БЕЗПІДСТАВНО: Україна може «розіграти сценарій» із ударом по холодокомбінату в Одесі

БЕЗПІДСТАВНО: Україна може «розіграти сценарій» із ударом по холодокомбінату в Одесі

14 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
535

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, ніби Україна може «розіграти сценарій» з ударом по холодокомбінату в Одесі. 23 квітня 2022 року голова Національного центру управління обороною рф Михайло Мізинцев заявив про те, що українська влада може зімітувати ракетний удар по Західній військово-морській базі (з 2018 року — Військово-морська база «Південь»), внаслідок чого вибухне холодокомбінат порту, який знаходиться за 500 метрів від воєнного об’єкту. 

Також він додав, що підготовка до такого сценарію вже ведеться. Так, 18 квітня 2022 року на підприємство з Одеси начебто завезли цистерну з аміаком обсягом 10 тонн, а спецслужбам та правоохоронцям на Одещині видали засоби індивідуального захисту.

Скриншот публікації

Однак немає жодних підстав стверджувати, що влада України готує удар по холодокомбінату в Одесі для звинувачення росії.

Із березня 2022 року росія звинувачує Україну в наявності хімічної зброї, щоб створити привід для здійснення власної атаки з використанням такої ж зброї. 

У Центрі протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО неодноразово заявляли, що російські військові готують хімічні атаки. А тому періодично запускають фейки, ніби українські військові готуються «підірвати склади аміаку» чи інших хімічних речовин. Небезпечність таких провокацій підтверджують у СБУ.

Аміак — безбарвний газ із різким задушливим запахом, добре розчинний у воді, вибухонебезпечний, токсичний. Аміак легший за повітря, тому для захисту необхідно використовувати укриття, підвали та нижні поверхи будинків.

Перша допомога при отруєнні аміаком:

  • виведіть ураженого на свіже повітря;
  • дайте йому теплого молока з харчовою содою;
  • одягніть ватно-марлеву пов’язку, змочену водою, краще 5% розчину оцтової або лимонної кислоти;
  • при потраплянні в очі — промийте водою або протріть вазеліном чи оливковою олією;
  • при ураженні шкіри — обмийте чистою водою, зробіть примочки з 5% розчину оцтової або лимонної кислоти.

Для того, аби виправдати можливі власні дії, росія заздалегідь звинувачує Україну в ракетному ударі по Західній військово-морській базі. Насправді саме рф завдає ударів по морській інфраструктурі України. 23 квітня після «попередження» від міноборони рф на Одещині українські військові збили 2 крилаті ракети, що летіли в напрямку порту «Південний». Різниця між повідомленням рф про майбутню «українську провокацію» та російським ракетним ударом у напрямку порту — приблизно 3 години.

Росія неодноразово заявляла про так звані провокації з боку української сторони перед тим, як їх здійснити. Наприклад, у ніч з 7 на 8 квітня 2022 року в телеграм-каналах самопроголошених угруповань на Донбасі з’явилися застереження для мешканців Краматорська не евакуюватися залізницею. 8 квітня російські телеграм-канали писали вже про те, що ціллю обстрілу були українські військові та техніка, але згодом відредагували ці повідомлення. Інші канали, які поширили ці повідомлення, зазначали про те, що удар по вокзалу — це провокація української сторони.

Раніше ми спростовували фейк, ніби  «українські націоналісти» замінували ємності з аміаком та хлором у Сумах. Про це заявили у збройних силах рф напередодні того, як російські війська обстріляли завод «Сумихімпром». Внаслідок цього стався витік аміаку.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний