АНОНС: Медреформа на місцях. Звенигородка, Черкащина | VoxUkraine

АНОНС: Медреформа на місцях. Звенигородка, Черкащина

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
13 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
3162

Медреформа розпочалася ще 2 роки тому. Втім її результати бачать не всі і далеко не всюди. Адже будь-яка велика трансформація потребує часу та зусиль. Особливо така, як ця – де на місцях з’являється не тільки більше прав, але й більше обов’язків. 

VoxCheck, Internews за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міжнародного фонду Відродження у серії матеріалів перевірить, як втілюють медичну реформу на місцях та з якими негараздами стикаються медики та їх пацієнти далі від столиці. Перша зупинка команди – містечко Звенигородка на Черкащині.

Зрозуміло, що в цієї реформи є як і прихильники, так і противники. Та у Звенигородці критики змін не сумують за «системою Семашка», а навпаки пояснюють, з якими негараздами стикалися уже в новій роботі та що б змінювали. 

Тут – як і в решті країни – у квітні стартувала друга ланка медичної реформи. Вона передбачає, що спеціалізованим лікарням платитимуть за конкретні послуги, які вони надали. Направити на ці послуги має сімейний лікар. Здавалося б, така система має працювати справно. Втім у директора місцевої лікарні до неї свої претензії.

«Як може хворий прийти до сімейного лікаря на прийом, а потім зібратися сюди приїхати, якщо автобуси у нас працюють в “базарні” дні. “Базарний” день – середа, п’ятниця, неділя. <…> До обіду автобус є, базар закінчився в 12-13 годин, все, автобуса нема. Чим дістатися в село?» – розповідає Вардан Айрапетян, директор Звенигородської центральної районної лікарні.

«Первинку» ж уже реформують 2 роки. Але й там зміни не відбуваються одразу – попри те трансформацію системи підтримують.

«Кошти йдуть на лікарів (які з якими уклади декларації – ред.) і якби ми працювали тільки на ті кошти, які дає НСЗУ, то в нас на ФАПи кошти не виділяються НСЗУ. А в нас 28 ФАПів і вони обслуговують велику кількість населення», – ділиться Наталія Ястремська, очільниця закладу першої ланки – Центру первинної медико-санітарної допомоги.

Вихід у Центрі знайшли – залучають гроші з інших джерел. І розповідають, що за час медреформи – попри всі складності – змогли змінити свою лікарню на краще. 

Детальніше про зміни в медичній системі, хиби та успіхи на місцях дивіться у наступних відео VoxCheck. Перший матеріал зі Звенигородки на Черкащині очікуйте вже цього місяця. Серія документальних відео про медичну реформу з українських регіонах підготовлена за підтримки Internews (за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)) та Міжнародного фонду Відродження в рамках проекту «Реформі бути».

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний