БЕЗПІДСТАВНО: Українські міста увійшли до рейтингу десяти найкримінальніших Східної Європи

БЕЗПІДСТАВНО: Українські міста увійшли до рейтингу десяти найкримінальніших Східної Європи

26 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
613

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, начебто Одеса, Дніпро, Харків та Київ увійшли в топ-10 найкримінальніших міст Східної Європи. У публікаціях посилаються на дані сербської компанії Numbeo.

Насправді рейтинг найбільш кримінальних міст у Numbeo не відповідає критеріям якості, адже формується лише на основі оцінок користувач.  До того ж будь-хто може анонімно змінювати ці дані.

Скриншот публікації

У квітні 2023 року сербська база даних Numbeo опублікувала щорічний звіт найнебезпечніших міст Європи по рівню злочинності. Усього рейтинг складається зі 152 міст. Зокрема в загальному рейтингу Одеса опинилася на 22 місці, Дніпро — на 26, Харків — на 37 та Київ — 51. Крім того, столиця Білорусі, Мінськ, займає в рейтингу 11 місце, а російський Новосибірськ — 38. Найнебезпечнішим містом за рівнем злочинності визначили Бредфорд у Великій Британії.

Рейтинг найкримінальніших міст у Європі (де 1 — найбільш небезпечне). Джерело: база даних Numbeo

Якщо ж подивитися рейтинг країн Східної Європи, українські міста справді входять до топ-10. Однак пропагандисти не додають, що в рейтингу є два російські міста, а загальний список із найвищим показником очолює Мінськ. Також росіяни не згадують, що Львів на 14 місці за рівнем злочинності, а Санкт-Петербург — на 13.

Також варто розглянути методологію, за якою Numbeo складає рейтинг. База даних збирає дані для кількох рейтингів міст за такими показниками: індекс вартості життя, ціни на нерухомість, безпека, охорона здоров’я, дорожній рух, рівень забруднення тощо. Під час збору даних за основу беруть оцінки користувачів платформи. У випадку з рейтингом кримінальних міст у користувачів просять відповісти на питання про рівень злочинності та рівень безпеки в їхніх містах. На основі відповідей і формується рейтинг.

Утім, не можна з точністю покладатися на рейтинг Numbeo, адже будь-хто може додати свою оцінку на сайті. До прикладу, у 2017 році мешканець Швеції Лінус Трулссон вирішив менш ніж за день змінити дані статистики Numbeo. Користувач вирішив поставити місту Лунд найгіршу оцінку у всіх категоріях та зрештою зробив його найнебезпечнішим у рейтингу. Будь-хто та у будь-якій точці світу може анонімно змінювати дані. 

Кожне місто у Numbeo має різну кількість оцінок користувачів, причому ця кількість не завжди відображає демографічну ситуацію. Наприклад, до повномасштабного вторгнення в Одесі було 1,01 млн населення, а у Дніпрі — 968 тисяч (на 4,15% менше, ніж в Одесі) У рейтингу міст Одеса та Дніпро мають 134 та 109 оцінок відповідно, тобто Дніпро має на 18,6% менше голосів.

Усе це доводить, що рейтинг не завжди може бути надійним. Пропагандисти використовують такий рейтинг, аби вкотре дискредитувати Україну та відвернути увагу росіян від внутрішніх проблем.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний