БЕЗПІДСТАВНО: Johnson&Johnson скасувала поставку 500 млн доз вакцини через побічні дії

БЕЗПІДСТАВНО: Johnson&Johnson скасувала поставку 500 млн доз вакцини через побічні дії

31 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1093

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про вакцини від COVID-19. Автори відео стверджують, що:

  • Компанія Johnson&Johnson скасувала поставку 500 млн доз своєї вакцини через виявлені побічні ефекти. Ці 500 млн доз нібито збиралися використати для вакцинації 250 млн людей;
  • Вакцини від COVID-19 перебувають на третій стадії випробувань до 2023 року. Це означає, що над українцями фактично проводять небезпечний експеримент.
  • 19 березня Верховна Рада України зняла відповідальність з виробників вакцин за можливі негативні наслідки. 

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Однак немає інформації, що Johnson&Johnson відкликала партію вакцини в 500 млн доз через побічні ефекти. Решта тез є маніпулятивними.

Теза №1: компанія Johnson&Johnson відкликала 500 млн доз

По-перше, вакцина Janssen (Johnson&Johnson) однодозна, тому 500 млн доз могли використати для вакцинації 500 млн, а не 250 млн людей. По-друге, немає інформації про те, що компанія скасувала поставку 500 млн доз вакцини через побічні ефекти. 

На початку квітня 2021 року США, ЄС, Південно-Африканська Республіка тимчасово призупинили використання вакцини через виявлену побічну дію — утворення тромбів. Утім, невідомо, які обсяги поставок були призупинені або скасовані в цей період. Того ж місяця використання вакцини відновили після розслідування та рекомендацій  медичних регуляторів.

Найпоширеніші побічні дії вакцини Janssen — почервоніння, набряк або біль у місці щеплення, втома, головний біль, біль у м’язах чи суглобах, нудота, озноб, лихоманка. Серед дуже рідкісних побічних ефектів виділяють синдром тромбозу з тромбоцитопенією (не більше 7 випадків на 1 млн вакцинованих) та синдром Гієна-Барре, неврологічне захворювання (близько 5 випадків на 1 млн вакцинованих).

Інший випадок — 11 червня 2021 року американські ЗМІ повідомили, що медичний регулятор США не дозволив компанії використовувати 60 млн доз вакцини. На одному заводі в США виготовляли дві вакцини — від AstraZeneca і Johnson&Johnson, і внаслідок порушення норм виробництва партію вакцин Janssen забруднили одним із інгредієнтів вакцини AstraZeneca. Цей випадок не пов’язаний з побічними діями вакцини.

Про 500 млн доз вакцини Janssen йшлося лише у контексті домовленостей компанії Johnson&Johnson з GAVI, організацією в сфері охорони здоров’я, про постачання до 500 млн доз вакцини впродовж 2021-2022 років через програму COVAX. Повідомлень про те, що Johnson&Johnson відмовилась від своїх зобов’язань за цими домовленостями, не було.

Теза №2: вакцини проти COVID-19 знаходяться на третій стадії випробувань до 2023 року

Виробники вакцин дійсно продовжують дослідження своїх препаратів. Так, у грудні 2020 року компанія Pfizer повідомила, що за здоров’ям всіх учасників третьої стадії випробувань будуть уважно слідкувати впродовж наступних 2 років. Це дозволить краще дослідити ефективність та безпечність вакцини в довгостроковому періоді. Про те ж саме повідомила компанія Moderna.

Моніторинг ефективності та безпечності вакцин, навіть після їх схвалення ВООЗ чи національними службами охорони здоров’я, — це нормальна практика для медичних препаратів. Усі вакцини (від AstraZeneca, CoronaVac, Pfizer-BioNTech), що використовували в Україні на момент зйомки відео (27 червня), схвалені ВООЗ у режимі екстреного використання. Це означає, що на тлі пандемії COVID-19 переваги використання цих вакцин значно перевищують можливі ризики. Перед схваленням фахівці ВООЗ ретельно вивчають результати другої та третьої стадій випробувань вакцини.

Теза №3: Верховна Рада України зняла відповідальність з виробників вакцин

Йдеться про закон, прийнятий 19 березня 2021 року. Народні депутати дійсно зняли відповідальність із виробника вакцини за будь-які негативні наслідки, якщо вакцину застосували за інструкцією. Щоправда, цю відповідальність не прибрали повністю, а переклали її на уряд України: “У разі настання таких наслідків державою забезпечується здійснення відповідних компенсаційних виплат у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України”. Зміна законодавства була необхідною для отримання Україною доступних вакцин за програмою COVAX.

Тодішній міністр охорони здоров’я Максим Степанов так пояснював ці зміни: “Ми цю відповідальність беремо на себе. Не виробник відповідає, а буде відповідати Україна… Без прийняття цього законопроекту нам будуть недоступні певні види вакцин. В чому полягає сама відповідальність? Перш за все у компенсації заподіяної шкоди, якщо така станеться у процесі вакцинації”.

Отже, якщо шкода, спричинена вакциною, буде доведена, уряд за чинним законодавством зобов’язаний виплатити компенсацію. Порядок призначення та розміри компенсацій уряд встановив 31 березня 2021 року. Також компенсацію можна отримати через міжнародну програму COVAX.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний