Background Image

Антологія офшорів: Путівник по українській офшорній павутині

Автор: Дмитро Остапчук, редактор DataVox

1980-й рік був багатий на знаменні події: проведено відразу дві олімпіади - зимова в Лейк-Плесіді і літня в Москві, Рональд Рейган був обраний президентом США, Марк Чепмен вбив Джона Леннона; список можна продовжувати довго. У плеяді подій, що змінили і потрясли світ, загубилась одна зовсім непомітна, але знакова для України подія: 1 січня 1980 року був зареєстрований офшор - Rado Ltd., який має тісні зв'язки з Україною і може по праву вважатися першим українським офшором. До "панамагейту" - публікації терабайт офшорних даних - залишалось трохи більше 36 років.

VoxUkraine витягнула з гігантського масиву даних Панамського архіву всю інформацію, яка пов'язана з Україною і, застосувавши мережевий аналіз, з'ясував місце України в глобальній офшорній мережі; описав найпопулярніші офшорні схеми; склав карту представників офшорів і розібрався, в яких юрисдикціях вони зберігають гроші. Оброблені дані можна завантажити на сайті DataVox.

Методологія

Для глибшого розуміння, що ж надав Панамський архів світу, важливо розібратися з чого складається ця величезна база даних (11,5 млн документів Panama Papers та Offshore Leaks). Ми представили дані у вигляді мережі, яка складається з набору вузлів і зв'язків між ними.

Існує 4 типи вузлів:
1. Офшор (entity) - компанія, траст або фонд, що створена в юрисдикції з низькими податками (наприклад, Віргінські острови, Панама, Багамські острови і т.д.);
2. Представник (officer) - людина або компанія, яка виконує певні функції в офшорній компанії;
3. Адреса (address) - контактна поштова адреса власника;
4. Посередник (intermediary) - людина або фірма, яка пов'язує суб'єкта, бажаючого відкрити офшор (наприклад, Іванов І.І.) і агента, який може зареєструвати офшор (Mossack Fonseca).

Чотири типи вузлів діляться на дві групи: вузли, які пов'язані з Україною (представники, адреси та посередники, які зареєстровані в Україні) і вузли "зовнішнього світу" (представники, адреси та посередники, які зареєстровані за межами України).

Між 4-ма типами вузлів існує 3 основних типи зв'язків:
1. Представник володіє офшором (officer→entity);
2. Представник зареєстрував адресу (officer→address);
3. Посередник зареєстрував офшор (intermediary→entity).

ККожен вузол і зв'язок мають унікальний ідентифікатор. По цьому ідентифікатору ми вилучили з глобальної мережі ту частину, яка безпосередньо стосується України.

Місце України в офшорному світі

Багато чи мало українці і вітчизняний бізнес використовують офшори? Відповідь несподівана - не більше ніж бізнес і громадяни більшості інших країн.

Дані, що опубліковані Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ) показують, що Україна займає мізерно мало місця в глобальній офшорній павутині. Безпосередньо з Україною пов'язано лише 0.23% вузлів або 1689 з 719 000 (для порівняння частка ВВП України в світовому ВВП приблизно 0,12%), які пов'язані 0.25% зв'язків (3095 з 1.3 млн.). ДДля порівняння, кількість вузлів, які пов'язані з Росією 3.3%, з Великобританією 4.3%, зі Швейцарією 6.6%, з Китаєм 9.2%, з Гонконгом 14.3% (рис. 1). Навіть якщо "зважити" кількість офшорів на масштаб економік, то виявиться, що Україна не є лідером офшоризації з використанням послуг Mossack Fonseca і Commonwealth Trust Limited. Наприклад, кількість офшорів пов'язаних з Росією майже в 15 разів перевищує ту кількість, яка стосується України, в той час як її економіка більше нашої в 14 разів.

Рис. 1. Місце України в глобальній офшорній мережі

Україна - це карлик в офшорній галактиці. Але навіть такі дрібні об'єкти можуть мати складну структуру (рис. 2). З першого погляду може здатися, що українська офшорна мережа - це клубок, який неможливо розпутати і який складається з безлічі представників, офшорних компаній, посередників і контактних адрес. Але це не так. Якщо придивитися, то мережа складається з декількох великих і багатьох дрібних кластерів (див. Рис. 2). Розмір вузла залежить від кількості зв'язків з іншими вузлами.

Рис. 2. “Сіра” галактика: Українська офшорна мережа

Найбільша кількість зв'язків з іншими вузлами притаманна посередникам. Очевидно, що роль посередника в офшорному бізнесі дуже висока. Головні причини, через які представник звертається за допомогою до посередника - конфіденційність і спрощення реєстрації офшору. Досвідчені посередники знайомі з ефективними агентами (приклад, Mossack Fonseca), які працюють у багатьох юрисдикціях з низькими податками; мають досвід оформлення великої кількості необхідних документів; готові надати представнику бажаний рівень анонімності.

В панамських документах зазначено 20 посередників, які зареєстровані в Україні. 9 з них - це фізичні особи, інші 11 - юридичні.

Рейтинг посередників відповідно до кількості зареєстрованих офшорів виглядає так:
1. «ANGLO BUSINESS ADVISORS LTD.» - 110;
2. «Tax Consulting U.K. Ltd.» - 93;
3. «C&A Limited» - 71;
4. «C & A PARTNERS LLP» - 38;
5. «K. A. C. LIMITED» - 38.

Наскільки складними є офшорні схеми?

Кластери, з яких складається українська офшорна мережа, можна інтерпретувати як офшорні схеми з різним ступенем складності. Найпростіша схема складається з трьох вузлів і двох зв'язків. Ми назвемо її «Базовий рівень» (рис. 3). Простота схеми не заважає її популярності: 40% всіх представників використовують/використовували саме цю схему. Серед них і олігарх Дмитро Фірташ, і Вахтанг Васадзе (син Таріела Васадзе, президента ВАТ «Українська автомобільна корпорація») і почесний консул Мексики в Україні Іван Шкрум (батько народного депутата Олени Шкрум) і багато інших.

Рис. 3. Офшорна схема «Базовий рівень»

Структура схеми (кластера) може ускладнюватися - виникають посередники, представники реєструють декілька адрес, на місці одного офшору з'являється два і більше.

Так сталося і з найдавнішим офшором, який має українське коріння, Rado Ltd. Зараз він входить в найбільший і "найскладніший" офшорний кластер, який складається з 275275 вузлів (123 офшори, 12 адрес, 3 посередника і 137 представників) і 454 зв'язків між ними (рис. 4). Кластер складається з трьох частин, зв'язаних двома представниками: Multihold Limited (Панама) і BPT Legal Adviser (не визначено). Відмінною особливістю кластера є ключове положення посередників і адрес, через які були відкриті всі 123 офшори. Якщо прибрати посередників, то кластер розпадеться на велику кількість дрібних структур.

Рис. 4. Найбільший офшорний кластер

Якщо розкласти кластер на окремі складові, то ми побачимо, що вони типові. Можна сказати, що найбільший кластер складається з безлічі однакових офшорних схем, які ми назвемо "Базовий рівень з посередником" (рис. 5). Така типова схема складається з 4 вузлів і 3 зв'язків:
1. Представник володіє офшором (officer→entity);
2. Посередник зареєстрував офшор (intermediary→entity);
3. Офшор зареєстрований на певну адресу (entity→address).

Рис. 5. Офшорна схема “Базовий рівень з посередником ”

Сплеск «офшоризації»

Дуже довго Rado Ltd. був одиноким офшором з України, знадобилося 14 лет, щоб відкрити другий український офшор. Але потім справи пішли набагато динамічніше. З 1994 року було зареєстровано 468 офшорних компаній. Сплеск «офшоризації» припав на 2007 рік. Причини такої активності можна шукати в юридичній площині (зміни податкового законодавства), економічній (відносно стабільне зростання української економіки) або політичній (внутрішньополітична криза 2007 року) (рис. 6).

Рис. 6. Динаміка відкриття/закриття офшорних компаній

Де проживають представники

Адреса, яка вказана представниками в документах в процесі оформлення офшору, дозволяє скласти умовну карту офшоризації України. Перше місце із суттєвим відривом займає місто Київ (199 адрес) (рис. 7). Також до першої п'ятірки входять: м. Одеса (71), м. Донецьк (42, включаючи Макіївку), м. Дніпро (31), м. Харків (26).

Рис. 7. Географічний розподіл власників офшорів

Населені пункти, в яких знаходиться по 1 адресі: Керч, Бориспіль, Слов'янськ, Олександрія, Ізмаїл, Славута, Ізяслав, Хмільник, Ужгород, Луцьк, Кременчук, Мелітополь, Євпаторія, Козятин, Черкаси, Берегове, смт. Королево (Закарпатська обл.), Васильків, Кіровоград, Житомир, Нікополь, Ясинувата.

Якщо винести за дужки м. Київ, то загальна картина така, що південний схід України щільніше заселений власниками офшорів, ніж центр і захід. Однак на заході теж є свої два центри - Львів і Тернопіль.

На островах не тільки відпочивають

Згідно з Offshore Leaks Database, топ-5 юрисдикцій з найбільшою кількістю офшорів: Віргінські острови, Панама, Багамські острови, Сейшельські острови і Самоа. Даний розподіл справедливий і для України. Пальму першості утримують Віргінські острови, на яких зареєстровано 150 офшорів (рис. 8). Варто зауважити, що з 1994-2000 рр. Багамські острови були номером один для реєстрації українських офшорів. Кардинальні зміни у виборі юрисдикції відбулися в 2007-2011 рр. на користь Віргінських островів. Питання "З чим це пов'язано?" залишається відкритим.

Рис. 8. Юрисдикції з найбільшою кількістю офшорів

Висновки

Відносно поверхневий аналіз викладеної частини Панамського архіву дозволяє зробити кілька цікавих висновків:

1. Україна - карлик в галактиці офшорів. Кількість вузлів пов'язаних з Україною (представників, офшорних компаній, адрес і посередників) становить всього 0.23% від загальної кількості. Для порівняння, Росія - 3.3%, Швейцарія - 6.6%, Китай - 9.2%.
2. Чим простіша схема, тим вона популярніша. 40% представників використовували найпростішу схему - "Базовий рівень", яка складається з трьох вузлів (представник, офшор, адреса) і двох зв’язків (представник володіє офшором, представник реєструє адресу).
3. З 1994 року було зареєстровано 468 офшорних компаній. Сплеск «офшоризації» стався в 2007 році.
4. Східна Україна більш "офшоризована", ніж західна.
5. Найпопулярніша юрисдикція для реєстрації офшорів - Віргінські острови. Їх популярність кардинально зросла в 2007-2011 рр.

Що шукати далі

Не дивлячись на те, що журналісти Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) розкрили понад 11 млн документів, це лише верхівка офшорного айсберга. Подальше дослідження даних Offshore Leaks Database може рухатись в різних напрямках. Детальне вивчення офшорних схем і еволюція структур за допомогою мережевого аналізу, вплив змін в податковому законодавстві на вибір юрисдикції, оцінка впливу економічних і політичних чинників на топологію офшорної мережі.

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів пише, що це лише частина панамського архіву, а тому можна очікувати появи нових даних. Це означає, що роботи для аналізу буде достатньо як для вчених, так і для журналістів.


Застереження: Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Підписуйтеся на щотижневу розсилку статей від VoxUkraine

Підписуйтеся на нас у Facebook, Twitter и Telegram, щоб читати найкращу політичну та економічну аналітику