БЕЗПІДСТАВНО: Лікарі у захисних костюмах перевозять манекенів

БЕЗПІДСТАВНО: Лікарі у захисних костюмах перевозять манекенів

30 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
188

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соціальних мережах поширюють фото, де нібито лікарі у захисних костюмах перевозять манекена. Фото довонюють коментарем “Цех спалився”, натякаючи, що паніка і нагнітання щодо пандемії – фейкові.

Фото, яке поширюють у соцмережах

Такі заяви – безпідставні.

Цей фейк вже спростовували незалежні фактчекери з Correctiv.org

Зворотний пошук зображень за допомогою Google не виявив схожі фото та першоджерело зображення. Втім Correctiv.org виявили численні публікації з такою ж фотографією у Twitter та Facebook російською, іспанською та польською мовами.

За допомогою пошуку в Bing ми виявили кілька співпадінь цього фото, зокрема, з матеріалами польських незалежних фактчекерів з Faktograf. У їх матеріалі фото згадується як приклад маніпулятивних дописів на сторінці шахрайки-антивакцинаторки Ядранки Врговець, яка в себе на сторінці рекламує підроблені ліки. Утім, походження фото або його згадки в медіа за допомогою Bing також не вдалось виявити. Тож найімовірніше, що фото розповсюджують лише користувачі соціальних мереж і переважно у негативному контексті.

Події на фото можуть бути частиною тренувань з надання медичної допомоги хворим на COVID-19. Наприклад, незалежні фактчекери з Reuters спростовували схожих фейк про те, що штучну вентиляцію легень проводять на манекенах. Тоді це було також частиною навчальних тренувань з використання апарату ШВЛ. 

Пандемія COVID-19 реальна. Станом на 30 квітня 2021 року у світі вже захворіло понад 150,5 млн людей, з яких 3,166 млн померли.