БЕЗПІДСТАВНО: Вакцина від Pfizer-BioNTech призводить до аутоімунного захворювання

БЕЗПІДСТАВНО: Вакцина від Pfizer-BioNTech призводить до аутоімунного захворювання

28 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1051

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що вакцина від Pfizer-BioNTech нібито призводить до рідкісного аутоімунного захворювання. Про це начебто заявила ізраїльський медик лікарка Доріт Блікштейн 21 червня в ефірі телеканалу Reshet 13. У підписі до відео, на яке посилається автор, також заявляють про те, що вакцина від COVID-19 нібито викликає тромботичну тромбоцитопенічну пурпуру (синдром Мошковіца).

Скриншот допису

Пояснюємо, що не так. Раніше подібну тезу коментували незалежні фактчекери з USA TODAY. 

Зв’язок між вакцинами від COVID-19 та тромботичною тромбоцитопенічною пурпурою (синдром Мошковіца) наразі остаточно не доведений. Дослідження щодо вакцини виробництва Johnson & Johnson та Pfizer-BioNTech (до речі, його співавторкою є Доріт Блікштейн) про причинно-наслідковий зв’язок не стверджують і наголошують на необхідність подальших досілджень.

Тромботична тромбоцитопенічна пурпура – рідкісне захворювання, яке викликає утворення тромбів в дрібних кровоносних судинах по всьому тілу. Тромби можуть викликати серйозні проблеми зі здоров’ям, якщо вони блокують судини і обмежують приплив крові до таких органів, як мозок, нирки і серце. 

Лікарка Доріт Блікштейн (Dorit Blickstein) не заявляла про те, що вакцина від Pfizer-BioNTech викликає аутоімунне захворювання. Водночас лікарка наголосила, що захворювання у нетиповій кількості фіксували серед вакцинованих. 

Доріт Блікштейн – керівниця гематогінекологічної служби Інституту гематології клініки Бейлінсон, медичного центру імені Іцхака Рабіна, Петах-Тіква, Ізраїль. Також керівниця медичного факультету Саклера Тель-Авівського університету, професорка кафедри акушерства і гінекології медичного центру Каплана та Медичної школи лікарні Хадасса Єврейського університету. Авторка декількох наукових статей.

Аутоімунне захворювання – це стан, при якому імунна система помилково атакує організм. Аутоімунне захворювання трапляється, коли природна захисна система організму не може визначити різницю між клітинами організму та чужими клітинами, в результаті чого організм помилково атакує нормальні клітини. Деякі аутоімунні захворювання націлені лише на один орган. Діабет 1 типу пошкоджує підшлункову залозу. Інші захворювання, наприклад, системний червоний вовчак, вражають весь організм.

Люди, які вже мають аутоімунні захворювання, також можуть отримати щеплення від COVID-19.

Вакцини від COVID-19 не були широко протестовані на людях з аутоімунними захворюваннями, тому дані щодо безпечності та ефективності вакцин наразі обмежені. Головний лікар Graduate Medical Education Global LLC Рамін Ахмаді (Ramin Ahmadi) заявив про те, що у людей з важкою формою аутоімунного захворювання теоретично може бути ризик загострення хвороби після вакцинації. 

Все ж теоретичний потенціал виникнення побічних реакцій після щеплення не повинен бути підставою для того, аби не рекомендувати пацієнтам з аутоімунними розладами вакцинуватися. Більш того, пацієнти з аутоімунними захворюваннями схильні до вищого ризику госпіталізації через COVID-19.

Вакцинація переважає ризики потенційної реакції або загострення захворювання, оскільки люди з ослабленим імунітетом мають підвищений ризик захворювання важкою формою COVID-19. 

Людям з аутоімунними захворюваннями потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем для коригування прийому ліків у зв’язку з вакцинацією.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний