БЕЗПІДСТАВНО: Румунське військове судно підірвалося на українській міні в Чорному морі

БЕЗПІДСТАВНО: Румунське військове судно підірвалося на українській міні в Чорному морі

26 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
489

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Росія вкотре звинувачує Україну у мінуванні Чорного моря. Російські ЗМІ пошири інформацію, нібито на українській міні підірвалося військове судно Румунії. Вони називають це першим випадком від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. 

Насправді немає підстави вважати, що судно підірвалося на українській міні.

Скриншот публікації

8 вересня румунський тральщик натрапив на дрейфуючу міну у Чорному морі (тральщик — військовий корабель, який виявляє та знешкоджує морські міни). Наступного дня у пресслужбі Військово-морських сил Румунії проінформували, що про міну тральщику повідомив корабель GSP «Falcon». Під час знешкодження ворожого об’єкта румунським тральщиком міна здетонувала. У результаті вибуху жертв і постраждалих немає, екіпаж із 75 військових успішно прибув до порту Румунії. У прессслужбі Румунії не повідомили, чию міну виявили у морі, і не звинувачували у цьому інциденті Україну. 

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну судна вже виявляли дрейфуючі міни в Чорному морі. 28 березня 2022 року у Міністерстві оборони Туреччини заявили, що виявили міну біля селища Ігнеада, що на кордоні з Болгарією. На сторінці у твіттері Міноборони зазначили, що міну знешкодила група спецназу SAS. Пізніше вже Міноборони Румунії повідомило, що за 70 км від свого кордону також виявили міну. На знешкодження міни по тривозі відправили військовий румунський тральщик.

Російські ЗМІ неодноразово писали, нібито Чорне море замінувала Україна. 21 березня у федеральній службі росії заявили, нібито Україна встановила понад 400 мін радянського зразка у Чорному морі.

Цю інформацію спростували у МЗС України. Міни, які виявили в Чорному морі, не перебувають на обліку у ВМС України. Росія використовує морські міни зі складів, які захопила у 2014 році у Криму. У МЗС України наголосили, що саме ці міни виявили 26–28 березня в акваторії Чорного моря Румунія та Туреччина.

Немає даних, на якій саме міні підірвався військовий тральщик у Румунії 8 вересня. Як ми раніше писали, саме росія замінувала Чорне море. За даними американської розвідки, військово-морським силам росії наказали мінувати порти Одеси та Очакова. Операція з мінування узбережжя України є частиною плану рф щодо блокування експорту українського зерна. 

Варто також зазначити, що морські міни не заборонені міжнародним правом, на відміну від протипіхотних. Однак є певні правила. За нормами міжнародного гуманітарного права, заборонено встановлювати морські міни у міжнародних та нейтральних водах таким чином, щоб вони перешкоджали безпечному судноплавству. Встановлювати морські міни за межами своїх територіальних вод можна тоді, коли вони спрямовані проти військового об’єкта.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний