БЕЗДОКАЗОВО: Ефірна олія ладану більш ефективна в боротьбі з раковими клітинами, ніж хіміотерапія | VoxUkraine

БЕЗДОКАЗОВО: Ефірна олія ладану більш ефективна в боротьбі з раковими клітинами, ніж хіміотерапія

26 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
1554

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють інформацію про те, що ефірна олія ладану має протиракові властивості. Нещодавні дослідження начебто довели, що ладан може допомогти позбутися «ракових клітин, стійких до хіміотерапії», а також він не має серйозних побічних ефектів та нешкідливий для здорових клітин. 

Однак усі ці твердження — бездоказові, оскільки автори допису посилаються на одне доклінічне дослідження, яке не може вважатися показовим. 

Перш ніж випробувати певний препарат на людях, дослідники мають з’ясувати, чи може він завдавати серйозної шкоди. Цей показник називають токсичністю. Під час доклінічного дослідження оцінюється особливість дії препарату, тому для цього не залучають людей. Після доклінічного тестування дослідники переглядають свої висновки та вирішують, чи слід тестувати препарат на людях.

У дописі автори посилаються на доклінічне дослідження 2016 року, проведене магістром з Університету Лестера для дисертації на здобуття наукового ступеню доктора філософії. У дослідженні вивчалася дія біологічно активного компоненту ладану, ацетил-11-кето-бета-босвелієвої кислоти (АКБК) на ракові клітини яєчників. Результати показали, що АКБК є цитотоксичною для цих клітин (здатна їх руйнувати) та потенційно може використовуватися в протипухлинному лікуванні раку яєчників.

Однак важливо: автор вказує, що таке лікування потенційно може використовуватися разом з традиційною терапією, а не заміняти її. Тому підстав стверджувати, немов ладан може бути ефективнішим за хіміотерапію, немає.

У дописі згадують, немов ладан ефективний при лікуванні раку товстої кишки, простати та грудей. Деякі дослідження (це, це та це), проведені в пробірках, показують, що ладан може боротися з раковими клітинами цих органів. Однак клінічних випробувань на людях не проводили.

В одному дослідженні хворі на рак мозку приймали 4,2 грама ладану або плацебо щодня паралельно з курсом радіотерапії. У 60% учасників, що отримували ладан, та 26% тих, хто отримував плацебо, зменшився набряк мозку. Усе ж, лише на основі цих результатів, про остаточні висновки щодо лікувальних властивостей ладану при ракові мозку говорити зарано.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний