БЕЗПІДСТАВНО: Українська влада затримує православних священників, щоб обміняти їх на своїх «сатаністів»

БЕЗПІДСТАВНО: Українська влада затримує православних священників, щоб обміняти їх на своїх «сатаністів»

30 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
566

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа з посиланням на анонімний телеграм-канал «Резидент» пишуть, що українська влада бере у полон православних священників, аби обміняти їх на своїх «сатаністів режиму». Неназване джерело нібито повідомило «Резиденту», що СБУ отримало від Офісу Президента вказівку формувати обмінний фонд. Водночас в українському ГУР заявили, що обмінюватимуть полонених бійців ЗСУ на затриманих під час обшуків представників УПЦ. 

Справді, у ГУР припустили, що священників УПЦ МП можна було б обміняти на українських полонених — але якби така пропозиція надійшла від росії. Утім, це не доводить, що українська влада затримує священників Московського патріархату заради формування обмінного фонду. Крім цього, не існує переконливих доказів, що українські військові сповідують сатанізм — це один зі штампів російської пропаганди. 

По-перше, припущення «Резидента» про вказівку ОП формувати обмінний фонд нічим не підтверджені, а сам канал не може вважатися надійним джерелом інформації. Українська розвідка та РНБО неодноразово вказували, що телеграм-канал «Резидент» координують російські спецслужби. Ще у 2021 кіберфахівці СБУ виявили агентурну мережу, яка займалася розвідувально-підривною діяльністю на замовлення російських спецслужб. Її створив так званий 85 Головний центр спеціальної служби Головного управління Генштабу Збройних Сил рф. Агентурна мережа займалася координацією та створенням анонімних телеграм-каналів, зокрема «Резидента».

Анонімні телеграм-канали на кшталт «Резидента» просувають дезінформацію про Україну синхронізовано з російськими джерелами. VoxCheck детально доводить зв’язок проросійських та російських телеграм-каналів у цьому дослідженні

По-друге, у ГУР прямо не підтверджували, що затриманих священників УПЦ МП точно обміняють на українських військових. В етері «24 каналу» у представника ГУР МО Андрія Юсова запитали, чи можуть колаборанти з УПЦ МП у разі, якщо їхню провину доведуть, стати частиною обмінного фонду. Він сказав, що росіян при обмінах найбільше цікавлять офіцери, люди зі специфічними знаннями та навичками, представники спеціальних військових професій. «На прикладі великого обміну та долі Медведчука Україна показала, що готова демонструвати найкреативніші підходи, щоб повертати своїх громадян додому. Найменші можливості, які для цього з’являтимуться – формальні та неформальні, публічні та непублічні, відкриті та закриті – Україна точно використовуватиме», – зазначив Юсов.

Пізніше, 14 грудня, Андрій Юсов повідомляв, що в рамках обміну полоненими Україна таки передала російській стороні священника УПЦ Московського патріархату. Утім, це не доводить, що українські силовики проводять арешти священників, аби формувати обмінний фонд.

СБУ проводила обшуки в єпархіях УПЦ МП в різних регіонах України через підривну діяльність її представників. У Службі повідомили, що виявили у священників російські паспорти, пропагандистську літературу, мільйони готівки та докази зв’язків зі збройними формуваннями на Донеччині та росією. Наприклад, в Івано-Франківській єпархії УПЦ МП виявили символіку (шеврони) «великого войска Донского» — незаконного формування, яке у 2014 році допомогло російським військам окупувати частину Донецької та Луганської областей. В інших храмах знайшли «перепустки федеральних радників рф» та прапор так званої «Новоросії».

Від початку повномасштабної війни СБУ відкрила понад 20 кримінальних проваджень щодо підривної діяльності окремих представників УПЦ МП, у яких фігурують понад 30 підозрюваних — від інформаторів росії до коригувальників вогню.

По-третє, російські пропагандисти намагаються дискредитувати українських військових та змалювати їх прихильниками сатанізму. Насправді ж не існує жодних переконливих доказів масового сповідування сатанізму серед українців. Проєкт Європейської служби зовнішньополітичної діяльності EUvsDisinfo зафіксував, що кремлівські пропагандисти також поширюють фейки про прихильність до сатанізму серед представників українською влади та церкви. І намагаються переконати, що Україна стала язичницькою чи навіть антихристиянською через орієнтованість на Захід. Ці фейки мають дві цілі: по-перше, дегуманізувати українців та виправдати вчинені проти них воєнні злочини. По-друге, показати Кремль та його прихильників захисниками «традиційних цінностей».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний