БЕЗПІДСТАВНО: Американський лікар Шелленберґер доводить, що мРНК-вакцини небезпечні | VoxUkraine

БЕЗПІДСТАВНО: Американський лікар Шелленберґер доводить, що мРНК-вакцини небезпечні

28 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
1350

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють допис з начебто зверненням американського лікаря Френка Шелленберґера, у якому він намагається пояснити небезпечність мРНК-вакцин від COVID-19. Однак усі твердження, які приписують Шелленберґеру, — неправдиві та маніпулятивні.

Френк Шелленберґер — американський лікар, щодо якого застосовували численні дисциплінарні заходи через його “грубу некомпетентність”, недбалість та корупцію. Він втратив медичну ліцензію у штаті Каліфорнія та переїхав до Невади, де очолив центр нетрадиційної медицини. У 1995 році Шелленберґер отримав застереження від Ради медичних експертів штату Невада через дискредитацію медичної професії.

VoxCheck спростовує головні неправдиві твердження з так званого звернення Шелленберґера. 

Хибна теза 1: Раніше жодна мРНК-вакцина не була ліцензована для використання, тому невідомо, чи буде вона ефективною та безпечною.

Це правда, першими затвердженими для використання мРНК-вакцинами стали преперати компаній Pfizer/BioNTech та Moderna. 

Однак РНК-вакцини, за даними Кембриджського університету, можуть бути навіть більш безпечними у використанні, оскільки їх виробляють без використання інфекційних агентів. Звичайні вакцини містять інактивовані патогени (збудники захворювання), а РНК-вакцина — це послідовність мРНК, які допомагають клітинам організму формувати антитіла до певного захворювання. 

Щодо ефективності самої технології, дослідження показали, що мРНК-вакцини викликали стійкий імунітет проти інфекційних захворювань на тваринних моделях вірусу грипу, вірусу Зіка, вірусу сказу та інших інфекцій. 

До того ж вакцини на основі РНК виготовляються відносно швидко та недорого. Процес їхнього виробництва нескладно стандартизувати та масштабувати, тож це допомагає швидко реагувати на спалахи інфекційних хвороб. 

Хибна теза 2: Молекула мРНК нестійка, тому щоби захистити її, поки вона вбудовується в нашу ДНК, мРНК покривають наночастинками пегільованих ліпідів. Вони викликають алергію, аутоімунні захворювання та пошкоджують печінку. 

РНК-вакцини жодним чином не взаємодіють з нашою ДНК, оскільки мРНК ніколи не потрапляє в ядро клітини, де міститься наша ДНК. Вона змушує клітини стимулювати вироблення антитіл та Т-лімфоцитів, які в майбутньому запобігатимуть зараженню вірусом або вбиватимуть будь-які інфіковані клітини, щоб зменшити тяжкість захворювання. Детально механізм дії РНК-вакцин VoxCheck пояснював тут

Щодо наночастинок ліпідів, які використовують у вакцинах від COVID-19, то вони дійсно можуть викликати алергічну реакцію, зокрема у людей, що страждають на важкі форми алергії. Однак такі реакції рідкісні: наприклад, анафілаксія трапляється 11,1 разів на кожен мільйон перших доз вакцини Pfizer/BioNTech.

Про інші побічні ефекти наночастинок ліпідів, зокрема про те, що вони начебто викликають аутоімунні захворювання чи пошкоджують печінку, невідомо. Їх уже застосовували у численних клінічних випробуваннях протипухлинних, протизапальних, антибіотичних, протигрибкових та знеболювальних препаратів. 

Хибна теза 3: Не проводилося жодних довгострокових випробувань вакцини, щоб гарантувати, що вона не викликає рак, судоми, хвороби серця та аутоімунні захворювання.

Скорочені терміни випробувань вакцин від COVID-19 пов’язані з тим, що коронавірусна інфекція активно поширюється в усьому світі, спричиняючи сотні тисяч смертей. Однак немає підстав стверджувати, що процедуру клінічних випробувань було порушено.

Наприклад, мРНК-вакцину від Pfizer/BioNTech випробовували під час клінічних рандомізованих випробувань, у яких брали участь близько 44 тисяч учасників. Випробування довели безпечність та ефективність цієї вакцини, зокрема те, що серйозні побічні реакції виникають у незначної кількості людей. Вакцина компанії Moderna продемонструвала ефективність 95%, у третьому етапі клінічних випробувань препарату взяли участь понад 30 тисяч волонтерів. 

Хибна теза 4: Рівень смертності від COVID-19 повернувся до нормального рівня смертності від грипу ще у вересні 2020 року — тоді пандемія і закінчилася. Відтак вакцина більше не потрібна.

Для порівняння, на початку вересня 2020 року повідомлялося про 864,6 тис. смертей від COVID-19, а вже наприкінці вересня — про 991 тис. смертей. Тобто за місяць у світі від коронавірусної інфекції померло понад 100 тис. людей.

Всесвітньої статистики смертності від грипу у 2020 році поки немає. Однак у деяких дослідженнях йдеться, що від інфекцій нижніх дихальних шляхів, безпосередньо пов’язаних з грипом, помирає від 99 тис. до 200 тис. людей щорічно.  

Хибна теза 5: Пандемія закінчилася, бо в США вже сформувався значний колективний імунітет.

Існує два способи розвинути колективний імунітет. Перший — так званий природний, коли захворюванням перехворіла велика кількість людей, та їхні організми виробили необхідну для імунітету кількість антитіл. Другий — шляхом масової вакцинації, коли більша частина населення отримала вакцину. І вакцинація — безпечніший спосіб, оскільки поняття природного колективного імунітету передбачає, що 70-90% усього населення має перехворіти певною хворобою.

Із контексту допису зрозуміло, що в цьому твердженні йдеться про природній колективний імунітет. Однак поки немає статистичних доказів, що 70-90% населення США вже мають імунітет до нового коронавірусу. Натомість деякі експерти, наприклад фахівці Інституту метрик та оцінки здоров’я Вашингтонського університету (IHME), говорять, що світ може ніколи не досягнути колективного імунітету від COVID-19.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний