БЕЗПІДСТАВНО: Інтерферон альфа, бромгексин та комплекс вітамінів – профілактика COVID-19 | VoxUkraine

БЕЗПІДСТАВНО: Інтерферон альфа, бромгексин та комплекс вітамінів – профілактика COVID-19

24 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
1884

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється інформація про медикаментозну профілактику Covid-19 для дорослих. Пишуть, що для профілактики варто вживати за схемою інтерферон альфа 2b, бромгексин, вітаміни C та D, цинк та полоскати горло розчином йоду та харчової соди. Уточнюють, що профілактика – не гарантія не захворіти – тому дотримуватися карантинних правил варто, але все ж начебто зазначена профілактика попереджає тяжкий розвиток хвороби. Автори розлого розписують протипоказання такої профілактики і надають список базової наукової літератури, у якій повинні бути підтвердження ефективності профілактики. 

Для підтвердження ефективності інтерферону альфа наводять 24 посилання, бромгексину – 20 посилань, цинку – 9 посилань, вітаміну С – 11 посилань, вітаміну D – 14 посилань, йоду – 8 посилань, харчової соди – 1 посилання. Усього 87 посилань.

Спростування згаданої профілактики Covid-19 раніше публікував MED GOblin. Ми також перевірили вміст 44 посилань, які стосуються інтерферону альфа та бромгексину, оскільки це медичні препарати. Так, посилання не підтверджують ефективність інтерферону-альфа та бромгексину у профілактиці Covid-19.  

Деякі з посилань дублюються, або взагалі не стосуються згаданих препаратів, або є статтями узагальнюючого характеру, або ж листами до редакції. Деякі – опубліковані ще до виявлення нового коронавірусу і не можуть свідчити про ефективність у його лікуванні чи профілактиці. Така велика кількість посилань створює ефект великої кількості «доказів». Хоча насправді їх не наведено.

Для того, щоб стверджувати про вплив якого засобу, варто проводити клінічні дослідження, а потім правильно їх трактувати. Тобто якщо дослідження було про лікування пацієнтів з Covid-19, про профілактику говорити не можна.

Стосовно інтерферону-альфа є дослідження, які підтверджують його профілактичну дію проти вірусних захворювань. Утім, знову наголосимо, ми не знайшли досліджень про профілактичну дію інтерферону-альфа саме проти Covid-19.

У іншому випадку, публікації із зазначенням торгових марок є прихованою умисною чи неумисною рекламою.

Звертаємо увагу, що самолікування може бути шкідливим для здоров’я.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний