БЕЗПІДСТАВНО: Через війну в Україні людей відправлять до електронно-банківських концтаборів

БЕЗПІДСТАВНО: Через війну в Україні людей відправлять до електронно-банківських концтаборів

29 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
927

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У цьому відео Остап Стахів поширює інформацію про війну в Україні. Він стверджує, що:

  • Війні в Україні слідуватиме конфлікт світового масштабу і голод. Під час голоду в людей вилучатимуть готівку, вводитимуть електронні гроші й відправлятимуть людей до електронно-банківських концтаборів .
  • Додаток «Дія» є інструментом створення електронно-банківських концтаборів. Додаток має доступ до ваших контактів і банківських рахунків, його краще не встановлювати для отримання фінансової допомоги «ЄПідтримка» людям, які втратили дохід внаслідок бойових дій.

Раніше ми вже неодноразово спростовували неправдиві тези Остапа Стахіва. Про нього та інших ковід-дисидентів ми згадували у статті, присвяченій річниці інфодемії.

Однак ці тези — маніпулятивні та безпідставні.

Готівку не виводитимуть з обігу, а електронні гроші збільшують доступ до фінансових послуг

Згадуючи створення електронно-банківського концтабору, Остап Стахів, імовірно, має на увазі введення в дію закону «Про платіжні послуги». 

Закон «Про платіжні послуги» регулює більшу кількість платіжних послуг, ніж попереднє законодавство. Закон регламентує випуск цифрових грошей Національним банком України і передбачає впровадження в Україні концепції відкритого банкінгу. Він вступає в дію 1 серпня 2022 року.

У новому законі не йдеться про вилучення готівки з обігу. Закон лише робить електронні гроші законним засобом платежу на території України, проте не позбавляє такого статусу готівкові гроші. 

Натомість закон адаптує фінансове законодавство України до законодавства ЄС. А також розширює кількість платіжних послуг і коло надавачів платіжних послуг. Відкритий банкінг, який запроваджує новий закон, робить надання платіжних послуг прозорішими й надає ліцензований доступ компаніям до фінансової інформації про клієнтів банків. Це створює більше можливостей для бізнесу. Наприклад, для розуміння того, чи здатен буде позичальник погасити іпотеку, не потрібно буде готувати безліч довідок. Це все можна буде зробити за допомогою відкритого банкінгу.

Твердження, що введення електронних грошей призведе до створення електронно-банківських концтаборів, безпідставне. Адже використання електронних грошей збільшує доступ до фінансових послуг, здешевлює грошові перекази, знижує корупційні ризики, обмежує злочинні фінансові схеми й ухилення від податків. Використання електронних грошей розширює права людей, а не обмежує їх. Досвід запровадження електронних грошей є у Швеції й Багамських островів.

Голод унаслідок війни можливий у небагатих країнах, де люди витрачають на харчі більшу частину свого доходу, як от країни Близького Сходу чи Північної Африки. Однак твердження, що під час голоду у людей вилучатимуть готівку, необґрунтоване. 

В уряді запевняють, що Україна має достатні запаси продуктів і це дозволить їй уникнути дефіциту харчів. Навіть якщо виробництво зупиниться, Україна має все необхідне в досить великих запасах. Україна має запаси пшениці на 2 роки, олії – на 5 років, кукурудзи – на 1,5 року.

Додаток «Дія» не зберігає персональних даних

Додаток «Дія» не зберігає персональних даних, а лише під час запиту ідентифікованого громадянина показує інформацію з інших державних реєстрів. Також у «Дії» користувач під час реєстрації надає доступ до інформації з банку, що ідентифікує особу, тобто ПІБ, паспорт, ІПН, телефон, адреса електронної пошти. Однак доступ до інформації про кредитні картки з банку «Дія» не запитує, користувач його не надає й додаток, відповідно, немає інформації такого характеру. «Дія» не залазить у контакти й банківські рахунки, не сприяє створенню до електронно-банківських концтаборів.

Близько 5 мільйонів українців звернулися по фінансову допомогу у 6500 грн в межах програми єПідтримка.

Тези з відео Остапа Стахіва повторюють фейки, які поширювалися раніше. VoxCheck уже спростовував фейки про те, що:

  • запровадження електронної гривні – це не контроль над населенням, а готівку не виводитимуть з обігу;
  • За допомогою цифрового ID й безготівкових грошей не створюють електронні концтабори.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний