати дипломатичну підтримку з боку Заходу. Спираючись на досвід антипартизанської війни в Афганістані та Іраку, США та союзники можуть допомогти натренувати потенційних партизан.
Якщо Росія вирішить послабити тиск чи обмежитися невеликими провокаціями, це мало що змінить у контексті війни на сході України, яка триває. За наявності часу формування культури підготовки до надзвичайних ситуацій стане можливим через постійне підвищення обізнаності.
Україна пройшла довгий шлях. У довгостроковій перспективі спротив російському імперському насиллю великою мірою залежатиме від того, чи Україні вдасться подолати бідність і глибоко вкорінену корупцію та стати стійкою демократією. Найкращим захистом для України може стати пришвидшення процесу впровадження реформ. Сильна Україна стане свідченням, що географічна та етнічна близькість не обов’язково визначає долю.
Вільям Кортні, залучений старший експерт у незалежній неприбутковій організації RAND Corporation, був послом США у Казахстані, Грузії та брав участь у переговорах між СРСР та США з виконання Договору про заборону порогових випробувань. Христина Голинська – дослідниця політик у RAND, студентка післядипломної програми в Pardee RAND Graduate School, гостьова професорка Київської школи економіки.
Стаття вперше опублікована у The Hill
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний