Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Від початку надання західної зброї Україні росія поширює чутки щодо її «перепродажу». Цього разу пропагандисти заявляють, нібито на протестах у Франції використали зброю, раніше передану ЗСУ. Як доказ до публікацій додають скриншот зі статті.
Такі повідомлення є безпідставними. Пропагандисти посилаються на неіснуючу статтю, фото якої поширювали саме російські ресурси. До того ж міжнародні партнери не повідомляли про «перепродаж» наданої зброї України.
Скриншот допису
По-перше, ми не знайшли жодної статті із заголовком, який поширюють кремлівські телеграм-канали. Також на скриншоті немає назви видання, підпису автора або справжньої дати публікації.
Зворотний пошук за фото у Google Images показав, що фото зброї вперше поширило російське видання ще у 2012 році. Зокрема фото зробили під час змагання зі стрільби у рф. Найімовірніше, пропагандисти використали це фото для чергової дискредитації ЗСУ.
Наприкінці червня 2023 року у Франції спалахнули протести внаслідок вбивства працівником поліції 17-річного хлопця алжирського походження. За словами прокурорів, поліцейські намагалися зупинити підлітка за порушення кількох правил дорожнього руху. Хлопець на ім’я Нахель не виконав наказу правоохоронців зупинитися. Двоє поліцейських стояли біля авто хлопця, коли той раптово рушив. У цей момент один із правоохоронців почав стріляти у підлітка. Після цього тисячі протестувальників вийшли з плакатами «справедливість для Нахеля» та скандували «немає справедливості, немає миру» й «поліція вбиває». Згодом поліцейські почали розганяти мітинг та затримувати людей.
Ми також не знайшли жодної згадки про начебто українську зброю на протестах у надійних французьких або інших світових медіа. Деякі кремлівські медіа посилаються на французьке видання Agoravox, яке говорить про ризики потрапляння західної зброї з України у Францію. Водночас Agoravox регулярно поширює російські наративи та займається дискредитацією України.
По-друге, не було жодних заяв від міжнародних партнерів про нібито перепродаж Україною зброї. 29 березня 2023 року виконувачка обов’язків генерального інспектора Агентства США з міжнародного розвитку Ніколь Ангарелла розповіла про ситуацію із наданою Україні допомогою. За її словами, попри повідомлення про можливе зловживання американською допомогою, інспектори не виявили ознак серйозних порушень у цьому плані. Речник Пентагону Патрік Райдер казав, що у США немає достовірної інформації про те, що Україна начебто перепродає західну зброю.
Дезінформацію про «перепродаж» Україною зброї російські дезінформатори поширюють уже не вперше. Раніше ми спростовували фейк, що в німецькому місті Бремен затримали групу українців, які нібито торгували зброєю від західних партнерів та збиралися відправити її в Туреччину. Німецькі правоохоронці спростували цю інформацію та зазначили, що не заарештовували українців, які торгували зброєю.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний