БЕЗПІДСТАВНО: Білий Дім заборонив публікувати фото та відео пожежі на Гаваях у соціальних мережах

БЕЗПІДСТАВНО: Білий Дім заборонив публікувати фото та відео пожежі на Гаваях у соціальних мережах

27 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
128

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють скриншот листа від Федерального агентства з управління надзвичайними ситуаціями США (FEMA). Зокрема офіційні особи округу Мауї, де сталося займання, нібито просять із повагою поставитися до загиблих та призупинити публікувати фото й відео пожежі. У публікації користувачі додають, начебто місцева влада вкладала гроші у все, окрім системи протипожежної безпеки. 

Немає підстав вважати, що FEMA справді видала лист із забороною на публікацію наслідків пожежі. До того ж у самому листі допустили помилку.

Скриншот публікації

У серпні 2023 року на гавайському острові Мауї спалахнули лісові пожежі, які вважають найбільш смертоносними за останнє століття в США. Унаслідок пожеж вигоріло 2200 будівель та загинуло близько 115 місцевих мешканців.

За ключовими словами з листа, який поширюють у мережі, ми знайшли користувача Ентоні Кабасса, який уперше поширив це зображення. 

Кабасса зазначає, що лист від 19 серпня 2023 року йому надіслала анонімна особа з Федерального агентства з управління надзвичайними ситуаціями США. Водночас ми не знайшли жодного повідомлення про заборону публікації щодо пожежі на Мауї на сторінках самого агентства в соціальних мережах або на сайті. До того ж документ Кабасси — це звичайне фото з екрана комп’ютера, а не офіційний документ із підписом. Тож найімовірніше лист могли підробити.

Документ про нібито призупинення публікацій щодо пожеж на Гаваях. Джерело: Ентоні Кабасса

Також ми помітили, що у листі допустили помилку. Зокрема на документі у правому верхньому кутку не вказали вулицю, на якій розташована будівля агентства (правильно було б під U.S. Departament of Homeland Security вказати  «500 C Street, SW»). Кабасса стверджує, що лист виданий агентством з управління надзвичайними ситуаціями, хоча пропагандисти пишуть, що заборону наклав Білий Дім. Крім цього, лист є проханням, а не забороною публікувати фото та відео.

Приклад офіційного листа від Федерального агентства з управління надзвичайними ситуаціями США (FEMA)

Світові ЗМІ, як-от The New York Times або Washington Post, продовжують публікувати статті з фотографіями наслідків пожежі після 19 серпня 2023 року.

Варто зазначити, що на своїй сторінці Ентоні Кабасса публікує інтерв’ю пропагандиста Такера Карлсона, який поширює теорії змов та дезінформацію. З 2016 року Кабасса підтримує Республіканську партію та Дональда Трампа. Він погоджується із думкою про начебто «шахрайство» на виборах президента США у 2020 році, коли перемогу одержав Джо Байден.

Також у дописі зазначають, що місцева влада знехтувала системою оповіщення після початку спалаху. Місцеві мешканці справді скаржилися на відсутність будь-якого сповіщення про наближення пожежі. Проте адміністратор управління з надзвичайних ситуацій округу Мауї Герман Андая зазначає, що сирени здебільшого розташовані біля берегової лінії та сповіщають про цунамі. Оскільки сирени сповіщають про цунамі, вони могли дезорієнтувати та змусити людей піти вглиб острова, де вирувала лісова пожежа. 

Менеджери з надзвичайних ситуацій округу Мауї розіслали сповіщення про небезпеку та евакуацію на телефони місцевих через бездротову систему оповіщення, якою керує федеральний уряд. Також сповіщення лунали з екранів телевізорів та радіо. Деякі місцеві жителі Мауї скаржаться, що сповіщення не прийшли, а про небезпеку дізналися через сильний вітер та запах диму. Натомість є і такі, які отримали смс-повідомлення або почули сирену, схожу на звук пожежної машини та встигли евакуюватися.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний