БЕЗПІДСТАВНО: Українська влада спланувала вбивство італійського журналіста Маттіа Сорбі

БЕЗПІДСТАВНО: Українська влада спланувала вбивство італійського журналіста Маттіа Сорбі

30 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
390

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа пишуть, ніби українська влада планувала вбивство італійського журналіста Маттіа Сорбі, який отримав поранення на Херсонщині. У російському міноборони заявили, що двоє співробітників українських спецслужб, переодягнених у форму ЗСУ, обіцяли Сорбі супроводжувати його до лінії зіткнення українських та російських військ. Утім, за словами Сорбі, коли автівка наближалася до району бойових дій, військові вийшли з машини та спрямували журналіста на шлях, який замінували. 

Це неправда. По-перше, заяви російського міноборони суперечать повідомленням колег Сорбі. По-друге, сам Сорбі категорично заперечує версію про заплановане українською стороною вбивство і говорить, що з ним не було українських військових. По-третє, в Миколаївській ОДА пояснили, що Маттіа Сорбі відправився у зону бойових дій в обхід правил — без супроводу військових. 

Скриншот публікації

Заявам російського міноборони суперечать повідомленням колег Сорбі

У міноборони росії без жодних доказів заявили, нібито 29 серпня автівка з журналістом Маттіа Сорбі підірвалася на українській міні. Однак колега Сорбі, журналіст Арндт Гінцель 6 вересня написав у своєму фейсбуці, що Сорбі не виходить на зв’язок із 31 серпня.

Гінцель зазначив, що Сорбі попередив його, що збирається поїхати в селище Олександрівку на Херсонщині. Воно розташоване за 50 км від Миколаєва. Зараз це селище окуповане російськими військами.

Українська сторона повідомила, що Маттіа Сорбі поїхав у «червону зону» без дозволу і супроводу військових 

Пізніше у Миколаївській обласній державній адміністрації з’ясували, що наприкінці серпня Маттіа Сорбі приїхав до Миколаєва, звідки далі поїхав до Олександрівки. Головним сполученням між Миколаєвом та Херсоном є траса М-14. Однак італійський журналіст обрав інший маршрут в напрямку Олександрівки, яким майже не користується цивільне населення. Маттіа Сорбі порушив правила безпеки, адже поїхав у гарячу точку без дозволу та супроводу українських військових, що є обов’язковим.

У Миколаївській ОДА додали, що пошкодження автівки, яку показують російські медіа, більше схожі на обстріл, а не на підрив на протитанковій міні. Там припустили, що автівку обстріляли російські військові, а коли зрозуміли, що це машина журналіста, вирішили звинуватити українську сторону. 

У Центрі стратегічних комунікацій також повідомляли, що українських військовослужбовців із Сорбі не було. Навіть найнятий журналістом український фіксер відмовився з ним їхати. У Центрі припустили, що Сорбі міг мати попередні домовленості з російськими військовими. 

Скриншот із відео російських медіа, автівка італійського журналіста Маттіа Сорбі

Сорбі сам заперечує російські заяви про сплановане вбивство 

Маттіа Сорбі в інтерв’ю італійському виданню La Republica відкинув версію про заплановане українською стороною вбивство. І взагалі не згадував українських військових, які нібито спрямували його на заміновану дорогу.

Сорбі розповів, що записався на миколаївський армійський престур, він просив побачити Баштанку (місто в Миколаївській області). За його словами, 29 серпня його разом із польським телебаченням забрали в Одесі. Але вже в Баштанці їх зупинили українські військові та пояснили, що йде контрнаступ, це надто небезпечно та потрібно повертатися в Миколаїв. Сорбі сказав, що поїхав у Миколаїв, а 31 серпня вирішив їхати в Олександрівку. За його словами, його пропустили на українському КПП, а водієві сказали бути обережним. 

На питання «Чи думаєте ви, що це була українська пастка?» Сорбі в інтерв’ю відповідає: «Абсолютно ні. На КПП мене не впізнали, це неможливо, і ідея поїздки була моя». У нього уточнюють, що цю версію він згадував на відео, яке оприлюднили росіяни. Маттіа Сорбі відповідає: «Я лежав у госпіталі, російські офіцери запитували мене про перебіг подій, я сказав про міну, потім вони сказали свою теорію, а я мовчав і слухав».

Маттіа Сорбі — італійський журналіст-фрилансер, працював одразу на декілька видань. Останнім часом працює кореспондентом в Україні від італійського видання RAI. Проте у 2014 році Маттіа Сорбі працював на російському телеканалі «Звезда», який підпорядковується міноборони росії. Тоді він знімав сюжети, у яких брав інтерв’ю у російських бойовиків і говорив, нібито вони «звільняють» Донецький аеропорт від українських військових.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний