БЕЗПІДСТАВНО: Людина не може працювати після 60 років, бо організм не виробляє статеві гормони | VoxUkraine

БЕЗПІДСТАВНО: Людина не може працювати після 60 років, бо організм не виробляє статеві гормони

23 Березня 2021
FacebookTwitterTelegram
1216

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють зображення радянського диктатора Йосипа Сталіна із підписом, що пенсійний вік у СРСР був розрахований на основі біологічних можливостей людини. Начебто жінки після 55 років та чоловіки після 60 років вже не можуть працювати, оскільки в них не виробляються статеві гормони. 

Зображення з дописів

 

Науковці припускають, що статеві гормони справді мають сильний вплив на рівень активності людини. Проте досі дослідження так і не довели, що зі зменшенням вироблення статевих гормонів людина стає менш активною чи працездатною. 

В огляді 2011 року дослідники з’ясували, що до та після менопаузи, коли яєчники перестають виробляти гормон естроген, рівень фізичної активності у жінок суттєво не відрізняється.

Водночас деякі дані свідчать, що через певні біологічні механізми статеві гормони впливають на активність. Однак, як пояснюють автори огляду, існує вкрай мало досліджень з цього приводу, тож стверджувати зарано. 

Щодо ролі статевих гормонів у якості сну, то цей процес також вивчений не повністю. У жінок проблеми зі сном можуть виникати під час вагітності та менопаузи, а також протягом менструального циклу. У чоловіків з роками скорочується вироблення гормону тестостерону. В одному з небагатьох досліджень на цю тему йдеться, що зменшення тестостерону в чоловіків погіршує сон. Але потрібні клінічні випробування, аби з’ясувати зв’язок між тестостероном та сном. 

У відносно нещодавньому огляді зв’язку між статевими гормонами, сном та депресією автори наголошують: гормони відіграють певну роль, але як саме вони впливають — досі невідомо. 

Отже, науковці досі не з’ясували, як статеві гормони впливають на рівень активності та працездатність. Поки немає наукових аргументів стверджувати, що людина нездатна працювати після 60 років через гормони. 

Загалом є низка пояснень, чому сьогодні люди виходять на пенсію пізніше. Одна з причин — збільшення тривалості життя. Зараз у країнах-членах ЄС середній вік виходу на пенсію становить 65 років. В Іспанії, Франції та Португалії пенсійний вік збираються підвищити до 67 років, у Великобританії та Ірландії — до 68.

У Гарвардській медичній школі розповідають, що в 1970 році тривалість життя людей, які досягли 65 років, становила 78 років для чоловіків та 82 років для жінок. Сьогодні чоловіки та жінки, які досягли 65 років, у середньому доживуть до 84 та 86 років відповідно.

Звичайно, робота у дорослому віці може мати негативні наслідки для здоров’я. Наприклад, вищий ризик травмування, виникнення ішемічної хвороби чи інсультів через стрес тощо. Але тепер люди в 60 років мають краще здоров’я, ніж 50 років тому, а робота часто вимагає менше фізичних зусиль. Також піднявся рівень освіти, і люди старшого віку можуть бути зайняті інтелектуальною працею.

В українському сегменті фейсбуку цей фейк поширюють у контексті збільшення віку виходу на пенсію в рамках пенсійної реформи. Її розпочали ще в 2017 році, аби подолати дефіцит пенсійного фонду та оптимізувати витрати бюджету.

Перед запровадженням реформи у 2016 році дефіцит Пенсійного фонду України сягнув 140 млрд грн. Це сталося, бо єдиного соціального внеску (ЄСВ), який сплачують українці, не вистачало для забезпечення пенсіями всіх. Тому діапазон пенсійного віку розширили, щоб збалансувати кількість платників податків та отримувачів пенсії. 

Крім цього, 8 млн пенсіонерів отримували лише мінімальну пенсію — розмір виплат не залежав від стажу роботи та заробітку, із якого людина сплачувала ЄСВ. Пенсійна реформа передбачає перерахування пенсій за показником середньої зарплати. Завдяки якому від 1 жовтня 2017 року вже 10,2 млн пенсіонерів отримали підвищення пенсій. Вік виходу на пенсію тепер залежить від трудового стажу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний