БЕЗПІДСТАВНО: На Одещині організували «концтабір» для мобілізованих

БЕЗПІДСТАВНО: На Одещині організували «концтабір» для мобілізованих

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
305

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють новий фейк про «насильницьку мобілізацію» в Україні. Цього разу в мережі поширюють відео, на якому так званий «голова адміністрації Снігурівського району» Юрій Барбашов розповідає про «концтабір» під Одесою. Мовляв, людей виловлюють на вулицях та утримують у тюремних умовах за те, що вони не хочуть воювати проти росії. Він вказує, що затримують людей саме у південних областях — Херсонській, Миколаївській, Одеській. 

Це твердження безпідставне: жодних доказів існування схожих установ не існує. 

Стоп-кадр із фейкового відео. Російський колаборант Юрій Барбашов

«Снігурівський район» розформували в Україні ще в 2020 році, Снігурівська міська територіальна громада перейшла у склад Баштанського району Миколаївської області. Місто Снігурівка російські війська окупували наприкінці березня 2022 року. Наприкінці вересня російські окупанти провели в місті псевдореферендум та разом з Херсонщиною «приєднали» Снігурівку до росії. 10 листопада Збройні сили України звільнили Снігурівку. 

Юрія Барбашова призначили так званим «головою адміністрації» у серпні 2022 року. Він не може бути неупередженим джерелом достовірної інформації, бо займав посаду в окупаційній російській владі, а раніше роками просував дезінформацію кремля. У 2014 році він був одним із учасників миколаївського Антимайдану, а з часом переїхав на Донеччину, де позитивно висвітлював дії російської влади проти України. У своєму телеграм-каналі він і далі поширює кремлівську пропаганду про так званий «держпереворот» в Україні в 2014 році, який призвів начебто до рішень деяких регіонів України «приєднатися» до росії. Це один із ключових наративів дезінформаційної кампанії росії про Україну, спрямований заперечити російське вторгнення на Донбас та анексію Криму у 2014 році. 

Голова української військової адміністрації Снігурівки Іван Кухта розповідав, що колаборанти, які перебували на керівних «посадах», втекли разом із російськими військовими. Можна припустити, що Барбашов також виїхав на підконтрольні росії території, переховуючись від відповідальності за українським законодавством. 

Проте на відео Барбашов розповідає, що йому відомо про таємний концтабір для мобілізованих на Одещині, і навіть жахливі умови перебування в ньому: погане харчування та катування. Але Барбашов не наводить жодних інших доказів існування такої тюрми: жодних фото чи відео з місця, а також не вказує його точну локацію. І не коментує, з яких джерел йому про це відомо: особистих свідчень людей, місцевої влади тощо. 

Хоча вкрай сумнівно, що Барбашов, перебуваючи за межами підконтрольних Україні територій та займаючи нелегітимну, невизнану українською владою посаду, теоретично мав би доступ до такої інформації. Натомість речник Одеської військової адміністрації Сергій Братчук в одному зі свої звернень спростував заяву Барбашова. І додав, що в Україні є лише табори та полігони для підготовки військових.

До того Барбашов описує нелогічний механізм покарання потенційних призовників за те, що вони «відмовляються воювати з росією». В Україні передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації. Згідно зі статтею 336 Кримінального Кодексу, ухилення від призову під час мобілізації на особливий період карається позбавленням волі від 3 до 5 років. Тож дивно припускати, що українська влада створює так звані «таємні тюрми» для утримання тих, хто ухиляється від призову, якщо законодавство і так передбачає механізми легального покарання. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний