БЕЗПІДСТАВНО: Вакцини COVID-19 погіршать стан здоров’я медиків | VoxUkraine

БЕЗПІДСТАВНО: Вакцини COVID-19 погіршать стан здоров’я медиків

16 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
1011

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють допис, у якому міститься низка хибних і маніпулятивних тез про вакцини від COVID-19 та загрози від неї для здоров’я працівників медицини. Спростовуємо кожну з них.

Хибна теза 1. Будь-яка вакцинація може спровокувати синдром хронічної втоми.

Синдром хронічної втоми (СХВ) – це серйозне і складне захворювання, що заважає людині виконувати навіть повсякденні завдання (наприклад, приготування їжі). СХВ супроводжується відчуттям виснаження, яке не проходить після сну чи відпочинку впродовж не менше ніж 6 місяців; погіршенням когнітивних здібностей; проблемами зі сном; головним болем тощо. Учені наразі досліджують можливі причини, які зумовлюють виникнення синдрому хронічної втоми.

Наразі немає доказів, що вакцини є причиною синдрому хронічних втом. Учені наголошують, що це питання потребує більше досліджень, зокрема, щодо аутоімунної відповіді організму на чужорідні антигени як причину синдрому. Є дослідження, яке показало, що вакцини з ад’ювантами на основі алюмінію можуть бути чинником, що провокує синдром хронічної втоми (наявність алюмінію в організмі може спровокувати СХВ). Водночас, самі автори дослідження застерігають, що неспроможність виводити алюміній з організму може бути притаманною лише певній групі людей – і узагальнення на основі дослідження цієї групи можуть бути помилковими. Тому для ствердження зв’язку між вакцинацією і СХВ потрібно більше досліджень.

Ад’юванти алюмінію застосовують у вакцинах від певних типів гепатиту, пневмококових інфекцій і коклюшу. Але не всі вакцини містять ад’ювант на основі алюмінію.

Тому наразі немає підстав стверджувати, що будь-яка вакцинація може спровокувати синдром хронічної втоми.

Хибна теза 2. Оскільки фізичне та психічне здоров’я медиків зараз послаблене, то нова вакцина від COVID-19 загрожує лікарям і зумовить кадрову кризу в медицині.

Немає підстав стверджувати про загрозу від вакцини проти COVID-19 конкретно для медпрацівників.

Насамперед, регуляторні органи затверджують ті вакцини, які пройшли три фази випробувань із великою кількістю людей. На фінальній – третій – фазі випробувань дослідники ділять велику кількість людей на дві групи: одній дають плацебо, а іншій – вакцину, що тестують. 

Немає однієї вакцини від COVID-19, яка затверджена в усьому світі. Наразі виокремлюють три різні вакцини від різних компаній, які пройшли третю фазу випробувань і показали позитивний результат: від Moderna, Pfizer/BioNTECH i AstraZenecа/Оксфордського університету.

Майже всі вакцини можуть викликати певні побічні реакції в невеликої кількості осіб, більшість з яких – це почервоніння шкіри, підвищення температури чи біль у м’язах. 

Однак захист, який дає вакцина, переважає можливий ризик появи побічних реакцій у кількох осіб. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний