БЕЗДОКАЗОВО: Україна переходить під зовнішнє управління іноземців | VoxUkraine

БЕЗДОКАЗОВО: Україна переходить під зовнішнє управління іноземців

31 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
1381

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook.

Мережею поширюють скріншот із текстом про те, що відтепер іноземці контролюватимуть судову систему, митницю, податкову, всі прибуткові підприємства та медичні закупівлі України.

Це твердження безпідставне

Коли компанією керують менеджери, які не є її власниками, це породжує ризики, що компанією будуть керувати неефективно. А коли йдеться про державні компанії, то додаються ще й корупційні ризики і ризики втручання в управління компанією з боку політиків та посадовців. Тому у великих компаніях, де існує подібний конфлікт інтересів між власниками і менеджерами, створюють незалежні наглядові ради. У приватних компаніях вони повинні бути незалежними від менеджменту і контролювати його. У державних — незалежними від менеджменту, а також політиків і посадовців, зацікавлених використовувати державні компанії у власних політичних чи корупційних інтересах. 

Таким чином призначення незалежних членів наглядових рад гарантує, що дії керівників будуть під наглядом, а це знижує ризики втрат і неефективного управління. Для цього члени наглядових рад державних компаній не обов’язково повинні бути іноземцями, але обов’язково повинні бути незалежними відносно менеджменту і посадовців, чому іноземне громадянство і відсутність приналежності до вітчизняних бізнесових і державних структур може лише сприяти. 

До того ж іноземці у наглядових радах не займаються безпосередньо управлінням, а швидше виконують функцію нагляду за менеджментом, який здійснює управління. 

У цьому та схожих дописах насправді йдеться про умови, за яких Україна отримає макрофінансову допомогу у розмірі 1,2 млрд євро від Європейського Союзу. ВРУ ратифікувала Меморандум про взаєморозуміння та Кредитну угоду між Україною та ЄС. Програма допомоги передбачає два транші, і другий із них українська сторона отримає лише після виконання низки умов. Саме їх у дописі охарактеризували як «контроль іноземців». Пояснюємо, де автор зманіпулював у їх трактуванні. 

Далі детально розглядаємо цитати з допису.

«МОЗ передаст все закупки медикаментов «Медицинским закупкам Украины» (кроме тех, которые проводят через международные организации). Назначать и увольнять руководителя МЗУ будет «независимый наблюдательный совет». То есть, иностранцы будут контролировать поставку медпрепаратов в Украину. Они же будут назначать контролеров, чтобы покупали только там, где они укажут».

У Меморандумі не йдеться про те, що до складу незалежної наглядової ради, яка буде призначати та звільняти голову МЗУ, мають входити іноземні громадяни, а тим паче що усі її члени мають бути іноземцями. 

А закупівлі медикаментів через міжнародні організації в Україні здійснюються ще із 2015 року, і вони мають безперечну перевагу — зменшення корупції. За оцінками Рахункової палати, завдяки цьому в 2015-2016 роках вдалося заощадити до 39% бюджетних коштів. А деякі ліки почали закуповувати у 67 разів дешевше, ніж це робив МОЗ до 2015 року.

«При Супрун было дано разрешение на тестирование 80 препаратов на украинцах. Теперь мы все станем подопытными кроликами для тестирования иностранных лекарств даже без дополнительного оповещения».

Імовірно, йдеться про наказ МОЗ №835 від серпня 2016 року, яким Міністерство дозволило проводити клінічні випробування низки препаратів у вибраних медичних закладах України. 

Згідно із чинним законодавством, в Україні клінічні випробування можна проводити лише після того, як людина підпише інформовану згоду. Тобто добровільно, після ознайомлення із усіма особливостями певного дослідження погодиться стати учасником випробувань. Ніхто не може стати учасником клінічних досліджень поза його відомом.

До того ж неправильно пов’язувати медичні закупівлі та клінічні випробування причинно-наслідковим зв’язком, оскільки МОЗ та міжнародні партнери здійснюють централізовані закупівлі лише ліцензованих препаратів, тобто таких, які вже пройшли випробування та були визнані безпечними і ефективними. 

«Создадут Высшую квалификационную комиссию судей с участием (читай – большинством) иностранных граждан. Комиссия будет оценивать (читай – держать в узде) украинских судей, прокуратуру. То есть, перед началом продажи земли украинцы лишены возможности обжаловать грабеж со стороны нужных иностранцам людей и банков».

По-перше, йдеться про створення нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), адже сама Комісія як орган уже існує в Україні та займається добором та призначенням суддів на посади. 

У документі також йде мова про створення окремої Конкурсної комісії з міжнародною участю, яка якраз обиратиме членів для нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Тобто передбачається, що до складу Конкурсної комісії, яка відбиратиме членів ВККС, входитимуть міжнародні представники, а не безпосередньо членами ВККС мають бути іноземці. 

Жоден із пунктів Меморандуму не передбачає позбавлення українців права на судовий захист — зокрема перед запуском земельної реформи. 

«Самые большие госпредприятия поставят под контроль набсоветов с участием иностранцев с зарплатами в сотни тысяч гривен».

Неправда — у тексті Меморандуму взагалі не йдеться ні про наглядові ради за участі іноземців, ні про суми зарплат. У пункті щодо секторальних реформ та управління державними підприємствами згадується лише те, що Кабінет Міністрів перегляне та запровадить нормативно-правову базу корпоративного управління для державних підприємств відповідно до керівних принципів ОЕСР. Це серед іншого включатиме відбір та винагороди незалежних членів наглядової ради та вищого керівництва

Окрім цих пунктів, у скріншоті згадується про перехід «під контроль іноземців» Державної митної та податкової служб. Аргументів на користь цього твердження автори не наводять. У тексті Меморандуму йдеться тільки про «проведення конкурсної і заснованої на компетенції процедури відбору на посади керівників» цих служб після карантину.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний