БЕЗПІДСТАВНО: Компанія Pfizer співпрацювала з нацистами під час Другої світової війни

БЕЗПІДСТАВНО: Компанія Pfizer співпрацювала з нацистами під час Другої світової війни

30 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
773

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюється відео про те, що фармацевтичні компанії “Pfizer” та “Bayer” під час Другої світової війни співпрацювали з нацистами та проводили досліди на людях. 

Свідчення про те, що німецька корпорація “Bayer” співпрацювала з нацистським урядом, справді існують. Проте американська компанія “Pfizer” не має до цього жодного відношення.

Автор відео говорить, що дізнався це з посту на фейсбуці, якого “більше не існує” — його нібито було видалено. Тому він посилається на матеріали, які видає браузер “DuckDuckGo” за запитом “Pfizer collaborated with Nazis” (“Pfizer співпрацювала з нацистами”). Проте насправді у жодній зі статтей, які видає аналогічний пошуковий запит на DuckDuckGo, не йдеться про колабораціонізм “Pfizer”. 

Стоп-кадр із відео. Автор показує “джерела”, за якими “перевірив” достовірність інформації про колабораціонізм Pfizer

У відео згадується, що автор обирає “DuckDuckGo”, бо “не довіряє” пошуковику “Google”. У “DuckDuckGo” заявляють, нібито не збирають та не передають особисту інформацію — тому деякі користувачі можуть вважати цей браузер безпечнішим.  Утім підтвердження цьому в авторитетних джерелах інформації ми не знайшли. 

Pfizer” — це одна з найбільших у світі фармацевтичних та біомедичних компаній, що займається розробкою, виробництвом та продажем ліків. Компанію заснували у Брукліні (штат Нью-Йорк) у 1849 році.

Під час Другої світової війни “Pfizer” виробляла ліки для фронту — але навіть не для нацистської Німеччини, а військових антигітлерівської коаліції. Це була єдина компанія, яка у 1941 році використовувала технологію бродіння для масового виробництва пеніциліну. Тому уряд США попросив “Pfizer” прискорити виробництво антибіотика, аби лікувати військових коаліції.

Про факти співпраці компанії “Pfizer” з Третім Рейхом невідомо, ця теза безпідставна. Також незрозуміло, чому американська компанія мала співпрацюти з німецьким урядом, аби проводити свої випробування. 

Однак існують свідчення, що німецька фармацевтична компанія “Bayer” платила нацистським чиновникам за доступ до людей у ​​концтаборах, аби проводити експерименти для своїх розробок. Люди, які пережили Голокост, та єврейські організації роками подавали судові позови проти “Bayer”.

Наприклад, польська іммігрантка Єва Мозес Кор стверджувала, що “Bayer” перевіряв ефективність своїх препаратів на в’язнях, яким вводили хвороботворні мікроби. У її позові йдеться, що лікар від компанії фіксував результати і повідомляв їх “Bayer”.

Роками “Bayer” заперечував участь у подібних експериментах та відмовлявся надавати компенсацію, зазначену у позові. Хоча ще в 1920-х роках “Bayer” був об’єднаний з конгломератом “I.G. Farben”, якому під час Нюрнберзького процесу висували обвинувачення в нацистських медичних експериментах.

Однак американська компанія Pfizer не має жодного відношення до цієї історії. Тож теза про співпрацю компанії з нацистами безпідставна.

“Bayer”, на відміну від “Pfizer”, не розробляла власну вакцину від коронавірусу. Хоча на початку лютого 2021 року у Bayer заявили, що допоможуть німецькій компанії CureVac виготовити експериментальну вакцину проти COVID-19.