БЕЗПІДСТАВНО: Вагітна медикиня з Одеси отримала повістку

БЕЗПІДСТАВНО: Вагітна медикиня з Одеси отримала повістку

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
387

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські медіа й телеграм-канали продовжують дискредитувати Україну та заявляють, начебто вагітна медикиня з Одеси отримала повістку від військкомату. Як «доказ» додають відео з повісткою в руках дівчини. 

Такі повідомлення є безпідставними. На так званій «повістці» не видно ім’я й прізвища жінки, розташування ТЦК та СП. Дата та місце зйомки також невідомі.

Скриншот публікації

По-перше, відео має досить погану якість. Неможливо побачити, що насправді написано на так званій «повістці». Відео спеціально зняли так, щоб не можна було перевірити назву територіального центру комплектування та соціальної підтримки, з якого прийшла повістка, а також ім’я й прізвище жінки. По-друге, на відео не зазначають конкретне місце та дату зйомки.

Центр протидії дезінформації при РНБО верифікував першоджерело відео — тікток акаунт «російський німець». На сторінці активно поширювали й інші російські наративи. Тож і цей запис може бути частиною кремлівської пропаганди.

Хоча жінці-медикині справді могла прийти повістка про мобілізацію, проте, за законом «Про військовий обов’язок і військову службу», вагітність є приводом для відстрочки від мобілізації. Якщо жінці прийшла повістка про взяття на військовий облік, то це не означає мобілізацію та безпосереднє відрядження на фронт. Речник Командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо вказує, що з 2014 року жодної жінки не мобілізували примусово.

Фейки про мобілізацію жінок-медикинь почали поширювати відтоді, як набув чинності наказ Міноборони про військовий облік жінок. Від 1 жовтня 2023 року й до 31 грудня 2026 року на військовий облік мають стати жінки із медичною або фармацевтичною освітою, а саме акушерки, стоматологині, медсестри, провізорки, фармацевтки тощо. Процедура постановки медикинь на військовий облік діє ще з 1992 року, проте система працювала недосконало і частина медикинь не була врахована. Мобілізація жінок в Україні є добровільною, але тих, хто перебуває на військовому обліку, можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний