БЕЗДОКАЗОВО: Усі віруси мутують кожні 23 дні, тому вакцинація не має сенсу

БЕЗДОКАЗОВО: Усі віруси мутують кожні 23 дні, тому вакцинація не має сенсу

29 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
1217

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють інформацію про те, що всі віруси генетично змінюються кожні 23 дні. Тому від вакцинації нібито немає жодної користі. 

Однак цьому немає підтвердження.

Будь-які віруси дійсно мутують — вони повинні це робити, щоб якомога краще адаптуватися до чужих організмів. Генетичний матеріал кожного вірусу закодовано в його ДНК чи РНК. Кожен раз, коли вірус робить копію своїх генів, він припускається однієї чи кількох помилок. Інколи ці помилки призводять до змін, корисних для виживання вірусу.

Наприклад, внаслідок такої помилки вірус зможе ухилятися від антитіл — білків, які імунна система виробляє для протидії вірусу — або від противірусних препаратів. Або ці зміни дозволять вірусу заражати клітини іншого типу чи навіть інші види тварин.  Імовірно, саме так SARS-CoV-2 зміг передатися людині від кажана. 

Зараз немає наукових доказів, що усі віруси роблять помилки в копіях своїх генів кожні 23 дні. Усі віруси мають різну частоту мутацій.

Наприклад, РНК-віруси мутують швидше за інші віруси. До них відносяться, зокрема, коронавіруси, а також віруси грипу та ВІЛ. Коронавіруси генерують помилки рідше, ніж віруси грипу та ВІЛ.

Вчені, які проводили послідовне вивчення тисяч зразків SARS-CoV-2 від пацієнтів з COVID-19, виявили, що вірус робить близько двох помилок на місяць. На початку 2021 року вже було виявлено близько 12 тисяч мутацій SARS-CoV-2, згідно з даними публічної бази генетичних даних вірусу GISAID

Однак той факт, що віруси мутують, не означає, що вакцина стає неефективною. Внаслідок еволюції вірус може отримати стійкість до вакцини, однак цей процес часто займає багато років. Деякі вакцини проти РНК-вірусів, наприклад, жовтої лихоманки, кору та свинки, були розроблені протягом 30-х—70-х років минулого століття. І вони все ще мають високу ефективність.

Щодо SARS-CoV-2, то сучасні вакцини були розроблені на основі попередніх версій коронавірусу. Проте науковці вважають, що вони все одно повинні працювати, хоча, можливо, і не так ефективно.

Попередні результати лабораторних досліджень показали, що вакцина Pfizer може захистити від нових варіантів, хоча і трохи менш ефективно. Ізраїльські вчені з’ясували, що Pfizer менш ефективна проти південноафриканського штаму коронавірусу. 

Дослідження вакцини Oxford-AstraZeneca свідчать, що вона так само ефективно захищає від нового британського штаму. Вона забезпечує слабший захист від південноафриканського штаму коронавірусу, але все одно запобігає важкому перебігу хвороби. 

Ранні результати показують, що Moderna ефективна проти південноафриканського штаму, хоча імунна відповідь може бути не такою сильною або тривалою.

Навіть якщо певні штами коронавірусу стануть стійкими до вакцин, це не означає, що вакцинація не має сенсу. Доктор Ентоні Фаучі, директор Національного інституту алергії та інфекційних хвороб США, у коментарі для Time пояснив, що мРНК-технологія, за якою розробили препарати Pfizer-BioNTech та Moderna, дозволяє швидко адаптувати вакцину до нових штамів. Так само, як щороку модифікують вакцину від грипу.