БЕЗПІДСТАВНО: На Рівненщині поліцейські ходять по будинках, роздають повістки та вилучають авто

БЕЗПІДСТАВНО: На Рівненщині поліцейські ходять по будинках, роздають повістки та вилучають авто

27 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
534

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео натовпу цивільних із поліцейськими та заявляють, начебто на Рівненщині правоохоронці ходять по хатах, роздають повістки та вилучають техніку, на яку власники не пред’явили документів.

Такі заяви є безпідставними. Найімовірніше, поліцейські проводили обшуки в підозрюваних із незаконного видобутку бурштину, незаконного поводження зі зброєю та боєприпасами.

Скриншот публікації

Пропагандистські телеграм-канали посилаються на публікацію у телеграм-каналі «Рівне 1283». Своєю чергою у дописі «Рівне 1283» під відео із поліцейськими зазначають, що таку інформацію надали підписники. Крім того, у публікації «Рівне 1283» додають, що повідомлення про вручення повісток потребує перевірки.

На відео у проросійському телеграм-каналі людей із поліцейськими знімають на фоні огородженого футбольного стадіону та будівлі позаду. Тож ми вирішили порівняти локацію з відео та супутникові знімки Старого Села у Google Maps. Зокрема на мапі можна побачити таке ж огороджене футбольне поле та будівлю поряд. 

Футбольний стадіон з відео, яке поширюють у мережі. Джерело: телеграм-канал «Рівне 1283»

Футбольний стадіон на супутниковому знімку у Google Maps

За ключовими словами у тіктоці ми знайшли декілька схожих відео з тим, яке поширюють пропагандисти. На одному з записів можна побачити підпис «бурштинові війни в Старому Селі». За цим надписом ми знайшли декілька новин в українських ЗМІ про рейд Нацполіції в Старому Селі. На записі від Нацполіції можна побачити таке ж зелене та біле авто, як і на відео від користувачів у тіктоці. Ймовірно, відео, яке поширюють проросійські телеграм-канали знімали про рейд Нацполіції, а не роздачу повісток. 

Скриншот із відео рейду в Старому Селі. Джерело: сайт Нацполіції

Відео рейду в Старому Селі. Джерело: сторінка @bodya0464 у тіктоці

Відео Нацполіції та відео нібито із роздачею «повісток» поширили в один день — 7 квітня 2023 року. Ми вирішили встановити локацію, на якій зняли відео Нацполіції. На знімку Нацполіції видно помаранчеву будівлю та озера поряд. Ми знайшли таку ж локацію на Google Maps. Крім того, у Старому Селі характерні озера та будівля помаранчевого кольору розташовані лише в одному місці. Отже, дві події відбувалися в одному селі та найімовірніше в один день. 

Помаранчева будівля та озера поряд. Джерело: Нацполіція

Така ж помаранчева будівля та озера на супутниковому знімку у Google Maps

Як зазначають у Нацполіції, правоохоронці провели 9 обшуків у фігурантів кримінальних проваджень за фактами незаконного видобутку бурштину, незаконного поводження зі зброєю та боєприпасами. Поліцейські вилучили 5 кілограмів бурштину, деякі транспортні засоби та речові докази. Також правоохоронці перевірили 34 транспортних засоби, 496 житлових і 179 нежитлових будинків та 450 осіб. Однак немає підтвердженої інформації, що поліцейські під час рейду вручали повістки або відбирали авто у цивільних мешканців, які не пред’явили документи.

У 2019 році Верховна Рада ухвалила законопроєкт про врегулювання питання видобутку бурштину. У законі наголошують на кримінальній відповідальності за незаконне видобування, збут, купівлю, зберігання, передачу, перевезення або перероблення бурштину. Згідно із законом, кримінальна відповідальність також передбачена за умисне ухилення від рекультивації земель, тобто від відновлення ґрунтового покриву після видобутку копалин.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний