Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію, що мобільні телефони Xiaomi, Samsung та iPhone з функцією NFC відображають цифровий сертифікат COVID-19, якщо прикласти їх до руки.
Пояснюємо, що не так. Раніше цю тезу коментували незалежні фактчекери з Patikrinta 15min.
Вперше фейк з’явився в російськомовному сегменті Facebook, згодом — у Литві та Україні. Його автор — користувач TikTok tex_tok.
На відео чоловік демонструє вияв цифрового сертифікату для жителів Москви, який підтверджує наявність вакцинації, статус перехворілого на COVID-19 та негативний результат ПЛР-тесту за допомогою трьох мобільних телефонів з NFC та годинником. Згодом користувач публікує інше подібне відео, але без використання годинника.
NFC (Near-Field Communication) – технологія бездротової передачі даних малого радіусу дії, яка дає можливість обміну даними між пристроями, що знаходяться на відстані до 10 сантиметрів. NFC здійснює обмін даними між двома пристроями за допомогою сенсорного жесту. Наприклад, за допомогою NFC достатньо наблизити пристрій, наприклад, мобільний телефон або планшет, ближче один до одного і оплачувати покупки без подальших дій.
На відео не показують жодних пристроїв, крім смартфонів та годинника, які могли б мати функцію NFC. Однак інший пристрій можна замінити так званою етикеткою або наклейкою NCF, яку можна запрограмувати за допомогою спеціального аплету (прикладної програми). І етикетки, і наклейки занадто великі, аби прищепити їх тонкою голкою.
Не існує мікрочипів, наносенсорів або аналогічних пристроїв, які дозволяли б поширювати короткі радіохвилі у вакцинах.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний