БЕЗДОКАЗОВО: Вакцина Pfizer викликає нейродегенеративні захворювання

БЕЗДОКАЗОВО: Вакцина Pfizer викликає нейродегенеративні захворювання

30 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
951

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що вакцина від COVID-19 від компанії “Pfizer” викликає нейродегенеративні захворювання. До таких хвороб автори дописів відносять хворобу Альцгеймера, бічний аміотрофічний склероз (БАС) та інші подібні хвороби. 

Скриншот допису, який поширюють у Facebook 

Утім, це – фейк.

Його вже спростовували незалежні фактчекери з PolitiFact, Science Feedback та USA Today.

Джерелом поширення неправдивої інформації в англомовному сегменті соцмереж стала стаття “РНК-вакцини від COVID-19 та ризики розвитку пріонної хвороби” (COVID-19 RNA Based Vaccines and the Risk of Prion Disease), опублікованої у виданні “Microbiology & Infectious Diseases” ще у січні. 

Пріони — це типи білків, які можуть спричинити аномальне згортання нормальних білків у мозку. Порушення згортання білків спричиняє пошкодження мозку. Пріонні хвороби зустрічаються надзвичайно рідко, у США щороку реєструють близько 300 випадків. Найпоширеніші шляхи зараження пріонами — від корів, які хворіють на “коров’ячий сказ” (губчастоподібну енцефалопатію) та від заражених медичних інструментів. 

Це видання входить до списку потенційних “хижих видань” (“predatory journals”) списку Джефрі Білла. Подібні видання намагаються заробити на якомога більшій кількості публікацій, пропускаючи їх без належного наукового рецензування. 

Видання “Microbiology & Infectious Diseases” (входить до групи видавців “SciVision”) у списку Джефрі Білла

Автор дослідження Барт Классен (Bart Classen) – імунолог, який раніше публікував дослідження, неправильно пов’язуючи вакцинацію з діабетом першого типу та ожирінням.

Одне з основних тверджень у статті Классена полягає у тому, що вакцина Pfizer-BioNTech від COVID-19 містила специфічні послідовності, які могли спричинити нейродегенеративні захворювання. У коментарі для Science Feedback Хесус Р. Рекена (Jesús R. Requena), доцент та керівник Лабораторії пріонів Центру досліджень молекулярної медицини та інфекційних хвороб Інституту біомедичних досліджень (Prion Lab at the CIMUS Biomedical Research Institute) у Сантьяго-де-Компостела, визнав статтю Классена “абсолютно безпідставною та оманливою спекуляцією, яка не містить жодних експериментальних доказів”, які б підтвердили зв’язок між мРНК-вакцинами проти COVID-19 та нейродегенеративними захворюваннями.

Американська рада з питань науки та охорони здоров’я (American Council on Science and Health) – некомерційна організація, яка займається адвокацією науки, – випустила статтю-спростування на дослідження Классена, у якій її назвали “спекулятивною” та такою, що не містить доказів. 

У коментарі для USA Today доктор Анджела Расмуссен (Angela Rasmussen), вірусологиня, яка працює в університеті Джорджтауна, заявила, що стаття Классена не має “наукової ваги”, а журнал, де стаття опублікована, “не був авторитетним чи надійним журналом”.