БЕЗПІДСТАВНО: У 2024 році сильно зменшилась допомога бригадам від волонтерів

БЕЗПІДСТАВНО: У 2024 році сильно зменшилась допомога бригадам від волонтерів

30 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
194

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських та проросійських телеграм-каналах поширюють інформацію про те, що допомога від українських волонтерів значно зменшилась, оскільки українці перестали жертвувати кошти благодійним фондам.

Це твердження є безпідставним. Джерелом даного повідомлення є проросійський телеграм-канал. За дослідженням Gradus Research, частка тих, хто долучається до благодійних чи волонтерських зборів час від часу, не змінилась. За звітністю фонду «Повернись живим», надходження у гривнях зменшились не критично, а в іноземній валюті пожертви не припинилися.

Скриншот допису

Першоджерелом даної новини є телеграм-канал «Резидент». Як вказує Центр протидії дезінформації та Кібердепартамент СБУ, це джерело є інструментом поширення російської дезінформації. Також ще у березні 2022 року СБУ повідомляла, що даний телеграм-канал координується російськими спецслужбами.

Українська дослідницька компанія Gradus Research у лютому 2024 року провела спеціальне дослідження до 2-ї річниці повномасштабного вторгнення. У респондентів запитували, як часто вони беруть участь у благодійних та волонтерських зборах. Згідно з результатами дослідження, кількість людей, які регулярно долучаються до зборів, збільшилась порівняно з минулим роком на 7% та у лютому 2024 року складала 17%. Водночас частка тих, хто долучається до благодійних чи волонтерських зборів час від часу, не змінилась з лютого 2023 року і залишається на рівні 44%.

Також проросійський телеграм-канал не надає чіткої статистики та посилання на джерела. Дані про донати можна подивитися на прикладі публічної фінансової звітності українського фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим». За словами заступника директора фонду Олега Карпенка, надходження мають незначний спад на початку 2024 року, але у березні ситуація стала кращою. Так, за січень-березень 2023 року загальна сума пожертв у гривнях складає 765,6 млн грн. За цей самий період у 2024 році — 698,1 млн грн. Так, гривневих донатів стало менше, але середня пожертва стала більшою, тому навряд це відповідає опису «сильно скоротилася допомога».

Зверху — скриншот надходжень до «Повернись живим» за січень-березень 2023 року у гривнях. Знизу — цей самий період за 2024 рік. Джерело: український фонд компетентної допомоги армії «Повернись живим»

Також проросійський телеграм-канал «Резидент» стверджує про припинення надходжень з-за кордону. Фонд хоч і не має звітності щодо коштів, які  надійшли з-за кордону, проте є показники надходжень в іноземній валюті. Візьмемо надходження в доларах США. Так, за січень-березень 2023 року фонд у такий спосіб отримав 93,1 млн грн, за січень-березень 2024 року — 54,8 млн грн.

Зверху — скриншот надходжень до «Повернись живим» за січень-березень 2023 року у доларах США. Знизу — цей самий період за 2024 рік. Джерело: Український фонд компетентної допомоги армії «Повернись живим»

У євро ситуація інша — за січень-березень 2023 року «Повернись живим» у євро отримав 43,9 млн грн, за січень-березень 2024 року — 39,9 млн грн.

Зверху — скриншот надходжень до «Повернись живим» за січень-березень 2023 року в євро. Знизу — цей самий період за 2024 рік. Джерело: Український фонд компетентної допомоги армії «Повернись живим»

Тобто в іноземній валюті надходження хоч і зменшились, але не припинились, як про це пишуть російські та проросійські канали.

Водночас директор благодійного фонду Сергія Притули Андрій Шувалов вказує, що середній донат трохи знизився, але він не вважає, що загалом українці почали менше жертвувати на армію.

За даними «Монобанку», у 2023 році його клієнти пожертвували на збори 27,4 млрд грн, тоді як у 2022 році — 8,5 млрд грн. Статистика охоплює «банки» фізичних осіб та фондів. Банк вказує, що за рік кількість донатерів зросла з 3 до 5,7 млн, а середня пожертва виросла з 258 до 349 грн.

Також варто пам’ятати, що благодійні фонди — це лише один зі способів зібрати пожертви. За даними дослідження «Делойт» про споживацькі настрої українців, яке проводили у листопаді 2023 року, громадяни найбільше довіряють зборам коштів від знайомих, друзів та колег. Лише на другому місці знаходяться великі благодійні фонди. На третьому місці — державні збори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний