Американські біолабораторії, зброя для «ЛДНР» та добивання української економіки Заходом. Як маніпулювали проросійські медіа за тиждень 26 січня - 1 лютого

Американські біолабораторії, зброя для «ЛДНР» та добивання української економіки Заходом. Як маніпулювали проросійські медіа за тиждень 26 січня – 1 лютого

Photo: ua.depositphotos.com / zharate1
4 Лютого 2022
FacebookTwitterTelegram
1162

Проросійські медіа й далі пишуть, що війська РФ на українському кордоні нічим не загрожують Україні. І взагалі Росія не має жодних причин йти з війною на Україну. «Процеси поглиблення хаосу та корупції, що відбуваються в Україні, йдуть у плюс російської владі, яка на прикладі нашої країни показує своїм співгромадянам, до чого призводять майдани та прозахідний курс на пострадянському ґрунті», пише «Страна» у співзвучній кремлівській пропаганді манері.

Інший наратив — Росія не буде атакувати, якщо Україна не нападе на Донбас. Російські посадовці та підконтрольні їм «псевдореспубліки» запустили цілу кампанію з дезінформування про те, що ЗСУ начебто готується атакувати Донбас. VoxCheck детально спростовував цю маніпуляцію в попередньому моніторингу.

Цього тижня запустили й нові наративи: мовляв, економічна криза в Україні, що виникла під загрозою російського вторгнення, — провина Штатів, а не Росії. І взагалі Захід влаштував нагнітання, аби «завалити» українську економіку. Крім цього, проросійські медіа оживили «старий добрий» фейк про таємні американські біолабораторії в Україні.

Які російські наративи потрапляють в український інфопростір — VoxCheck аналізує в рамках спільного проєкту з Центром стратегічних комунікацій. Попередні випуски читайте тут.

Постачання зброї в «ЛДНР»

Проросійські медіа «Страна» (тут, тут, тут і тут), «Klymenko time» та «Mignews» порівняли збройну підтримку від Заходу офіційної демократично обраної влади України та збройну підтримку терористів на окупованих територіях Донбасу, яку забезпечує Росія. 

Вони транслюють думку, нібито Захід своїми діями – через «накачування України зброєю» — примушує Росію підтримувати сепаратистів на Донбасі. Транслюється позиція російського політика Дмитра Козака, на думку якого «буде дивно, якщо одну сторону (Україну) озброюють, а іншу ні».

А в загостренні ситуації на Донбасі нібито винна сама Україна, яка «на тлі фактологічно непідтверджених заяв про обов’язковий початок російської агресії» приймає озброєння від Заходу й тим самим «тільки погіршує політичну та економічну ситуацію в країні»

Російські пропагандистські сайти поширювали ті самі наративи про «накачування України зброєю» та «західних кураторів», які «підштовхують українську хунту до прямого вторгнення на Донбас»:

  • «Росія повинна надати Луганській і Донецькій народним республікам необхідну допомогу у вигляді поставок окремих видів озброєння для підвищення їхньої обороноздатності й стримування військової агресії, що явно готується Києвом. Потрібно зупинити київський режим»«Газета.RU»
  • «Єдина Росія з величезною тривогою ставиться до накачування України західною летальною зброєю»«Первый канал»
  • «Тільки цього року і лише зі Сполучених Штатів та Великої Британії здійснено десятки авіарейсів в Україну. Ракетні комплекси, гранатомети, стрілецька зброя, міни, боєприпаси та багато іншого. Більше того, під цю сурдинку в Україну у великій кількості прибувають так звані інструктори – кадрові військовослужбовці НАТО»«Вести.RU»

Як насправді?

Ні пропаганда Кремля, ні її «колеги» в Україні не захотіли назвати причини, чому Захід раптом вирішив надати Україні озброєння. Складається думка, ніби Захід несподівано вирішив відправити партії зброї. Однак це не так. Причиною такого кроку стала загроза масштабного повторного вторгнення Росії, яка почала стягувати війська до українських кордонів. З огляду на це західні партнери вирішили надати Україні зброю для відбиття можливої російської атаки. Захід не «накачує Україну зброєю», а допомагає їй зустріти потенційну загрозу.

До того ж основна маса отриманої зброї — це протитанкові (NLAW, Javelin) системи, які мають мало сенсу у випадку наступу ЗСУ на непідконтрольні території, але необхідні у випадку атаки бронетехнікою з боку РФ. 

Цікаво, що проросійські медіа не згадали про те, що сама Росія ще з початку війни «накачує зброєю» терористів на Донбасі і залучає свою власну армію до війни з Україною. 

Економічна криза через нагнітання США та західних країн

Проросійські медіа «Страна» (тут, тут і тут), «Klymenko time» (тут і тут), «Mignews», «112» (тут і тут) та «ZIK» писали про загрозу економічної кризи в Україні. Нібито за цим стоять західні держави, які навмисне хочуть спровокувати падіння української економіки.

Для цього вони, мовляв, «розкачують» тему вторгнення Росії: «Але цієї допомоги (макроекономічної допомоги для України від США — ред.) не знадобилося б, якби Штати не почали розгойдувати тему «вторгнення» й евакуювати своє посольство, тим самим роздмухуючи паніку».

Через «штучне послаблення» української економіки Захід нібито хоче зробити її залежною від своїх кредитів та нав’язати вигідні для себе контракти: 

  • «Створюючи рукотворний фінансовий колапс у країні, Вашингтон робить Київ залежним від зовнішніх позик», — «Страна»
  • «У той час, коли в Україні нагнітають обстановку, нашій країні поспіхом і втридорога «втюхують» зброю та нав’язують контракти, під які українська сторона бере кредити», — «112»

Подібні тези поширювала й російська пропаганда:

  • «Захід штучно нагнітає обстановку навколо України для постачання зброї до країни за завищеними цінами»«RT на русском»
  • «Захід нагнітає обстановку навколо України та поспіхом, утридорога «втюхує» зброю та нав’язує контракти, під які українська сторона бере кредити»«ТАСС»
  • «Роздмухувати чутки про напад Росії, що нібито готується на Україну, вигідно західним партнерам нинішньої київської влади»«Известия»

Як насправді?

Паніку навколо України створив не Захід заявами про російське вторгнення, а Росія, яка почала стягувати солдатів і бойову техніку до українських кордонів. Якби Росія цього не робила і паралельно не запускала кампанію з шантажу НАТО, паніки б не виникло.

До речі, Росія сама страждає від своїх дій. Через загрозу вторгнення в Україну економіка РФ несе значні збитки: російські банки втратили понад $2,5 млрд, вартість п’яти найбільших російських компаній впала на 2,3 трлн рублів. Акції «Сбербанку» втратили у вартості понад 10%, «Газпрому» — 8,5%, «Роснафти» — 12%, «Норнікеля» — 12%, «Лукойла» — 6,4. Станом на 25 січня 2022 порівняно з 20 грудням 2021 статки російських мільярдерів скоротилися на $28 млрд. Леонід Міхельсон втратив 8,2% статків, Геннадій Тимченко — 8,3%, Сулейман Керімов — 13,7%, Олексій Мордашов — 6,9%, Денис Свердлов — 84,2%, Андрій Мельниченко — 6,2%, Олег Тиньков — 26,5%, Віктор Рашников — 11,5%, Михайло Фрідман — 8%, Володимир Потанін — 4,3%. Із точки зору кремлівської пропаганди це має бути доволі дивно, адже в Росії Захід «не нагнітає паніку»

Джерело — Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки 

Американські біолабораторії в Україні

Проросійські медіа «Страна» та «112» написали про американські біолабораторії в Україні. Вони нібито ведуть активну діяльність і вже «Пентагон на базі своїх лабораторій провів експерименти над 4400 українськими та 1000 грузинськими військовослужбовцями».

Російські пропагандистські медіа поширили аналогічні матеріали:

  • «На їх базі (лабораторій — ред.) проводиться робота з випробування різних вірусів на українських та американських солдатах»«Ren.TV»
  • «За даними розслідування, на базі американських біолабораторій випробовуються різні віруси на українських та американських солдатах»«News.ru»

Медіа, які опублікували цю новину, посилаються на розслідування з авторського сайту болгарської журналістки Диляни Гайтанджиєвої. Воно нібито викриває експерименти на людях, які американці проводять в Україні. Примітно, що про нього написав російський «Фонд стратегічної культури», який не вперше поширює дезінформацію про Україну.

Сама журналістка відома своїми проросійськими матеріалами. Наприклад, у вересні 2021 вона писала, що розслідування отруєння Скрипалів могло бути сфальсифікованим, а докази використання «Новачка» нібито сумнівні. Також вона вже не вперше пише про «біологічну зброю», яку США нібито готують проти Росії. 

«Секретні дослідження», про які пише Гайтанджиєва, фокусуються на вивченні вірусів та реакції на них організму людини. «Таємний» характер досліджень наводить на думку, що лабораторії займаються розробкою біологічної зброї.

Як насправді?

Болгарська журналістка не наводить жодних доказів про досліди над людьми, які американці нібито проводять в Україні. Копії документів, які вона надає як такі, що викривають ці досліди, насправді не містять жодної згадки про досліди на людях.

«Секретними американськими лабораторіями», про які пишуть пропагандисти, може бути «Український науково-технологічний центр», створений в 1993 році в рамках Програми зі зменшення біологічної загрози. Свого часу російська пропаганда уже випускала «сенсаційні новини», нібито Америка визнала, що в Україні діють секретні біолабораторії. Однак у заяві дипломатів США йшлося саме про УНТЦ.

До УНТЦ входять Азербайджан, Європейський Союз, Грузія, Молдова, Україна, США та Узбекистан. Існування центру не є секретним. Для того, щоб дізнатися про діяльність у межах Програми зі зменшення біологічної загрози, не потрібно проводити розслідування. Вся інформація є у публічному доступі.

Сама програма спрямована не на розробку біологічної зброї, а на вивчення методів боротьби з вірусами. Із таким же успіхом пропагандисти Кремля могли опублікувати «розслідування» про те, що на українських АЕС розробляють ядерну зброю.

Фейк: США змушують Україну виконати Мінськ 

Проросійські «Страна» (щонайменше 7 публікацій на цю тему), «Klymenko Time», «Mignews», «112» (тут і тут), «Zik» пишуть, що Штати тиснуть на Україну, аби вона виконала Мінськ. Власне заради цього вони влаштували «кампанію з нагнітання» загрози російського вторгнення. 

Цей наратив підсилив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. «Страна», «Mignews», «Перший Незалежний» поширили його заяву про те, що нібито «американці в Женеві пообіцяли Росії змусити Україну виконати Мінські угоди»

«Страна» на основі слів Лаврова одразу приписала Штатам «женевську здачу України»: «Візит Володимира Зеленського до Вашингтона наприкінці літа – це зовсім не знак уваги до союзника, а виклик на килим із зачитуванням вимог. Протягом двох місяців Зеленський вимоги не виконує – і починається інформаційна атака («Росія ось-ось нападе»), до якої включаються усі провідні світові ЗМІ. Банкова чинить опір, росіяни не розуміють, у чому справа, – і Байден у грудні дзвонить Путіну, щоб пояснити суть кампанії та попросити приєднатися до неї. Після чого починається січневе нагнітання вже по обидва боки, яке вже обвалює гривню».

Російські медіа («Интерфакс», «РИА Новости», «Газета.ру», «Российский диалог» та інші) з посиланням на високопосадовців РФ не перший тиждень пишуть, що «Захід має спонукати Київ» виконати Мінськ. «Russia Today» вкинула фейк, ніби Ентоні Блінкен сказав, що це Києву, а не Москві, треба виконувати Мінські угоди. 

Джерело — «112» 

Цей вкид з’явився та його почали активно просувати минулого тижня, зокрема «Страна». Ця кампанія продовжилася й цього тижня, тільки до неї підключилося ще більше видань. Детальне спростування читайте в цьому моніторингу

Маніпуляція: Київ не хоче виконувати Мінськ і заморожує цим конфлікт на Донбасі 

Проросійські сайти «112», «Zik», «Mignews», «Страна» писали про «страшні наслідки» для України, якщо вона не виконає Мінські домовленості. І переконували (тут, тут і тут), що українська влада зацікавлена, аби на Донбасі відбулося загострення — щоб приховати те, що вона ігнорує Мінськ. «Вести» написали, що теперішня ескалація на Донбасі почалася з того, що Зеленський вийшов із Мінських домовленостей. 

Бурхливу реакцію викликала заява секретаря РНБО Олексія Данілова про те, що виконання Мінських домовленостей знищить Україну. Проросійські ресурси додали своє маніпулятивне трактування: 

  • «…Данилов фактично визнав, що Україна не хоче миру на Донбасі лише з однією метою, щоб Захід не знімав санкції з РФ. Тобто ми не думаємо про Донбас, про долю людей там, ми думаємо про те, як зробити гірше сусідові. Виникає питання — а це в нас таке збочене бажання чи ми виконуємо чужу волю собі на шкоду?», — «112»
  • «Зеленський подумав, що праворадикали для нього небезпечніші, а тому відмовився виконувати Мінські угоди»,«112»
  • «Данилов абсолютно правий, але все ж таки, трохи недоговорює. Важливо розуміти, яку саме країну вона знищить. «Мінськ» знищить країну, в якій можна безкарно кинути копійки в обличчя російськомовному продавцю. Ймовірно, для «патріотів» така країна є цінністю сама по собі, навіть якщо тут нема чим топити взимку. Але їхні хотілки — їхні проблеми. Більше того, я маю для них ще погані новини — ця країна нежиттєздатна, незалежно від того, чи буде виконано Мінськ. Постмайданна Україна виникла не там і не в той час», — «Страна»

«Проблема Донбасу – у небажанні Києва реалізувати «Мінськ». Але навіть якби хотів, то вже б не зміг», — «Klymenko Time» цитує Енріке Менендеса, «експерта», який називає війну на Донбасі «громадянським конфліктом», а Мінські домовленості трактує як спробу закінчити «громадянську війну» в Україні. Менендес — частий коментатор на російських пропагандистських ресурсах, наприклад, «Україні.ру»

Російські медіа теж не забули про радикалів: 

  • «Адміністрація Зеленського визнає, що реалізація цих угод може загострити ситуацію всередині України, тому що категорично проти них виступають радикали. Все це може стати спусковим гачком для дестабілізації політичної ситуації в країні та чергового перевороту», — «Russia Today»

Як насправді?

Абсолютну більшість пунктів Мінських угод зриває саме Росія: наприклад, не надає дозволи спостерігачам ОБСЄ відвідувати певні райони, не проводить обмін політичних в’язнів «усіх на всіх», не забезпечує поставки гуманітарної допомоги на основі міжнародних механізмів. Росія не виконує навіть безпекові положення Мінських угод: припинення вогню, повне виведення підрозділів проросійських бойовиків та російського озброєння із території України.

Це підтверджують у Раді Європи: ЄС нещодавно продовжив санкції проти Росії за невиконання Мінських угод. Та Росія намагається перекинути на Україну провину за зрив Мінська й надалі стверджує, що «їх там немає» та що у нас «громадянська війна».

Натомість РФ використовує Мінські угоди, трактуючи їх у своїх інтересах, для тиску на Україну та міжнародну спільноту. Наприклад, наполягає на наданні автономії Донбасу, хоча в домовленостях немає такого пункту, в них ідеться лише про особливий статус ОРДЛО в межах української децентралізації.

Україна наполягає на тому, щоб відновлення контролю над державним кордоном і виведення іноземних військ з Донбасу відбулося до проведення місцевих виборів. Росія вважає, що ці пункти мають реалізовуватися після виборів, і що Україна має домовлятися з «ДНР» та «ЛНР», які повністю контролюються з Москви. Однак зрозуміло, що поки окуповані території Донецької та Луганської областей контролюють місцеві бойовики та Росія, проведення чесних виборів за українським законодавством там неможливе. Якщо Україна допустить «представників» (а насправді російських призначенців) з ОРДЛО до своїх владних інституцій, це означатиме потрапляння нашої країни у повну залежність від Росії.

Наша методологія

Аналітики VoxCheck моніторять сайти та соціальні мережі українських проросійських медіа та визначають головні новини чи теми за тиждень, яким виділили найбільше етерного часу чи уваги в стрічці новин. Ми визначаємо ключові наративи за тиждень, що минає, та аналізуємо їхнє походження.

Медіа, які ми моніторимо: «Страна», «Klymenko Time», «Вести», «Українські новини», «Подробности», «Апостроф», «From.ua», «Голос.ua», «КП в Україні», «Znaj.ua», «Телеграф», «112», «Zik», «NewsOne», «Politeka», «Mignews», «Главред», «Антикор», «Рупор», телеканали «Наш», «Перший Незалежний» та інші. Ми не стверджуємо, що ці ЗМІ навмисне поширюють російську пропаганду, втім, їхні матеріали містять елементи російської дезінформації.

VoxCheck шукає фейки та маніпуляції і спростовує їх. В основі перевірки — методика «натисни та перевір». Кожен може перевірити нашу аргументацію та джерела. Перевірка може базуватися тільки на відкритих даних з відповідними посиланнями. Статтю з фактчеком можна публікувати тільки за умови, що її підписали два члени редакційної колегії.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний