БЕЗПІДСТАВНО: Шляхом геномного редагування можливо створити «службову людину»

БЕЗПІДСТАВНО: Шляхом геномного редагування можливо створити «службову людину»

31 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
516

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео з виступом Михайла Ковальчука, у якому він стверджує, що:

  • шляхом геномного редагування можливо створити «службову людину»;
  • ВООЗ створили два брати Даллеса на гроші Рокфеллера для того, аби взяти під контроль здоров’я людей усього світу;
  • Рокфеллеру було здійснено 7 пересадок серця;
  • Брок Чісхолм є автором цитати про позбавлення людей індивідуалізму;
  • у Меморандумі національної безпеки США 1974 року йдеться про необхідність створення соціальних та психологічних передумов для стихійного зниження народжуваності.

Скриншот допису

Усі ці тези є неправдивими або маніпулятивними. Раніше про це писали незалежні фактчекери з Factcheck.kz.

Спікер на відео Михайло Ковальчук, російський фізик та член-кореспондент Інституту всезагальної історії РАН. На відео зображено його виступ на круглому столі «Психологічна оборона. Боротьба за історію боротьба за майбутнє», який пройшов 25 серпня 2021 року в рамках Міжнародного військово-технічного форуму «Армія-2020».

Щодо створення «службової людини»

Під час виступу Михайло Ковальчук не уточнює, хто і з якою метою збирається створити «службову людину». Ба більше, немає жодних підстав, аби стверджувати, що за допомогою геномного редагування можна створити певний тип людини. 

Редагування генома – це група технологій, які дають вченим можливість змінювати ДНК організму. Ці технології дозволяють додавати, видаляти чи змінювати генетичний матеріал у певних місцях геному. Наразі більшість досліджень із редагування геному проводяться, щоб зрозуміти хвороби (рак, СНІД тощо), використовуючи клітини і моделі тварин. Вчені все ще працюють над визначенням того, чи є цей підхід безпечним та ефективним для людей. Етична проблема полягає у зміні ДНК людини: зміни, які вносять у гени яйцеклітин і сперматозоїдів (клітин зародкової лінії) або у гени ембріона, можуть передаватися майбутнім поколінням. 

Щодо створення та фінансування ВООЗ

Аллен і Джон Даллеси не є засновниками ВООЗ. Організацію створили за рішенням учасників Міжнародної конференції охорони здоров’я. Ідею створення Міжнародної організації охорони здоров’я та розробки статуту висунули делегати з Китаю та Бразилії. Статут ВООЗ підписаний 22 липня 1946 року представниками 51 члена ООН та 10 інших держав, а 7 квітня 1948 року він набув чинності. Станом на січень 2021 року ВООЗ налічує 194 країни-члени: усі країни-члени ООН, крім Ліхтенштейну та Ватикану, а також Острови Кука та Ніуе.

ВООЗ фінансується за рахунок обов’язкових внесків країн-членів та добровільних внесків країн та партнерів. Станом на кінець 3 кварталу 2021 року Фонд Рокфеллера фінансує ВООЗ, вклад фонду становить лише 0,09% від загальної суми цільових добровільних вкладів (станом на 28 листопада 2021 року — $6,3 млн). На початку заснування ВООЗ фонд також надавав фінансування, однак, бюджет організації переважно складався з обов’язкових внесків держав-членів. 

Раніше ми вже спростовували те, що пандемія COVID-19 спосіб збагачення ВООЗ. 

Щодо пересадок серця Девіду Рокфеллеру

Наразі невідомо, скільки пересадок серця переніс Девід Рокфелер. Ми не знайшли такої інформації у джерелах із високим рівнем викладу фактологічного викладу.  

У 2015 році незалежні фактчекери зі Snopes.com спростовували те, що Девід Рокфеллер успішно переніс шосту пересадку серця у віці 99 років. У 2017 році фактчекери з Heavy.com спростували іншу версію те, що Девід Рокфеллер начебто переніс 7 пересадок серця. Найперша заява про трансплантацію Рокфеллера надійшла від World News Daily Report, сайту сатиричних новин. 

Зазначимо, що після повторної пересадки серця ймовірність вижити є значно меншою, ніж після первинної трансплантації органу. Медична інформація, зокрема і про трансплантацію органа, є приватною та конфіденційною. 

Щодо авторства цитати Брока Чісхолма

Михайло Ковальчук стверджує, що цитата «Щоб прийти до світового уряду, необхідно вигнати зі свідомості людей їхню індивідуальність, прив’язаність до сімейних традицій, національний патріотизм та релігійні догми» належить Броку Чісхолму (Brock Chisholm), першому генеральному директору ВООЗ (на посаді — з 1948 по 1953 рік). Однак, ми не знайшли підтвердження у джерелах з високим рівнем фактологічного викладу того, що автором наведеної цитати є Брок Чісхолм. 

Чісхолм дійсно говорив про світовий уряд, утім, не у контексті конспірології щодо світового уряду. Він вважав, що світовий уряд міг би попередити ймовірну Третю світову війну. Під терміном «світовий уряд» у післявоєнні роки позначали будь-яку організацію, авторитетний орган тощо, які могли б регулювати відносини між державами та попереджати конфлікти. 

Щодо Меморандуму національної безпеки США 1974 року

У Меморандумі про дослідження національної безпеки США 1974 року (NSSM 200) дійсно йдеться про збільшення населення у найменш розвинутих країнах, що становить загрозу для безпечності США. Автори документа пропонують різні способи знизити зростання народжуваності у 13 густонаселених країнах, наприклад, просування освіти, контрацепції. Згідно з документом, у випадку досягнення рівня заміщення народжуваності (рівень народжуваності, коли сім’ї мають в середньому по 2 дітей,) до 2000 року, населення світу в тому ж році становило б 5,9 млрд, а станом на 2079 рік — 8,4 млрд людей. У книзі амерканського експерта з народжуваності та зростання населення Стівена Дугласа Мамфорда йдеться про те, що 26 листопада 1975 року США припинили вирішення проблеми перенаселення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний