БЕЗДОКАЗОВО: Українські військові продають Javelin у даркнеті

БЕЗДОКАЗОВО: Українські військові продають Javelin у даркнеті

30 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
2119

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі соцмереж від 2 червня поширюють допис, у якому йдеться, нібито українські військові перепродають протитанкові ракетні комплекси (ПТРК) «Javelin» у даркнеті. Вони додають скриншоти оголошення, у якому пропонують на продаж «ATGM Javelin» за 30 тисяч дол. У ньому вказано локацію — місто Київ. Автори дописів також додають, немов командування ЗСУ перепродає західну зброю країнам Близького Сходу та Північної Африки.

Утім, ці твердження бездоказові. Визначити, чи справді Javelin продають користувачі з України, неможливо через налаштування анонімності даркнету. Списки майна ЗСУ, яке можна продати, є у відкритому доступі. ПТРК «Javelin» у них немає. 

Скриншот допису у фейсбуці

Зображення з допису 

Механізм роботи даркнету 

Більшість користувачів заходять в Інтернет за допомогою комп’ютера або пристрою, який має IP-адресу (Internet Protocol — протокол Інтернету). Це унікальний ідентифікатор в Інтернеті, за IP-адресою можна відстежувати Інтернет-активність користувача. Даркнет використовує складні системи, які анонімізують справжню IP-адресу користувача. 

Робота даркнету реалізується, серед іншого, за допомогою анонімного браузера Tor, що використовує багаторівневе шифрування. Він дозволяє приховати розташування користувача, а тому можна розмістити повідомлення щодо продажу будь-якого товару, уникнувши відстеження IP-адреси. Відтак користувач із будь-якого куточка світу міг опублікувати оголошення про продаж Javelin та вказати локацію «Київ».

Скоординована дезінформаційна кампанія 

Ізраїльські фахівці з кіберрозвідки KELA провели своє розслідування. На даному етапі перевірити, чи справді ці оголошення публікували з України, неможливо. Однак KELA схиляються до думки, що вони фейкові й з високою ймовірністю можуть бути частиною дезінформаційноїх кампанії. Подібні оголошення одразу після публікації скоординовано поширюють числені проросійські канали та російські медіа. 

Справді, у проросійських телеграм-каналах можна знайти численні публікації про «перепродаж військової допомоги від США» у даркнеті.

Приклади подібних публікацій у російських телеграм-каналах 

«Скоординована публікація на кількох платформах збільшує ймовірність того, що це є частиною дезінформаційної кампанії, яка має на меті представити українців як неетичних та ненадійних», — додають у KELA. 

Продаж військового майна ЗСУ 

Відповідно до постанови «Про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних сил» продажу підлягає військове майно, що міститься у надлишковій кількості. А також таке, що не може бути застосоване у повсякденній діяльності військ через «застарілість зразків, невідповідність встановленим вимогам щодо його експлуатації, неможливість модернізації». Переліки військового майна, що підлягає відчуженню, є у відкритому доступі на сайті ВРУ. 

ПТРК Javelin в Україну вперше поставили у червні 2020 року. У переліку військового майна ЗСУ, яке може бути відчужено, за 2020 рік (останній доступний) Javelin немає.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний