БЕЗПІДСТАВНО: Гонсало Ліра помер від тортур в українській в'язниці

БЕЗПІДСТАВНО: Гонсало Ліра помер від тортур в українській в’язниці

31 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
585

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито проросійський блогер Гонсало Ліра помер внаслідок тортур в українській в’язниці. У повідомленні стверджують, що Державний департамент США підтвердив, що Ліра помер в Україні.

Утім, це твердження – безпідставне. Немає жодних надійних доказів тому, що Гонсало Ліра піддавався тортурам в українській в’язниці. Щобільше, інформація про те, що блогер помер, досі не підтверджена ні Україною, ні Сполученими Штатами.

Скриншот публікації

Гонсало Ліра – проросійський блогер, який має громадянство Чилі та США. Тривалий час він жив у Харкові та з початком повномасштабного наступу росії почав поширювати російські фейки у своїх соцмережах та на власному ютуб-каналі. 1 травня 2023 року Служба безпеки України затримала його за порушення статті 436–2 Кримінального кодексу України – виправдання російської агресії проти України. Розслідування правоохоронців показало, що відео Ліри заперечують російські воєнні злочини та виправдовують російську агресію. Зокрема, Ліра стверджував, що Україна обстрілює власну територію, а країною править «неонацистський режим».

12 січня 2024 року Кіт Кларенберг, автор видання The Grayzone, в якому часто публікують російські фейки, у своєму твіттері повідомив про смерть Гонсало Ліри. Він додав, що це підтвердила сім’я Ліри. Після цього проросійський пропагандист та ексведучий Fox News Такер Карлсон  з посиланням нібито на слова батька Гонсало Ліри заявив, що той помер в українській в’язниці. Карлсон додає, що Ліру ув’язнили буцімто за критику Президента України Володимира Зеленського, а уряд США став на підтримку ув’язнення та тортур. 

Скриншот публікації

Однак інформацію про смерть Ліри досі не підтвердили ні в Україні, ні у Сполучених Штатах. Наразі єдиним доказом є слова його батька. Також жодне надійне ЗМІ не писало про тортури, яким нібито піддавався блогер у в’язниці в Україні. 

Александер Рубінштайн, також автор видання The Grayzone, стверджує, що він отримав листа від Ліри 4 січня 2024 року. У листі йдеться про те, що в середині жовтня у Гонсало Ліри розвинулась пневмонія, пневмоторакс і з’явився набряк тіла, однак керівництво в’язниці ігнорувало це, визнавши наявність пневмонії лише 22 грудня. Автентичність листа наразі неможливо підтвердити, водночас його публікують лише на проросійських ресурсах.

Скриншот публікації

13 січня 2024 року у виданні Newsweek, яке не є надійним джерелом за оцінкою Media Bias/Fact Check, стверджують, що у коментарі виданню представник Держдепартаменту США підтвердив смерть Ліри. Однак у публічній комунікації Держдепу немає подібних заяв. Згадка про Гонсало Ліру на сайті установи востаннє зустрічається 22 січня 2024 року. На запитання журналіста, чи будуть США розслідувати його смерть, головний заступник речника Державного департаменту США відповів, що йому нічого не відомо про смерть Гонсало Ліри.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний