Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі публікують фото двох листівок, які нібито поширили в Івано-Франківській області. У першій листівці написане наступне: «Чиста кров — здорова нація. Якщо ти ненавидиш руцьке, бульбашів, татарів, циган, пшеків та інше лайно — приєднуйся до нас. Час жниви настав!».
В іншій листівці вказані декілька дат: 20 квітня 1889 р. (день народження Адольфа Гітлера); 1 січня 1909 р. (день народження Степана Бандери); 2 березня 1929 р.; 8 квітня 1940 р.; 14 жовтня 1942 р. (створення Української повстанської армії, УПА); 2 травня 2014 р. (зіткнення між прихильниками Євромайдану та учасниками акції «Антимайдан» в Одесі); 8 жовтня 2022 р. (вибух на Кримському мосту). Наприкінці написано «твій час для подвигів» та згадано 2023 рік. Автори дописів стверджують, що поширення таких листівок підтверджує необхідність ведення війни, тому що українці нібито хочуть знищувати представників національних меншин.
Утім, наведені дати та фото відображають помилкове уявлення саме російських пропагандистів щодо нібито українських націоналістів та є підбіркою не пов’язаних між собою дат та рухів.
Скриншот допису
Автори листівок поєднали дати, пов’язані з різними історичними подіями, рухами та постатями. Наприклад, автори натякають на зв’язок УПА та ОУН з із днем народження Гітлера. Насправді ці організації не мають нічого спільного з ним. Головною метою УПА та ОУН було відновлення незалежності України, розділеної в той період між різними країнами. Крім цього, у листівці зазначені дати зіткнення між прихильниками Євромайдану та учасниками акції «Антимайдан» в Одесі та вибух на Кримському мосту, що ніяк не пов’язано з іншими згаданими датами.
Ми вирішили знайти фото листівок через зворотний пошук зображення у Google Images. Серед результатів пошуку фото є лише публікації та дописи з російськомовних порталів і соціальних мереж та дописи англомовних користувачів. Фото листівок також поширював польськомовний обліковий запис «Стоп українізації Польщі» у твіттері. На сайті організації вказано, що вона займається поширенням інформації про нібито втягування Польщі та поляків в російсько-українську війну. Ми не знайшли фото чи інформацію про такі листівки в якісних джерелах. Фото також немає в українському сегменті соцмереж. Отже, немає доказів, що такі листівки поширювали проукраїнські активісти в Івано-Франківській області. Фото листівок також поширював російський пропагандист Євгеній Піддубний.
Ми також перевірили усі фото листівок в інструменті FotoForensics. Він дозволяє пересвідчитися в оригінальності зображення. Для перевірки фото програма FotoForensics використовує метод ELA, що аналізує рівень помилок на зображеннях. За допомогою нього можна помітити, що деякі частини, ймовірно, вже додані на фото.
Результати аналізу фото у Fotoforensics
На одній із листівок можна помітити два фото. На першому зображено присягу бійців «Азову» на вірність Україні 16 липня 2014 року. На другому — учасники організації «Центурія» на Марші Захисників України у серпні 2020 року. Ні «Азов», ні «Центурія» не поширювали мову ненависті, вказану на листівці.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний