Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
1 вересня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, нібито український народ грабують: чорнозем та інші ресурси вивозять з України до ЄС.
Утім, це твердження безпідставне. Жодних задокументованих підтверджень або розслідувань незалежних експертів щодо вивезення української землі за кордон не існує. Про це також ніколи не повідомляла українська влада.
Цей наратив використовували російські та проросійські медіа та політики як аргумент проти відкриття «ринку землі» в Україні. Мовляв, як тільки ухвалять закон про земельну реформу, можновладці одразу розпродадуть українські чорноземи.
Детально про те, чому це неправда, читайте у статті «Мораторій скасували – міфи лишилися. Які фейки про ринок землі поширюють у соцмережах».
Сьогодні українські ґрунти в такому стані, що доцільність їхнього «розкрадання» — під великим питанням. За останні десятиліття українські землі сильно деградували через те, що фермери прагнули отримати максимальний прибуток, але не інвестували в якість землі. За рівнем кислотності, засоленості, солонцюватості українські ґрунти перебувають у передкризовому стані, повідомив директор Інституту землекористування НААН Йосип Дорош у 2022 році. Він розповів, що розораність земель у державі сягає в середньому 54%, а у деяких областях – 7% відсотків і більше, тоді як середній показник у європейських країнах – 30-35%.
Окрім цього, екологія страждає і через російське вторгнення на територію України. Так, 58% українських земель зазнають деградації, а 20% — забруднення, повідомили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів. Через дії окупантів масштаби ерозії, забруднення та зневоднення ґрунтів стрімко збільшуються.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний