Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
Мережею поширюють інформацію про те, що дезодоранти, які містять солі алюмінію, можуть викликати рак грудей. Автори допису посилаються на дослідження швейцарських науковців, які вивчали вплив солей алюмінію на епітеліальні клітини молочної залози мишей. У результатах науковці зазначають, що солі алюмінію можуть бути екологічними канцерогенами молочної залози.
У вступі дослідження самі автори вказують, що експериментальні дані, які підтверджують цю гіпотезу, обмежені. А в багатьох асоціаціях та наукових установах стверджують, що не існує переконливих наукових доказів того, що солі алюмінію в дезодорантах здатні викликати рак.
У Національному інституті раку США запевняють, що на сьогодні жодні дослідження не підтвердили суттєвий негативний вплив алюмінію. Одне дослідження, опубліковане ще у 2002 році, не показало ніякого збільшення ризику раку молочної залози серед жінок, які повідомляли про використання антиперспіранту або дезодоранту. Такі висновки зробили на основі інтерв’ю з 813 жінками, хворими на рак молочної залози, та 793 здоровими жінками.
Дослідження 2006 року, до якого залучили 54 жінок з раком грудей та 50 жінок без цього захворювання, також не виявило зв’язку між антиперспірантами та раком грудей.
В Американському товаристві раку також вважають, що наразі немає належних епідеміологічних досліджень і дуже мало наукових доказів, щоб стверджувати, що дезодоранти здатні викликати рак. По-перше, точно невідомо, яка кількість алюмінію з антиперспіранту може поглинатися. Одне дослідження показало, що ця частка дуже незначна — усього 0,012%. Значно більшу кількість алюмінію людина може вживати з їжею.
У подібних дописах також стверджують, начебто дезодоранти викликають рак, бо алюміній накопичується в тканинах організму. Однак, за даними Американського товариства раку, ніколи не було доведено, що тканини раку молочної залози містять більше алюмінію, ніж здорові клітини. Дослідження, у якому вивчали концентрацію алюмінію в таких клітинах, не виявило різниці. Зв’язок між парабенами в дезодорантах та раком грудей теж ніколи не був доведений.
В Британській організації з вивчення раку запевняють, що дезодоранти не можуть викликати рак грудей. А не використовувати дезодоранти перед скринінгом грудей не радять не тому, що вони небезпечні, а бо вони можуть впливати на результати дослідження.
Міф про те, що дезодоранти чи антиперспіранти здатні викликати рак, також спростовують в американському Національному фонді раку грудей та Канадському товаристві раку.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний