БЕЗПІДСТАВНО: У ЗСУ натякнули, що невдовзі почнеться мобілізація жінок

БЕЗПІДСТАВНО: У ЗСУ натякнули, що невдовзі почнеться мобілізація жінок

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
577

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російська пропагандистка Ольга Скабєєва у своєму телеграм-каналі поширила уривок відео, в якому процитувала слова української військовослужбовиці: «Війна не може бути десь там. Війна у вас за будинком. І якщо ви ще зараз у тилу нічого не зробите, щоб вона залишилася там за будинком, то у мене для вас погані новини завтра вона буде у вас вдома. Це не утопічні речі, які собі нафантазували військові, це наща реальність. Війна не на Сході чи на Півдні, вона в нас у країні. Якщо я заплющу очі, нічого не зміниться, війна нікуди не зникне. Тому я обираю ходити з відкритими очима». У дописі Скабєєва вказала, нібито у такий спосіб у ЗСУ натякають, що невдовзі почнеться мобілізація жінок.

Утім, ця інформація безпідставна, бо це суб`єктивна інтерпретація ролика російською журналісткою. На момент написання статті в Україні немає законів та не розробляють законопроєкти, які б зобов`язували всіх жінок вступати до лав ЗСУ. Жінка у відео — бойова медикиня, яка добровільно долучилась до війська, вона не закликала вступати до лав ЗСУ.

Скриншот допису

За допомогою пошуку за ключовими словами ми знайшли військовослужбовицю з ролика, який поширила Скабєєва. Це Ірина Токарчук, лікарка медичного пункту аеромобільного батальйону 46-ї бригади Десантно-штурмових військ. Саме у телеграм-каналі цього роду військ опублікували відео, уривок з якого поширила Скабєєва. Токарчук добровільно вступила до лав ЗСУ та на початку повномасштабного вторгнення росії брала участь у боях за Київщину. У ролику вона не закликала вступати до війська, вона пояснювала свою позицію, чому пішла служити.

Скриншоти: 1. з відео, яке поширила Скабєєва; 2. відео, яке опублікували у телеграм-каналі Десантно-штурмових військ  

Однак теза про те, що кожен українець має у різний спосіб долучатись до боротьби з ворогом, не нова. Президент України Володимир Зеленський закликав долучатись до волонтерських зборів, поширювати інформацію про злочини російських військових в Україні. Окрім цього, можна плести маскувальні сітки, допомагати у гуманітарних штабах, блокувати російські сайти, які поширюють фейкові повідомлення тощо.

Інтерпретація слів медикині як знака, що невдовзі в Україні почнеться примусова мобілізація жінок, є безпідставною. Ця заява Скабєєвої є частиною дезінформаційної кампанії росії, спрямованої на дискредитацію української влади та зрив мобілізації. Насправді в Україні на момент написання цієї статті немає примусової мобілізації жінок, як і законопроєктів, у яких пропонується змінити чинні норми.

З 1 жовтня 2023 року представниці професій, споріднених з відповідними військовими спеціальностями, можуть встати на військовий облік за власним бажанням. А жінки з медичною та фармацевтичною освітами повинні обов`язково зробити це до 31 грудня 2026 року. Медикині, які не звернуться до територіальних центрів комплектування до закінчення зазначеного терміну, не зможуть працювати за фахом. 

Раніше ми спростовували фейк, нібито Генштаб ЗСУ видав наказ про мобілізацію жінок, а також фейк про те, що для вагітних жінок в Україні розробили військову форму, аби відправляти їх на передову.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний