БЕЗПІДСТАВНО: Олена Зеленська витратила $40 тисяч у магазинах під час візиту у Париж

БЕЗПІДСТАВНО: Олена Зеленська витратила $40 тисяч у магазинах під час візиту у Париж

29 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
1767

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та телеграм-канали пишуть, що Олена Зеленська під час робочого візиту у Париж у грудні 2022 року витратила $40 тисяч (у деяких публікаціях вказують євро, а не долари) у місцевих магазинах, незважаючи на те, що вона просить Захід надати Україні більше допомоги. У дописах додають скриншот нібито першоджерела — статтю англомовного видання. 

Проте у відкритих джерелах немає підтвердження, що Олена Зеленська займалася шопінгом під час робочого візиту у Париж.

Скриншот статті

Російські медіа посилаються на кілька іноземних джерел. Так, видання «Аргументи і факти» писало, що французьке медіа Le Monde розповідало про візит Зеленської у Париж та її шопінг на суму €40 тисяч. Насправді у публікаціях Le Monde йдеться тільки про дипломатичну діяльність першої леді у Франції протягом 12-14 грудня, а витрати в магазинах взагалі не згадують.

«Російська газета», пишучи про Зеленську, посилається на сайт NewsPunch, і скриншот статті саме цього ресурсу поширюють у соцмережах. У ній йдеться, що працівники паризького магазину написали в мережі, що Зеленська витратила $40 тисяч. Щоправда, в публікації не наводять жодних доказів існування таких повідомлень від працівників.

Російське «НТВ» посилається на сайт The Last Refuge, який називає першоджерело новини — твіт користувача @DeFabron. 12 грудня він із посиланням на «надійне джерело» (неназваного працівника магазину) написав, що Олена Зеленська витратила €40 тисяч протягом однієї години в одному з магазинів на авеню Монтень. Це перша згадка цієї новини, яку нам вдалося знайти.

Ресурс Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, пише, що NewsPunch та The Last Refuge — ненадійні, упереджені сайти, на яких регулярно використовують неперевірені джерела, поширюють теорії змови та псевдонаукову інформацію.

@DeFabron не вказує назву магазину, ім’я працівника та його контакти. Отже, єдине джерело про шопінг першої леді в Парижі — це неверифікований користувач твіттера, який не надав жодних доказів. Крім того, в інших твітах він також поширює дезінформацію про українських та європейських політиків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний