«Англосакси підбурюють до війни з Росією». Як маніпулювали проросійські медіа за тиждень 2-9 лютого

«Англосакси підбурюють до війни з Росією». Як маніпулювали проросійські медіа за тиждень 2-9 лютого

Photo: ua.depositphotos.com / Kuzmafoto
14 Лютого 2022
FacebookTwitterTelegram
1663

Цього тижня проросійські маніпулятори писали, ніби Захід підбурює Україну до війни з Росією, а західні медіа нагнітають можливим вторгненням РФ. Не оминули увагою потенційний альянс України, Польщі та Великобританії: писали, що Великобританія використовує Україну суто для інвестицій у свій військово-промисловий комплекс. Також цього тижня почалася Олімпіада в Пекіні. uaПроросійські медіа згадали, що у 2008 під час останньої олімпіади в Пекіні почалася російсько-грузинська війна, і порівняли її з війною на Донбасі. Правда, те, що обидві війни розв’язала РФ, вирішили упустити. 

Які російські наративи потрапляють в український інфопростір — VoxCheck аналізує в рамках співпраці з Центром стратегічних комунікацій. Деталі співпраці описані в Меморандумі. Попередні випуски читайте тут.

Фейк: Україну підбурюють до війни з Росією 

Проросійські медіа «znaj.ua», «NewsOne» (тут і тут), «Вести», «ZIK» писали про те, що західні країни схиляють Україну до війни з Росією чи перетворюють її у плацдарм протистояння з РФ. Ніби агресор — саме Захід та його «протеже», Україна. А Росія — сторона, що мусить захищатися. 

  • «Англосакси відкрито підбурюють Зеленського до війни з Росією, одночасно впарюючи йому зброю, боєприпаси, військових радників і кредити на озброєння», «Znaj.ua» 
  • «Захід давно вирішив використати Україну як плацдарм… Плацдарм для протистояння з Росією», — «112» 

«Страна» опублікувала новину з маніпулятивним заголовком: «Держдеп у зв’язку з договором України та Туреччини про «Байрактари» закликав щадити мирних жителів». Складається враження, немов Україна обстрілює мирне населення. Насправді прес-секретар Держдепартаменту США Нед Прайс закликав Україну відповідально використовувати турецькі «Байрактари» без шкоди для мирного населення. Утім, слова Неда Прайса були застереженням, а не засудженням. ЗСУ застосовували безпілотник проти гаубиці з батареї окупантів, а не мирних жителів. 

Російські політики та медіа постійно наголошують, наче Україна — плацдарм для Заходу проти Росії: 

  • «Глава МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що країни-члени НАТО планомірно перетворюють Україну на військовий плацдарм проти Росії», — «RT»
  • «США планують воювати з Росією до останнього українця», «РИА Новости»

Як насправді?

У 2014 році на Україну напала не Польща, не Британія, не Штати чи будь-яка інша країна Заходу, а Російська Федерація. Росія почала війну з Україною, яка згодом перейшла у гібридну форму. Україна — це не «плацдарм» у війні Заходу з Росією, а одна зі сторін конфлікту: власне війни між Росією та Україною. У цих умовах деякі західні союзники надають Україні військову та фінансову підтримку. І не Захід почав стягувати війська до кордонів України, а саме Росія. 

Фейк: Західні ЗМІ нагнітають паніку, тоді як сама Україна може напасти на Донбас 

Проросійські сайти «Страна», «112», «NewsOne» випустили статтю «Кіно та американці. Як США знайшли новий привід «вторгнення» Росії в Україну й чи буде війна». Йдеться про те, що «The New York Times» і «The Washington Post» із посиланням на джерела в уряді США повідомили, що Росія готує пропагандистський ролик з трупами та акторами як привід для нападу на Україну. Пізніше це підтвердили представники Пентагону та Держдепартаменту США. 

«Про швидкий наступ України останнім часом активно говорять у «ДНР» та «ЛНР» (Київ такі наміри регулярно заперечує). Не виняток, що у США вирішили перебити ці заяви своєю версією того, що може статися (не Україна нападе, а Росія інсценує атаку ЗСУ)», — йдеться у статті «Страни»

«Труднощі перекладу» від «Страни». В оригінальній публікації «Time» закриті телеканали називають російськими пропагандистськими засобами в Україні. «Страна» це ігнорує  

Про ймовірне російське вторгнення «Страна» принципово пише тільки в лапках або описує це як «чутки про війну». Показово, що видання завжди цитує багато відповідей російських посадовців на все, що публікують західні медіа, лише кілька прикладів за цей тиждень: 

  • Посольство Росії нагадало США про «пробірку Пауелла» після заяв про фейкове відео для вторгнення в Україну
  • У Кремлі задумалися про заміну терміну фейк-ньюз на Блумберг-ньюз після публікації про «вторгнення РФ в Україну»
  • «Шмарафон натовських бажань». У МЗС РФ висловилися про публікації Bloomberg і Bild про «вторгнення РФ в Україну»
  • У МЗС РФ заявили, що Захід вигадав російську загрозу заради «героїчної боротьби»

Проросійський сайт «Klymenko Time» теж пише про «нагнітання Заходу», паніку та істерику

 

Джерело — «NewsOne»

Російські ЗМІ далеко не ходили й вирішили відповісти дзеркально: ніби це Київ поширює фейкові відео, що дискредитують «республіку» (так звану «ДНР»), пише «RT»

  • «Захід постійно намагається звинуватити Росію у тому, що вона якимось чином винна у ескалації»,«RT»
  • «Нагадали про пробірку Пауелла: як у Росії відреагували на заяву США про сценарій «вторгнення» в Україну», — «RT»
  • «За всі ці тижні казок про «російське вторгнення», що готується, західні ЗМІ не знайшли жодних доказів його підготовки, крім наявності стотисячного, на їхній погляд, угруповання російських військ біля кордону з Україною. Ще раз: на російській території і біля найбільш сьогодні гарячого кордону Російської Федерації з третьою країною, чиє керівництво зосередило більшість боєздатних частин. І не просто зосередило, а збирається застосувати це угруповання для війни проти ДНР та ЛНР, де живе понад мільйон громадян Російської Федерації», «RT»

Як насправді? 

РФ спровокувала нинішню кризу, коли розмістила понад 100 000 військовослужбовців і військову техніку на кордоні України. Без подібних дій з українського боку: «загрози», від якої треба захищатися, у Росії не було. І тепер РФ намагається її вигадати. Російські військові та розвідувальні структури дезінформують світ, щоб зобразити Україну та українських урядовців як агресора. І, звичайно, звинувачують увесь світ у брехні.

Немає жодних підстав говорити, ніби Україна готує силовий сценарій для Донбасу. Це неодноразово заперечували представники української влади, зокрема президент. 

Маніпуляція: Немає ніякої загрози з боку Росії, світові лідери просто займаються піаром

Проросійське видання «Страна» просуває думку, що всі лідери держав, які говорять про загрозу через скупчення російських військ на кордонах України, займаються піаром та прагнуть відволікти виборців від проблем у своїх країнах. 

  • «На тлі чуток, що роздмухуються на Заході, про військове нагнітання Україну відвідав прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон, який у себе на батьківщині опинився за крок від відставки через скандал з вечірками в розпал пандемії. І, як вважають деякі експерти, за допомогою української теми намагається переключити увагу своїх співгромадян від внутрішніх проблем», — «Страна»
  • «У Макрона взагалі немає мети щось кардинально вирішити щодо Донбасу і загалом щодо ситуації навколо України, йому потрібно лише пропіаритися перед президентськими виборами на тему: «Я врятував Європу від війни», «Страна» про візит президента Франції Еммануеля Макрона до Москви та згодом до Києва 
  • «Байден намагається продемонструвати свою силу, зокрема в українському питанні. З іншого боку, акцент на ймовірній агресії Росії та ризику великої війни може бути способом відвернути американців від більш нагальних проблем, які загрожують позбавити демократів більшості в обох палатах Конгресу та позначитися на підсумках президентських виборів-2024»,«Страна» з посиланням на вашингтонського політолога Пітера Стоуна

 

Джерело — «Вести» 

Російські медіа

  • «Натомість у Києві — прем’єр-міністр Борис Джонсон. Відпочиває від скандалу, який переслідує його на батьківщині. У пандемію в урядовій резиденції на Даунінг-стріт влаштовували вечірки», — «Вести.ру»
  • «У США зараз дуже непроста соціальна та економічна ситуація, каже Джон Варолі. Багатьом важко платити за оренду житла, ЖКГ, наприклад, за електрику. Все складно із «омікроном». От і придумали горезвісний «наступ» на Україну, про яку рядовий американець, може, й знати не знав», — «Вести.ру»

Як насправді?

Ніхто не заперечує, що вдаючись до тих чи інших кроків у зовнішній та внутрішній політиці світові лідери переслідують свої піар-цілі. Питання в тому, що російські та проросійські ЗМІ в Україні використовують це, аби довести безпідставність звинувачень Росії в агресивних діях. Потрібне ж якесь виправдання того, що міжнародна спільнота сприймає скупчення військ РФ біля українських кордонів як загрозу. Бо Росія переконує, ніби загрози немає. 

Маніпуляція: Союз Україна-Британія-Польща не вигідний для України

Проросійські сайти «Страна», «Klymenko Time» писали про майбутній політично-безпековий тристоронній союз Україна-Польща-Велика Британія. «Страна» намагалася змалювати таку угоду неважливою: «Від цього візиту чекали насамперед проголошення якогось нового союзу між Великобританією, Польщею та Україною, але цей проект відклали через те, що британський міністр закордонних справ захворіла на коронавірус. І той факт, що хвороба одного політика здатна вплинути на реалізацію міжнародної угоди, безумовно, ставить під сумнів її серйозність, змушуючи підозрювати, що йдеться про щось таке ж «важливе», як «Кримська платформа».

Чому пропагандисти так відгукуються про Кримську платформу — читайте в цьому моніторингу.

«Klymenko Time» побачило в угоді «антиросійський союз»: «Відбувається формування антиросійського пробританського союзу, в рамках якого з найбільшою ймовірністю виграють саме Великобританія та Польща за рахунок постачання в Україну цілих груп різних товарів, включаючи військових. У рамках цієї стратегії Велика Британія надала Україні кредит у сумі 1,7 млрд фунтів стерлінгів (2,2 млрд дол.) на закупівлю Україною у самої Великобританії двох протимінних кораблів, їх обслуговування, будівництво восьми ракетних катерів, фрегата, встановлення систем озброєнь тощо. Як бачимо, військова допомога полягає в інвестуванні Україною в британську економіку».

Проросійські медіа переконують: міжнародним партнерам вигідно влаштовувати «воєнне нагнітання» навколо України, вони всі прагнуть збагатитися через поставки озброєння. 

 

Джерело — «Страна» 

Російські медіа теж пишуть, що Британії цей союз не потрібен, і що він спрямований саме проти Росії. Ну і взагалі, звичайно, альянс не відбудеться: 

  • «Або Трасс тримає в руках усі нитки британської зовнішньої та оборонної політики (немає всемогутньої міністерки — і все пропало), або не дуже було й потрібно», — «RT» про хворобу міністерки МЗС Британії Ліз Трасс, через яку відклали оголошення альянсу 
  • «Британія запропонувала Україні та Польщі створити союз проти Москви та Мінська. Росію та Білорусь назвали ворожими країнами», — «Комсомольська правда» 
  • «Посол РФ у Лондоні заявив, що союз України з Британією та Польщею не зайде далі «балаканини», — телеканал «Звезда» 

Як насправді? 

Велика Британія дійсно виділить 1,7 млрд фунтів стерлінгів на підтримку ВМС України,  побудову військово-морських баз, пакет безпекової допомоги й озброєння. Сам союз, попри зрозумілий песимізм російської пропаганди, може бути вигідним для України. За рахунок цього об’єднання Київ може зміцнити свої позиції на міжнародній арені, формуючи один із осередків сили у Східній Європі разом із Варшавою. Окрім того, співпраця з Британією та Польщею допоможе посилити українську армію, що в майбутньому сприятиме вступу України до НАТО. Зараз Україна не є членом Альянсу, проте союз із двома державами-членами НАТО тільки сприятиме попередній розбудові відносин України з майбутніми партнерами з об’єднання. 

Олімпіади в Пекіні й грузинська війна

Проросійські «Страна» (тут і тут), «Klymenko Time» (тут, тут і тут) зловтішалися, що Олімпіаду в Пекіні політизували через «українське питання»: українським спортсменам рекомендували не говорити російською, а західні ЗМІ в коментарях не стрималися, щоб і тут «не нагнітати» про можливе російське вторгнення. Тобто не забули згадати, що на кордоні з Україною стоять російські війська. 

Проросійська «Страна» нагадала, що під час минулої Олімпіади, яку приймав Китай — у серпні 2008 року — почалася війна в Південній Осетії. Вона «пройшла в ситуації, багато в чому схожій на сучасну українську», її, мовляв, почав Саакашвілі. 

Російські посадовці ще раніше погрожували Україні грузинським сценарієм. Мовляв, у 2008 році війська Грузії «напали на миротворців у Південній Осетії» — і таким же силовим методом Україна спробує повернути Донбас.  

Як насправді? 

У серпні 2008 року розпочалася російсько-грузинська війна. Російські війська зайняли частину території Грузії, вони зупинилися неподалік від столиці Тбілісі. Москва тоді звинуватила Грузію у спробі силового повернення Південної Осетії — регіону, зайнятого сепаратистами. Цю операцію РФ, до речі, називала «примушуванням Грузії до миру». Грузія, як і західні країни, визнала цю війну російською агресією. Зараз Росія веде дуже схожу інформаційну кампанію щодо України: шукає формальний привід для вторгнення, щоб показати агресором Україну.

Наша методологія

Аналітики VoxCheck моніторять сайти та соціальні мережі українських проросійських медіа та визначають головні новини чи теми за тиждень, яким виділили найбільше етерного часу чи уваги в стрічці новин. Ми визначаємо ключові наративи за тиждень, що минає, та аналізуємо їхнє походження.

Медіа, які ми моніторимо: «Страна», «Klymenko Time», «Вести», «Українські новини», «Подробности», «Апостроф», «From.ua», «Голос.ua»,  «КП в Україні», «Znaj.ua», «Телеграф», «112», «Zik», «NewsOne», «Politeka», «Mignews», «Главред», «Антикор», «Рупор», телеканали «Наш», «Перший Незалежний» та інші. Ми не стверджуємо, що ці ЗМІ навмисне поширюють російську пропаганду, втім, їхні матеріали містять елементи російської дезінформації.

VoxCheck шукає фейки та маніпуляції і спростовує їх. В основі перевірки — методика «натисни та перевір». Кожен може перевірити нашу аргументацію та джерела. Перевірка може базуватися тільки на відкритих даних з відповідними посиланнями. Статтю з фактчеком можна публікувати тільки за умови, що її підписали два члени редакційної колегії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний