Чи будуть вивчати тактичну медицину у школах: аналіз законопроєкту

Чи будуть вивчати тактичну медицину у школах: аналіз законопроєкту

Photo: ua.depositphotos.com / oleksii.chumachenko
3 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
1061

7 серпня 2023 р. представниці фракції ЄС зареєстрували у Верховній Раді проєкт Закону №9576 про забезпечення вивчення основ тактичної медицини. Ключовою метою законопроєкту став перегляд та актуалізація навчальних програм для учнів 8-11 класів закладів загальної середньої освіти  щодо надання домедичної допомоги. 

Законопроект пропонує доповнити перелік базових компетентностей школярів, таких як вільне володіння державною мовою, фінансова грамотність, екологічна чи інноваційна компетентності, навичками у сфері тактичної медицини. Їх мають здобути всі випускники закладів середньої освіти. 

Володіння випускниками шкіл навичками домедичної допомоги видається корисним і у воєнний, і у мирний час. Проте чи вдасться впровадити цю ініціативу на практиці?

Що не так із чинною програмою?

Наразі навчальна програма 10-11 класів містить дисципліну «Захист України», в рамках якої передбачені години на вивчення основ тактичної медицини. Особливість цієї навчальної дисципліни – окремі програми для юнаків і юнок, які суттєво відрізняються за сутнісним наповненням. До прикладу, навчальна програма юнаків зосереджує увагу на військовій підготовці, в той час як навчальна програма дівчат зосереджує основну увагу на питаннях домедичної допомоги. Відповідно до навчального навантаження для учнів 10 класу блоку домедичної допомоги відведено лише 10 годин із загальних 52, причому здобувачі освіти отримують компетенції лише з питань базової підтримки життя та надання домедичної допомоги при кровотечах. Домедична допомога в умовах бойових дій включена лише в програму 11 класу, на її вивчення юнакам відведено всього 9 годин із 35. 

Крім того, помітний ухил у бік теоретичних знань, а не практичних навичок. Так, у 10 класі основам домедичної допомоги відведено менше часу, ніж виділено на суто теоретичні компоненти. До прикладу, за темами «Основи національної безпеки України» та «Збройні сили України на захисті України» сумарно закріплено 11 годин (4 і 7 відповідно), а досить практична тема «Основи цивільного захисту», передбачає 5 вступних годин теоретичного характеру із загальних 12. На нашу думку, доцільніше було б перерозподілити години між теоретичними та практичними блоками, збільшивши кількість годин на теми, які передбачають засвоєння практично необхідних навичок. 

Програми дівчат більш орієнтовані на сферу медицини, однак програма 10 класу також носить радше теоретичний характер. Програмою передбачено 36 годин із 52 на вивчення основ медичних знань і домедичної допомоги, однак на навчально-тренувальні заняття відведено лише 6 із цих 36 годин, тоді як більш оптимальним та результативним міг би стати рівний розподіл годин між теоретичними та практичними заняттями. В 11 класі з 35 передбачених на «Захист України» годин 29 відведені на вивчення основ медицини, із них 22 – на засвоєння знань домедичної допомоги в умовах бойових дій. Практичні заняття становлять майже половину загального часу цих занять (10 годин). 

Окрім надмірної теоретизованості навчальні програми мають нерівномірний розподіл матеріалу для хлопців та дівчат. Сьогодні програма фактично розділена за статевою ознакою: дівчатам викладають переважно медичні знання, хлопцям – більше основи військової справи. Це не дуже коректно, зважаючи що знання як у першій, так і в другій галузі актуальні незалежно від статі, особливо в сучасних реаліях.  У програмах для дівчат вивчення основ медичних знань і тактичної медицини займає більше половини навчального часу (69% у 10 класі та 81% в 11 класі), чого достатньо для засвоєння необхідного матеріалу. У навчальних програмах для хлопців часу на вивчення основ надання домедичної відведено недостатньо (19% у 10 класі та 25% в 11). На нашу думку, оптимально було б створити єдину програму, без розподілу за гендерною ознакою, половина якої передбачала б засвоєння знань у сфері медицини, а інша – у сфері військової підготовки. При цьому всередині цих блоків потрібно відвести більше годин на практичні  заняття. 

Що пропонує законопроєкт?

Законопроект №9576 пропонує навчати школярів тактичній медицині не лише в 10-11, але й у 8-9 класах. Це має сенс, оскільки значна частка учнів не продовжують навчання в старшій школі, віддаючи перевагу закладам технічної та професійної освіти, освітні програми яких не завжди включають вивчення основ тактичної медицини.

Якщо законопроект ухвалять, Міністерство освіти повинне буде внести зміни до освітнього стандарту, переглянути програми для старшокласників та розробити й затвердити програми викладання тактичної медицини для учнів 8-9 класів. На перший погляд видається, що запровадження нового навчального курсу збільшить навантаження на школярів, тому, можливо, доведеться знизити кількість годин, відведену на інші предмети. Однак цього можна уникнути за допомогою перегляду та вдосконалення наявних навчальних програм. До прикладу, можна модернізувати програму дисципліни «Основи здоров’я», збільшивши у ній кількість годин, відведених на опанування практичних знань з домедичної допомоги за рахунок теорії, яку діти вже опанували у 6-7 класах.  

Крім того, для запровадження курсу у 8-9 класах знадобляться додаткові кошти – їх авторки законопроекту пропонують залучати з державного й місцевих бюджетів, а також від міжнародних донорів (втім, розрахунків обсягу необхідних коштів вони не наводять). «Вузьким горлечком» може виявитися наявність фахівців відповідної кваліфікації. Адже в Україні, за даними Держстату, майже 13 тисяч шкіл. Імовірно, далеко не в усіх викладачі предмету «Захист Вітчизни» володіють сучасними знаннями з тактичної медицини. Тому потрібно буде навчати не лише школярів, а й учителів. Крім того, знадобляться кошти на забезпечення навчальними матеріалами та літературою. 

Отже, для того, щоб впровадити ці зміни на практиці, потрібно розрахувати вартість виконання законопроекту – запровадження в школах відповідних курсів та модернізація існуючих, навчання вчителів, закупівлі навчальних матеріалів.

Втім, у довгостроковій перспективі ці додаткові витрати окупляться – наприклад, через те, що люди, які володіють навичками домедичної допомоги (або мають родичів чи знайомих, які володіють такими навичками) зможуть надати першу допомогу при травмах чи гострих станах,  а у пацієнта буде більше шансів дочекатися приїзду «екстренки». 

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний