БЕЗПІДСТАВНО: Слід на руці від вакцини AstraZeneca

БЕЗПІДСТАВНО: Слід на руці від вакцини AstraZeneca

22 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
816

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють фото, на якому зображено синій слід на руці. Автори дописів зазначають, що синець нібито з’явився через 7 годин після щеплення вакциною AstraZeneca.

Скриншот допису

Однак, безпідставно стверджувати, що слід на руці з’явився через щеплення вакциною AstraZeneca. Раніше це спростували незалежні фактчекери з Georgia’s Reforms Associates (GRASS) та Myth Detector

Зворотній пошук у Google Images показав, що фото поширювали у Twitter та Facebook, зокрема в таких країнах як Болгарія, Грузія, Великобританія та Нідерланди. Також фото поширювали на хорватському та російському форумах. Найраніша згадка, яку ми знайшли –  це допис у Facebook за 8 квітня 2021 року. 

Імунолог Лалі Пірцхалаішвілі з Evex Clinic (лікарня у Грузії) у коментарі для Myth Detector сказала, що на фото, ймовірно, зображено підшкірне кровозлиття. За її словами, ін’єкція здійснюється у м’яз плеча, тому, якщо це і може спричинити якісь побічні ефекти, вони будуть поширюватись від центру уколу до периферії. Натомість на фото зображено більш темну ділянку синця саме біля ліктя, отже, травма поширилася саме від в ліктьового суглоба. Крім того, імунолог зазначила, що синець має поверхневий характер і більше схожий на травму, а не на результат ін’єкції.  

Алерголог-імунолог Бідзіна Кулумбегов у листі для Myth Detector зазначив, що синець, зображений на фото, не є побічним ефектом вакцини.

Дерматовенеролог клініки Enmedici (Грузія) Веріко Абралава у коментарі для GRASS сказала, що зображене на фото захворювання може бути ускладнене васкулітом або будь-якою іншою судинною реакцією, спричиненою травмою або звуженням судин. На думку лікаря, такий синець не характеризує конкретне шкірне захворювання. Справжня причина стану, зображеного на фото, невідома.  

Васкуліт – це запалення кровоносних судин. Запалення може викликати потовщення стінок кровоносних судин, що зменшує ширину проходу через судину. Якщо кровотік обмежений, це може призвести до пошкодження органів і тканин. 

Сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська у коментарі для VoxCheck припускає, що на фото може бути зображена патологія судин. Однак подібних реакцій на щеплення лікарка ніколи не спостерігала.

Зазначимо, що серед менш серйозних побічних ефектів вакцини AstraZeneca розглядають чутливість, біль, запалення, почервоніння, свербіж або набряк у місці ін’єкції. Серед серйозних побічних ефектів – висип, свербіж або кропив’янка на шкірі, а також набряк обличчя, губ, язика або інших частин тіла. Однак стан, зображений на фото, не зустрічається серед побічних ефектів вакцини AstraZeneca.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний